Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabanci Kaynakli Fİnansman Temİnİne İlİŞkİn Araci Şİrket Adina DÜzenlenmİŞ SÖzleŞme

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-08-2010, 14:52   #1
Av. N. Gültaç ERGENÇ

Varsayılan Yabanci Kaynakli Fİnansman Temİnİne İlİŞkİn Araci Şİrket Adina DÜzenlenmİŞ SÖzleŞme

Sayın meslektaşlarıma iyi çalışmalar...
Yabancı kaynaklı bankadan kredi kulladırma imkanı sağlayan aracı bir şirket adına sözleşme düzenlemem gerekiyor fakat çok araştırmama rağmen maalesef çerçeve bir sözleşme bulamadım.bu konuyla ilgili elinde örnek sözleşme olan meslektaşım varsa bana acilen yardımcı olmasını rica edeceğim .İlginiz için şimdiden teşekkürler....
Old 20-08-2010, 16:11   #2
hewal65

sözleşme örnekleri fazlasıyla bende mevcut. fakat tam olarak ne sözleşmesi (ÖRN: kredi sözleşmesi) olduğunu açıklarsanız yardımcı olabilirim belki..
Old 22-08-2010, 08:10   #3
Av. N. Gültaç ERGENÇ

sayın hewal65...
Öncelikle ilginize teşekkür ederim... Finansmanın niteliği, döviz niteliğinde nakit kredidir.Ben arada krediyi sağlayacak firma adına sözleşme hazırlayacağım.Bu öyle bir sözleşme olacak ki;kredinin sağlandığı yabancı kaynaklı bankaya ve kredi almak isteyene karşı haklarımız korunsun. Sözleşmede özellikle sağlama almak istediğimiz konu, krediyi temin edecek;yani benim adına sözleşme düzenleyecek olduğum firmanın komisyon hakkının bertaraf edilmemesi...Çünkü banka komisyonu kendi alabilmek; krediyi kulllanmak isteyen de komisyonu vermemek için her an arcı firmayı egale etmek isteyebilir. ben bunun için cezai şart koymanın etkin olacağını düşündüm...Bir de hazırlayacağım sözleşmenin niteliği konusunda sıkıntım var.Bu bir aracılık sözleşmesi mi yoksa hizmet sözleşmesi mi olmalı.. umarım elinizdeki sözleşmelerden birinde bu belirttiğim nitelikler vardır....Şimdiden çok teşekkür ederim... Saygılar....
Old 23-08-2010, 09:13   #4
hewal65

bence yapacağınız sözleşme bir aracılık sözleşmesidir. cezai şarta ilişkin bir madde konulması ve aynı zamanda hakedilen komisyon ücreti de ayriyeten ödenmeli şeklinde bir cezai şart daha da güzel olacaktır. dediğiniz şekilde konunuza birebir uyan bir sözleşme yok. ancak size çerçeve oluşturacak bir sözleşmeyi gönderiyorum..
Old 23-08-2010, 11:31   #5
M.SERDAR DEMİRTAŞ

İki taraf şu an birbirlerini tanıyorlar mı ? Eğer tanıyorlarsa Allah yardımcınız olsun.Sözleşmeye ilişkin olarak da bence başlığı o kadar da önemli değil.Zaten uyuşmazlık halinde mahkeme tarafların tanımlamalarıyla bağlı olmaz.Siz sadece sözleşmede ne yaptığınızı , taraflara ne sağladığınızı ve tarafların karşılığında size ne taahhüd ettiklerini tam olarak belirtin.Bir de alabilirseniz (ki bence mutlaka alın) taraflardan senet alın.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi