Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile içi hakaret ve evden kovma! Evden uzaklaştırabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-03-2010, 16:38   #1
Konuk

Varsayılan aile içi hakaret ve evden kovma! Evden uzaklaştırabilir miyim?

sayın avukatlar
ben eşimle 12 sene önce tanışıp evlendim. İkimizin de ikinci evliliği benim ilk eşimden 1 kızım var, onun çocuğu yoktu. Birbirimizin her şeyini kabul edip evlendik. Şimdi ikimizin de müşterek iki buçuk yaşında 1 kızımız daha oldu. 4 yıldır sürekli bana ve ilk eşimden olan kızıma hakaret aşağılayıcı söz ve küfürlerde bulunuyor ve bunları şimdi daha da ileriye götürüp daha ağır kelimeler kullanmaya başladı işine gelen oturur işine gelmeyen ... olup gider vb sözlerde bulunuyor içki içmez yani sarhoş değil bilinçli yapıyor ben kadın başıma evimden çıkıp gidemem çocuklarımla evimde oturup huzurlu yaşamak istiyorum onu cezalandırıp evden uzaklaştırılmasını istiyorum böyle bir şey yapabilir miyim? çünkü aynı evde yaşamaya devam edersek, birbirimize bedenen zarar vereceğiz. Belki uzun bir süre evden uzaklaşırsa ikimiz için de daha hayırlı olur diye düşünüyorum. Yardımcı olur musunuz? teşekkürler
Old 08-03-2010, 18:59   #2
üye8180

Sayın konuk,

En yakın aile mahkemesine müracaat ederek eşiniz aleyhinde, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkındaki Yasa gereği koruma kararı verilmesini talep edebilirsiniz. Duruşma yapılmaksızın, dosya üzerinden, acele olarak verilir. Harca masrafa tabi değildir. Tedbir kararı ile, size ve çocuğunuza şiddet uygulayan eşinizin, sizin ve çocuklarınızın üzerinde baskı ve yıldırma yaratmaya yönelik, şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesi, müşterek konuttan uzaklaştırılması, konutun size ve çocuklara tahsisi, eşiniz, aileyi geçindiren fert ise nafaka ödemesi ve dosya kapsamına göre takdir edilecek diğer tedbirlere hükmolunur. Koruma kararının süresi üç aydan altı aya kadardır. Şiddet veya şiddet tehlikesi devam ediyorsa tekrar alınabilir.

Eşinizin, size ve çocuğunuza yönelik ağza alınmayacak tarzda sözleri, hakaret suçunu oluşturur. Suçun işlendiği yerde bulunan emniyet güçlerine/ Cumhuriyet başsavcılığına müracaat ile, hakkında şikayet dilekçesi verebilir, cezalandırılmasını talep edebilirsiniz. Sizin ve çocuğunuzun kişilik hakları yasal güvence altındadır.

Hak kayıplarına uğramamak için mutlaka avukat yardımı almalısınız. Yoksulsanız, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Yasadan yararlanmak üzere başvuru için, bulunduğunuz yer baro adli yardım servisinden ücretsiz avukat talep etme hak ve imkanınız bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi