Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Savcılara talimat: Hakimler karar verirken siz dışarı çıkın

Yanıt
Old 31-07-2006, 10:41   #1
ibreti

Varsayılan Savcılara talimat: Hakimler karar verirken siz dışarı çıkın

Haber linki
------------------------
http://www.vatanim.com.tr/root.vatan?exec=haberdetay&tarih=31.07.2006&Newsid =83192&Categoryid=1
-------------------------------------------------------------------------------
Savcılara talimat: Hakimler karar verirken siz dışarı çıkın
Adalet Bakanlığı, savcıları, hakimlerin kararlarını verirken yaptıkları müzakerelere katılmamaları konusunda uyardı
31.07.2006
Adalet Bakanı Cemil Çiçek adına Müsteşar Fahri Kasırga tarafından Başsavcılıklara "Cumhuriyet savcılarının müzakerelere katılmamaları" konulu bir genelge gönderildi. Genelgede AB Komisyonu yetkilileri ile bağımsız hukukçulardan oluşan bir heyetin geçen yıl yaptıkları Türkiye ziyareti sonrası hazırlanan "İstişari Ziyaret Raporu"nun Bakanlığa iletiildiği belirtildi. Kasırga raporda, "Hakimler kararlan üzerinde müzakere yapmak amacıyla karar odasına geçtiklerinde savcıların duruşma salonunda kalmaları gerektiğini tavsiye ediyoruz. Hakimler müzakerelerini yürütmek için duruşma salonunda kaldıkları durumlarda, savcı müzakereler sırasında hakimlerle herhangi bir tartışmaya girmemelidir" ifadelerine yer verildiğine dikkat çekti.

Genelgede, savcıların yetkilerinin düzenlendiği Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre sanığın söz hakkını kullandıktan sonra, mahkemenin müzakere etmek üzere halka kapalı olan bir odaya çekilmesi halinde, müzakere sırasında buna sadece hükme katılacak hakimlerin hazır bulunabilecekleri belirtildi. Genelgede, "Cumhuriyet savcısının müzakereye katılması veya salonda kalmasının bir anlamı bulunmamaktadır" denildi.

Silahlar eşit olmalı
Genelgede, hakim ve savcıların rolleri ve çalışmalarıyla ilgili herhangi bir eleştireye maruz kalınmaması ve yargılamının yalnızca bağımsız ve tarafsız mahkeme önünde silahların eşitliği (avukat-savcı eşitliği) ilkesine göre yürütülmesi gerektiğine işaret edildi. Genelgede, savcıların hakimlerin müzakerelerine katılmasının mümkün olmadığı gerçeğinin hatırdan çıkartılmaması gerektiği vurgulandı.

--------

Old 01-08-2006, 08:53   #2
avgüneş

Olumlu Savcilara Talİmat

Savcılara Talimat: Hakimler Karar Verirken Siz Dışarı ÇıkınAdalet Bakanlığı, savcıları, hakimlerin kararlarını verirken yaptıkları müzakerelere katılmamaları konusunda uyardı.Adalet Bakanı Cemil Çiçek adına Müsteşar Fahri Kasırga tarafından Başsavcılıklara "Cumhuriyet savcılarının müzakerelere katılmamaları" konulu bir genelge gönderildi.
Genelgede AB Komisyonu yetkilileri ile bağımsız hukukçulardan oluşan bir heyetin geçen yıl yaptıkları Türkiye ziyareti sonrası hazırlanan "İstişari Ziyaret Raporu"nun Bakanlığa iletiildiği belirtildi.

Kasırga raporda, "Hakimler kararlan üzerinde müzakere yapmak amacıyla karar odasına geçtiklerinde savcıların duruşma salonunda kalmaları gerektiğini tavsiye ediyoruz. Hakimler müzakerelerini yürütmek için duruşma salonunda kaldıkları durumlarda, savcı müzakereler sırasında hakimlerle herhangi bir tartışmaya girmemelidir" ifadelerine yer verildiğine dikkat çekti.

Genelgede, savcıların yetkilerinin düzenlendiği Ceza Muhakemesi Kanunu'na göre sanığın söz hakkını kullandıktan sonra, mahkemenin müzakere etmek üzere halka kapalı olan bir odaya çekilmesi halinde, müzakere sırasında buna sadece hükme katılacak hakimlerin hazır bulunabilecekleri belirtildi. Genelgede, "Cumhuriyet savcısının müzakereye katılması veya salonda kalmasının bir anlamı bulunmamaktadır" denildi.

Silahlar eşit olmalı
Genelgede, hakim ve savcıların rolleri ve çalışmalarıyla ilgili herhangi bir eleştireye maruz kalınmaması ve yargılamının yalnızca bağımsız ve tarafsız mahkeme önünde silahların eşitliği (avukat-savcı eşitliği) ilkesine göre yürütülmesi gerektiğine işaret edildi. Genelgede, savcıların hakimlerin müzakerelerine katılmasının mümkün olmadığı gerçeğinin hatırdan çıkartılmaması gerektiği vurgulandı.

Haberin Kaynağı: Vatan Gazetesi / http://www.vatanim.com.tr/root.vatan...2&Categoryid=1
Old 03-08-2006, 14:10   #3
*sinequanon*

Varsayılan yaptırımı nedir?

peki karar verilirken dışarıya çıkmayan savcıya ne olacak yani ne gibi bir yol izlenecek?
Old 03-08-2006, 15:49   #5
*sinequanon*

peki o zaman cevaplarını hepimizin bildiği sorulara devam edeyim.

savcının dışarı çıkması gerektiği konusunda hakimi uyaran veya durumu tutanağa geçirtmek isteyen avukata ne olacak?

o avukatın bir daha herhangi bir dosyası aynı mahkemeye düştüğünde veya aynı savcının incelemesine tabi olduğunda durum ne olacak?

saygılar...
Old 03-08-2006, 15:58   #6
avgüneş

Rahatsiz

Hakimi uyaran, bu durumun tutanağa geçmesi için talepte bulunan avukata elbette hiçbir şey olmayacak.
Zira, biz avukatlar bırakın sosyal hayatı, mahkeme salonlarında gerek bireysel gerek usuli haklarımızı savunamayacaksak veya bunun sonucu kişisel olarak ne olur tarzında bir endişeye kapılacaksak bu işi yapmayalım daha iyi.
Old 03-08-2006, 20:15   #7
*sinequanon*

Varsayılan sinirlenmeye gerek yok

bu sorular ve cevapları bir an olsun sizin de bu şekilde aklınızdan geçmediyse ne mutlu size ayakta alkışlıyorum...
Old 04-08-2006, 16:27   #8
hidayet

Şekli anlamda dahi yargı bağımsızlığının gereği yerine getirilmemiş iken,bağımsız hakimler tarafından oluşacak mahkeme kürsüsünün hemen yanıbaşında iddia makamını teşkil eden ve taraf olan savcılık makamı yer alırken,tek başına karar aşamasıda,savcının dışarı çıkmasının sonuca ne kadar etkili olduğunun tartışmaya çok açık olduğunu düşünüyorum...
Old 06-08-2006, 13:53   #9
Av.Ömer KAVİLİ

İnceleme Bu konuda tutanak ve Baro'ya yakınma var

Kartal x Ağır Ceza M. 2006 Mayıs ayı içinde yapılan karar duruşmasında mahkeme başkanı "Heyet müzakere edecektir, salon boşaltılsın" diyor ve hazır bir sanık ile sanıkların iki avukatı ile tüm dinleyiciler salonu boşaltıyor; ancak iddia makamındaki savcı yerinde oturuyor.
Biraz sonra mübaşir çağırıyor ve salona girip yerimizi aldığımızda mübaşir, bilgisayardan yazdırılmış hazır kararı avukatların masasına bırakıyor, başkan bir ara dosyadan kafasını kaldırıyor ve "sanık A beraat, sanık B xxx ceza verdik, temyiz hakkı var, tamam, çıkıyorsunuz" diyor.
Sanık A avukatı "Sayın başkan, şu anda sizin kurul üyesi yargıçlar olarak görüşme yaptığınızı ve kararınızın okunduktan sonra yazdırılarak bize teslim edileceğini sanıyorduk; oysa, şu anda yapılanlar şık olmadı.
Ayrıca sizin yargıçlar kurulu olarak görüşme yapmanız sırasında, savunma makamındaki avukatlar ile salondakiler dışarı çıktı ve ancak iddia makamındaki savcı salonda kaldı. Bu durum İstanbul Barosu meslek içi eğitimlerinde de gördüğümüz gibi, mahkemenin görüntüsel tarafsızlık ilkesine uymuyor, bundan sonraki duruşmalarda bu konuda daha titiz olunmasını bekliyoruz."
Başkan, alaycı bir ses tonuyla, "Tamam avukat bey, ne yapalım ki şu anda binamız uygun değil, ileride öyle binalar yapıldığında dediklerinizi değerlendiririz, şimdi mahkememizi engellemeyin, sonraki dosyayı alıyoruz" demiştir.
Sanık avukatı "Siz bir avukatla konuşuyorsunuz, ses tonu ve verdiğiniz incelikli yanıtınızla biz avukatlarla uygun olmayan biçimde konuşuyorsunuz, bunu reddederiz. Bu tutumunuz nedeniyle salondaki avukatlar tutanak tutacağız ve örgütümüze bildireceğiz, gelişmekte olan hukuksal alandaki bilgileri paylaşma konusundaki konuşmalara bile dayanamayan davranışınızın meslek örgütümüzde değerlendirilmesini sağlayacağız" demiştir.
Salonda hazır bulunan Kartal Hukukçular Derneği Başkanı ve diğer avukatlar Baro Odası bilgisayarında duruma ilişkin bir TUTANAK hazırlıyorlar, herkes kendi tüm bilgilerini içeren kartlarını tutanağa ekliyorlar. Daha sonra bu tutanak ve dilekçe Baro Yönetim Kurulu'na yollanıyor.

Şimdi düşünelim:
Acaba birkaç ay öncesinde avukat meslektaşların tutumu mu, yoksa birkaç ay sonra Bakanlık genelgesi mi, HANGİSİ HUKUK SAĞLAMAYA DAHA UYGUN ve elverişli ?

Avukat Ömer KAVİLİ
Hukukçu, yeni sanık
Old 06-08-2006, 15:58   #10
Av.Ömer KAVİLİ

Ya da mahkeme başkanının tutum ve davranışı ?

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Old 26-08-2006, 23:46   #11
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Ciddi ve umut veren gelişme var

1- Ciddi ve umut veren gelişme varolduğunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

2- Bu başlıktaki konu sitede yeniden yazılmış.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Old 27-08-2006, 11:25   #12
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan Bakanlık memurları durumu bilmiyor mu ?

Gazete haberinden
Alıntı:
Hakimler kararlan üzerinde müzakere yapmak amacıyla karar odasına geçtiklerinde...

Acaba Bakanlık memurları durumu bilmiyor mu ?

Gerçek durum şudur:
Kiralık ve köhne binalarda, vergi dairelerinin bekleme odalarından küçük salon(!)larda çalışan Savcılar zaten salonda oturuyorlar; çıkması gerekenler Yargıçlar olup, ONLARIN DA BAĞIMSIZ ODALARI BULUNMAMAKTADIR.

Adaleti sağlama ödevi ve fakat sağlamama amacı peşindeki siyasal güç sahipleri, ADLİYEYİ ÜVEY EVLAT OLARAK GÖRMEKTEN VAZGEÇMELİDİR.

AB Komisyon raporunda yazılanları "kopyala-yapıştır" biçimde yazarak Başsavcılıklara gönderen memurları asli görevlerine dönmeye çağırmak gerekir.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu, Yeni sanık
Old 20-02-2007, 23:59   #13
Av.Ömer KAVİLİ

Arkadaşlar,
Soruşturma sonucu şu ana kadar belli olmadı.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu
Old 21-02-2007, 00:48   #14
Av.H.Sancar KARACA

Oyun bozanlık yok Sayın Kavili, bekliyoruz işte.
Old 22-02-2007, 19:03   #15
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.H.Sancar KARACA
Oyun bozanlık yok Sayın Kavili, bekliyoruz işte.

Sayın Av.H.Sancar KARACA,

Umarım fazla beklemezsiniz, beklemeyiz;

diyeceğim ancak düş kırıklığı yaşatmak isteyenler var gibi.

Tutanakla başvuru konusunda bakanlık ön inceleme başlatmış ve bize de bildirim yapılmıştı. Bu bildirim üzerine bizi çağıran Kartal Başsavcılığına giderek olaya ilişkin yaşadıklarımızı anlatmak istedik, ancak Başsavcı ile görüşmek için çoooooook bekledik ve en sonunda bir ziyarete gittiği, öğleden sonra yeniden gelmemiz gerektiği vb. vb. söylendi

Bu durumu (çağrıya uyduğumuzu, olayı anlatmak üzere geldiğimizi, ifade alacak görevlinin adliye dışında olduğu ve dönmediği, TAM TAMINA 3,5 - 4 saat adliyede beklediğimizi) belgelemek istediğimizde tutanak tutmayız dediler.

Bunun üzerine avukatım (Kartal Hukukçular Derneği Başkanı) ile birlikte bir tutanağı kendimiz tuttuk, iş ve cep numaralarımızı bildirdikten sonra ayrıldık.

BU GÜNE KADAR ARAYAN OLMADI.

Saygı ve sevgilerimle.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu
Old 24-02-2008, 00:42   #16
Av.Ömer KAVİLİ

Varsayılan "O avukat'a gelince"

Alıntı:
Yazan *sinequanon*
peki o zaman cevaplarını hepimizin bildiği sorulara devam edeyim.

savcının dışarı çıkması gerektiği konusunda hakimi uyaran veya durumu tutanağa geçirtmek isteyen avukata ne olacak?

o avukatın bir daha herhangi bir dosyası aynı mahkemeye düştüğünde veya aynı savcının incelemesine tabi olduğunda durum ne olacak?

saygılar...

Yargıçlık makamında görevli o yargıca yapılan işlemle ilgili hala sonuç yok.

"O avukat'a gelince"
O avukat o mahkemede bir iftira nedeniyle SANIK olarak yargılandı; sıkı ve titiz uygulattığı ADİL YARGILANMA İLKELERİ sayesinde TEK duruşmada AKLANDI.

O avukatın sitedeki imzası "Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK" imiş.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

"Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK"
Old 25-02-2008, 00:55   #17
caner87

Sayın Ömer KAVİLİ, şöyle baştan bir okudum da çok etkilendim genç bir avukat olarak.. ne iyi yapmışsınız ama sanırım 6 ay kadar sürdü bekleyiş değil mi? Peki duruşma sonunda karar açıklanırkenki o "acaip" durumu nasıl tutanağa aldınız.. Kendi aranızda hemen oradaki avukatlarla mı?

Gerçekten belki de ülkemizin koşullarından mıdır nedir herkes ayrı bir nezaketsiz, ayrı bir tuaf...

Ama böyle yürekli bir davranış da takdir edilesi gerçekten.. Bu arada yanlış anlamadı isem O AVUKAT beraat kararı verilen sanığın avukatı idi değil mi??
Old 25-02-2008, 02:36   #18
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan nhn
Sayın Ömer KAVİLİ, şöyle baştan bir okudum da çok etkilendim genç bir avukat olarak.. ne iyi yapmışsınız ama sanırım 6 ay kadar sürdü bekleyiş değil mi? Peki duruşma sonunda karar açıklanırkenki o "acaip" durumu nasıl tutanağa aldınız.. Kendi aranızda hemen oradaki avukatlarla mı?

Gerçekten belki de ülkemizin koşullarından mıdır nedir herkes ayrı bir nezaketsiz, ayrı bir tuaf...

Ama böyle yürekli bir davranış da takdir edilesi gerçekten.. Bu arada yanlış anlamadı isem O AVUKAT beraat kararı verilen sanığın avukatı idi değil mi??
Sayın "nhn",

Alıntı:
sanırım 6 ay kadar sürdü bekleyiş değil mi?
1- Bekleyiş 6 aydan çok sürdü; birbuçuk senedir sürüyor.

Alıntı:
Peki duruşma sonunda karar açıklanırkenki o "acaip" durumu nasıl tutanağa aldınız.. Kendi aranızda hemen oradaki avukatlarla mı?
2- "Nasıl"ı ise şöyle:
Öncelikle tartışmamızı hukuksal düzeyde tuttuk ve asla konu veya biçem (üslup) dışına çıkmadık. Bu düzeydeki tartışma ortamında hukuksuzluk ve duruşma ortamına ve savunma makamına yönelik uygunsuz ve şık olmayan tutumları ise Baro Odası bilgisayarında ayrıntılı olarak yazdık. Yazılan bu tutanağı olaylara tanık olan hukukçu meslektaşlar birlikte imzaladık. (Önceden mahkeme makamında görevlilere imzalayıp imzalamayacaklarını sormuş ve imzalamayacakları yanıtını almıştık.)

Bu tutanağı örgütümüze bildirdik; örgütümüz ise bakanlığa (Adalet Bakanlığı) bildirdi ve bakanlık o genelgeyi yayınladı.

3- Evet, oradaki avukatlarla; örneğin Kartal Hukukçular Derneği Başkanı avukat Hüseyin ATAMAN ve diğer meslektaşlar gibi.

Alıntı:
Bu arada yanlış anlamadı isem O AVUKAT beraat kararı verilen sanığın avukatı idi değil mi??
4- Doğru, beraat eden sanığın avukatı ve sonradan iftira edildiğinden sanık olarak yargılanıp aklanan avukat bu satırların yazarıydı.

Saygı ve sevgilerimle.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

"Hak, huk, HUKUK; gak, guk, GUGUK"
Old 04-07-2008, 21:20   #19
AHMET ŞEREMET

Sayın Av.Ömer Kaviili, öncelikle sizi ve bu hadisede sizi yalnız bırakmayan meslektaşlarınızı tahsinlerle tebrik ediyorum.

İkinci olarak; sizden görüş almak istiyorum. Siz ve Değerli Meslektaşlarınızın hiç değilse böyle tutanak tutma ve tuttuğunuz tutanakları başkalarına imzalatma hakkınız. var. zorda olsa hakkınızı bir şekilde elde ediyorsunuz.

Ama biz Adliye Personelinin durumu gerçekten içler acısı. Hakim bize hakaret ettiğinde, topluca şikayet ettiğimizde komisyon başkanı diyor ki toplu dilekçe verirseniz suç işlemiş olursunuz. hakikaten araştırıyoruz suçmuş. bu sefer tek bir kişi veriyor dilekçeyi başkan yerimizi değiştiriyor. Hakimler çocuklarına yaptıramadıkları işlerini bize yaptırıyorlar. çöp dökmekten tutun da elbise kılıfının içindeki tozu almaya kadar, fatura yatırtmaktan tutunda zamanında vergi iadesi fişlerini doldurtmaya kadar. Karşı geldiğimizde yine hakaret yine hakaret ve yukarıda bahsettiğim gibi topluca bir eylem yapamıyoruz. elimiz kolumuz bağlı. bazı olaylara şahit olan bir meslektaşınıza durum izah ediliyor. Beni karıştırmayın diyor. Yani siz yine bizlerden şanslısınız. Ömer bey, soruyorum size Türkiye Statü Devleti mi, Bu nasıl iş böyle, eğer 3 sene içinde Bu kurumdan kurtulamazsam istifa etmeyi düşünüyorum. Eğer istifa ederek ayrılırsam Hakimlere, Savcılara ve Avukatlara kin güderek ayrılacağım. Fikirlerinizle yardımcı olmanızı bekliyorum.

Saygılar;
Old 04-07-2008, 21:31   #20
Av.Barış

Alıntı:
Yazan AHMET ŞEREMET
Sayın Av.Ömer Kaviili, öncelikle sizi ve bu hadisede sizi yalnız bırakmayan meslektaşlarınızı tahsinlerle tebrik ediyorum.

İkinci olarak; sizden görüş almak istiyorum. Siz ve Değerli Meslektaşlarınızın hiç değilse böyle tutanak tutma ve tuttuğunuz tutanakları başkalarına imzalatma hakkınız. var. zorda olsa hakkınızı bir şekilde elde ediyorsunuz.

Ama biz Adliye Personelinin durumu gerçekten içler acısı. Hakim bize hakaret ettiğinde, topluca şikayet ettiğimizde komisyon başkanı diyor ki toplu dilekçe verirseniz suç işlemiş olursunuz. hakikaten araştırıyoruz suçmuş. bu sefer tek bir kişi veriyor dilekçeyi başkan yerimizi değiştiriyor. Hakimler çocuklarına yaptıramadıkları işlerini bize yaptırıyorlar. çöp dökmekten tutun da elbise kılıfının içindeki tozu almaya kadar, fatura yatırtmaktan tutunda zamanında vergi iadesi fişlerini doldurtmaya kadar. Karşı geldiğimizde yine hakaret yine hakaret ve yukarıda bahsettiğim gibi topluca bir eylem yapamıyoruz. elimiz kolumuz bağlı. bazı olaylara şahit olan bir meslektaşınıza durum izah ediliyor. Beni karıştırmayın diyor. Yani siz yine bizlerden şanslısınız. Ömer bey, soruyorum size Türkiye Statü Devleti mi, Bu nasıl iş böyle, eğer 3 sene içinde Bu kurumdan kurtulamazsam istifa etmeyi düşünüyorum. Eğer istifa ederek ayrılırsam Hakimlere, Savcılara ve Avukatlara kin güderek ayrılacağım. Fikirlerinizle yardımcı olmanızı bekliyorum.

Saygılar;

Toplu halde dilekçe vermek ile toplu halde suç unsuru bir olayı tutanak haline getirip suç duyurusunda bulunmak ya da b durumu Adalet Bakanlığı C.İ.G.M
bildirmek farklı bir olaydır.
Eğer ortada bir suç unsuru olan bir olay var ise elbetteki siz de diğer insanlar gibi Anayasal bir hak olan dava-şikayet hakkınızı kullanacak ve iddianızı doğrulamak açısından tanık olarak meslektaşlarınızı dinleteceksiniz.Bu suç değildir.Bu bir Haktır
Bizim zaten başımıza ne geldiyse "Acaba böyle yaparsak bize sonra ne yaparlar" yüzünden gelmiştir.
Biz karşıda ki insana yaptığının yanlış olduğunu söylemez isek o yanlış karşıda ki kişi açısından doğru olarak kalacaktır.
Yıllardır söyler dururuz savcı-Avukat eşittir.Biz bunu dile getirmekten bıktık savcılar bunu inkar edip kendilerini üstün görmekten bıkmadı.
Old 04-09-2008, 12:33   #21
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan AHMET ŞEREMET
Sayın Av.Ömer Kavili, öncelikle sizi ve bu hadisede sizi yalnız bırakmayan meslektaşlarınızı tahsinlerle tebrik ediyorum.

İkinci olarak; sizden görüş almak istiyorum. Siz ve Değerli Meslektaşlarınızın hiç değilse böyle tutanak tutma ve tuttuğunuz tutanakları başkalarına imzalatma hakkınız var, zor da olsa hakkınızı bir şekilde elde ediyorsunuz.

Saygılar;

Sayın Ahmet ŞEREMET,

Örgütlenmenizi, grevli toplu sözleşmeli sendika hakkınızı kullanmayı öneriyorum.

Sözkonusu ettiğiniz sorunlar salt sizin kendinize değil bir çok yerdeki memur meslektaşlarınıza yönelik ortaklaşa bir sorun niteliğinde olduğu, TOPLUMSAL SORUNLARA BİREYSEL ÇÖZÜM ÖNERİSİ YERİNE TOPLUMSAL ÇÖZÜM ÖNERİSİNİN SAVUNULMASI gerektiği kanısındayım.

Saygı ve güven yaratan duruşunuz ve kavganıza selamlar.

Ömer Kavili
İstanbul Barosu 15638
Old 20-09-2008, 16:31   #22
holiganist

İdare hukuku notlarını karıştırırken aklıma takıldı.

^^Bağımsız mahkemeler, hiçbir organ, makam, merci veya kişi tarafından yargı yetkisini kullanırken kendilerine emir ve talimat verilemeyen, genelge gönderilemeyen, tavsiye ve telkinde bulunulamayan (m.138/2), kararları yasama ve yürütme organlarını bağlayan, kararları bu organlarca hiçbir surette değiştirilemeyen ve yerine getirilmesi geciktirilemeyen (m.138/4) görevlerinde bağımsız (m.138/1) ve teminatlı hâkimlerden (m.139) meydana gelen kuruluşlardır^^

Ortada bir çelişki varmış gibi geldi.
Old 05-10-2008, 19:18   #23
diyojen

İdare notlarını sadece karıştırmışsınız sanırım) zira konudaki genelge mahkemenin USULÜ ile ilgili bir genelge..Okuduğunuz idare notlarında kastedilen Hakimlerin kararına etki edecek hususları içeren bir genelge değil..Saygılarımla
Old 15-04-2009, 22:43   #24
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av.Ömer KAVİLİ
Sayın Av.H.Sancar KARACA,

Umarım fazla beklemezsiniz, beklemeyiz;

diyeceğim ancak düş kırıklığı yaşatmak isteyenler var gibi.

Tutanakla başvuru konusunda bakanlık ön inceleme başlatmış ve bize de bildirim yapılmıştı. Bu bildirim üzerine bizi çağıran Kartal Başsavcılığına giderek olaya ilişkin yaşadıklarımızı anlatmak istedik, ancak Başsavcı ile görüşmek için çoooooook bekledik ve en sonunda bir ziyarete gittiği, öğleden sonra yeniden gelmemiz gerektiği vb. vb. söylendi

Bu durumu (çağrıya uyduğumuzu, olayı anlatmak üzere geldiğimizi, ifade alacak görevlinin adliye dışında olduğu ve dönmediği, TAM TAMINA 3,5 - 4 saat adliyede beklediğimizi) belgelemek istediğimizde tutanak tutmayız dediler.

Bunun üzerine avukatım (Kartal Hukukçular Derneği Başkanı) ile birlikte bir tutanağı kendimiz tuttuk, iş ve cep numaralarımızı bildirdikten sonra ayrıldık.

BU GÜNE KADAR ARAYAN OLMADI.

Saygı ve sevgilerimle.

Ömer KAVİLİ
Hukukçu

BU GÜNE KADAR ARAYAN OLMADI...

Ömer KAVİLİ
Hukukçu
Old 19-04-2009, 11:31   #25
Av.Barış

Sayın Kavili,

Ülkemizdeki yargı sistemi usul yasaları değişmesine rağmen inatla eski uygulamaya bağlı bir biçimde devam etmektedir. Biliyorum ki sonuç daha birkaç yıl daha belli olmayacak ve uygulama eskiden olduğu gibi devam edecektir.Taki sizin gibi hukukçalar çıkıp bunların yanlış olduğunu ortaya koyana kadar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi