Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

emlak vergisi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-05-2008, 13:18   #1
lawyer_2009

Varsayılan emlak vergisi

Tüm arkadaşlara mehabalar.Ben inşaat halindeyken satın aldığım evimin inşaatı 2004 yılında biterek aynı yıl içinde tapusunu aldım. bu yıldan şimdiye dek emlak vergisi ödemesi yapmadım. dün belediyeye uğradığımda 2.000 ytl civarında bir tahakkuk çıkarıldı tabi bunun yarısı nerdeyse faizleri. benim sorum emlak vergisi kanunu 5. maddesi ile ilgili;

Madde 5 - "Mesken olarak kullanılan bina veya apartman dairelerinin, 2.500 Yeni Türk Lirasından az olmamak üzere vergi değerinin 1/4 ü, inşalarının sona erdiği yılı takibeden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre ile geçici muafiyetten faydalandırılır. " demektedir.

ben maddeyi tam anlayamamakla birlikte inşaatı biten dairenin mesken olarak kullanıldığı takdirde emlak vergisinden 5 yıl süre ile muaf olduğunu anlamını çıkardım.eğer bu madde hakkında uygulamada bilgisi olan arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilirlerse sevinirim.yani söz konusu maddenin bana uygulanma ihtimali nedir ve bu muafiyetten yararlanmak için neler yapılması gerekmektedir.
Old 29-05-2008, 17:15   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
vergi değerinin 1/4 'ü
Evin vergi değerinin sadece dörtte biri muaftır. Evin vergi değerinin dörtte üçü vergi matrahı sayılarak vergi tahakkuk ettirilir. Örneğin, evinizin vergi değeri 100 milyar lira ise vergi 75 milyar üzerinden hesaplanır.

Saygılarımla
Old 29-05-2008, 18:28   #3
lawyer_2009

hatırlatmanız için tesekkürler. muaf derken söz konusu oranı kastettim tümden emlak vergisinden muaf olmadığının söz konusu kanun maddesi ile bende farkındayım fakat söz konusu maddenin uygulanışı hakkında bilgi edinmek istedim yani belediyeye bu konu hakkında başvurmadan uygulamaya ilişkin prosedürleri ve yapmam gerekenleri bilmek istedim
Old 02-06-2008, 16:50   #4
YALÇIN ÖNDER

Sayın Lawyer 3343,

http://www.gib.gov.tr/index.php?id=1028 linkinde 5. maddenin sonunda;

Yukarıda (a), (b), (c) ve (d) fıkralarında yazılı muafiyetlerden istifade için, mezkur fıkralarda yazılı hallerin vukuunda, keyfiyetin bütçe yılı içinde ilgili vergi dairesine bildirilmesi şarttır. Ancak, bu olaylar bütçe yılının son üç ayı içinde vukubulduğu takdirde bildirim, olayın vukubulduğu tarihten itibaren üç ay içinde yapılır. Süresinde bildirimde bulunulmazsa muafiyet, bildirimin yapıldığı yılı takibeden bütçe yılından muteber olur. Bu takdirde bildirimin yapıldığı bütçe yılının sonuna kadar geçen yıllara ait muafiyet hakkı düşer. (Köylerdeki inşaat için bildirimde bulunulmaz.)

denilmektedir.
Old 02-06-2008, 17:22   #5
lawyer_2009

Yalçın Önder bey ilgiliniz için çok teşekkürler

Yukarda (a), (b), (c) ve (d) fıkralarında yazılı muafiyetlerden istifade için, mezkür fıkralarda yazılı hallerin vukuunda, keyfiyetin bütçe yılı içinde ilgili vergi dairesine bildirilmesi şarttır. Ancak, bu olaylar bütçe yılının son üç ayı içinde vukubulduğu takdirde bildirim, olayın vukubulduğu tarihten itibaren üç ay içinde yapılır.

Süresinde bildirimde bulunulmazsa muafiyet, bildirimin yapıldığı yılı takip eden bütçe yılından muteber olur. Bu takdirde bildirimin yapıldığı bütçe yılının sonuna kadar geçen yıllara ait muafiyet hakkı düşer. (Köylerdeki inşaat için bildirimde bulunulmaz.)

söz konusu fıkraların yorumunu yapabilirseniz çok sevinirim yani benim evimin inşaatı 2004 yılında bitti ve aynı yıl tapusunu aldım ve ilk defa geçen hafta emlak vergisi için bildirimde bulundum ve kaydını yaptılar. ben geç bildirimde bulunduğumdan muafiyet hakkımı kaybetmişmi oluyorum? yoksa geçmiş yılları faizleri ile öder ve bildirimde bulunduğum tarihten itibaren 5 yıl süre ile muafiyettenmi yararlanırım?

belediyeye bu konu ile bilgi almak için gittiğimde ilk defa benden duyarcasına suratıma bakıp durdular ve sanki emlak vergisi kendi ceplerine giriyormuş gibi tüm parayı vermem gerektiği konusunda benle tartışmaktan da kaçınmadılar (gerçi yaşadığımız şehrin belediyesinin ne kadar belediyecilik ile uğraştıgıda ayrı bir konudur yani hiç duymamalarına pek şaşırmadım)
Old 02-06-2008, 19:37   #6
YALÇIN ÖNDER

"Süresinde bildirimde bulunulmazsa muafiyet, bildirimin yapıldığı yılı takip eden bütçe yılından muteber olur. Bu takdirde bildirimin yapıldığı bütçe yılının sonuna kadar geçen yıllara ait muafiyet hakkı düşer."

Kanun hükmü çok açık yoruma gerek var mı?

Önceki yıllardaki hakkınızı süresinde başvurmadığınızdan kaybetmişsiniz.

Geçici muafiyet hakkından yararlanmak için bağlı olduğunuz belediyenin gelir şefliğine yazılı başvuruda bulunacaksınız.
Old 02-06-2008, 21:39   #7
lawyer_2009

"Süresinde bildirimde bulunulmazsa muafiyet, bildirimin yapıldığı yılı takip eden bütçe yılından muteber olur. Bu takdirde bildirimin yapıldığı bütçe yılının sonuna kadar geçen yıllara ait muafiyet hakkı düşer."

geçmiş yıllara daynarak bir vergi muafiyetinden yararlanılmayacağı aşikardır fakat kanunun "Süresinde bildirimde bulunulmazsa muafiyet, bildirimin yapıldığı yılı takip eden bütçe yılından muteber olur" ifadesiyle a fıkrasında söz ettiği inşalarının sona erdiği yılı takibeden bütçe yılından itibaren 5 yıl süre içindeki bildirimleri kast ettiği sonucuna ulaşmamızmı gerektiği sonucuna ulaştım yardımlarınız için teşekkürler
Old 03-06-2008, 19:10   #8
YALÇIN ÖNDER

Bence sizin somut olayınızda, şimdi başvurur iseniz, yalnızca önümüzdeki 2009 yılınının emlak vergisinin 1/4 ündeki geçici muafiyetinden yararlabilirsiniz.

İsterseniz bu konuda,VERGİ USUL KANUNU'nun Mükelleflerin İzahat Talebinde Bulunabilecekleri yan başlıklı 413. maddesince, DİYARBAKIR VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI'ndan ÖZELGE isteyebilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi