Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirket Hisse Devri - Şirket Alacaklılarının eski ortağa karşı hakları

Yanıt
Old 13-05-2009, 13:16   #1
turbo

Acil Limited Şirket Hisse Devri - Şirket Alacaklılarının eski ortağa karşı hakları

Sayın Meslektaşlarım,

Bir Ltd. Şti. hakkında kambiyo takibi başlattım ve takip şu an kesinleşmiş durumdadır.

Şu anda karşı karşıya kaldığım durum, büyük ortağın hisselerini devretmesi durumudur. Çeki imzalayan kişi de yine bu büyük ortaktır. Söz konusu ortağın amacı, şirketi -borcu ödeyecek durumu olmayan- her hangi bir kişiye -muhtemelen bedelsiz olarak- devrederek, şirketten sonra kendisine başvurulmasını önlemektir.

Benim iki sorum olacak;

1- Böyle bir devri önlemek için, Ticaret Sicili nezdinde ne yapabilirim?

2- B.K. m.179'un burada uygulanma kabiliyeti var mıdır, yani devreden, devir tarihinden itibaren devralan ile beraber iki yıl sorumlu mudur?

Tecrübe ve bilgilerini paylaşacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

İyi Çalışmalar...
Old 13-05-2009, 13:31   #2
av.suleyman

Limited şirketlerde Şirketin borçlarından ortakların sorumluluğu yoktur. Bu nedenle şirketin ortağının kimliği çok da önemli değildir. önemli olan şirketin malvarlığının olup olmamasıdır. Zengin olan ortak şirketin malı yoksa, borcu ödemek istemeze yine yapacak bişey yoktur.
Old 13-05-2009, 13:36   #3
turbo

Sayın av.süleyman,

Ortakların sorumluluğu 2. sıradadır ve şirkete koymayı taahhüt ettikleri sermaye ile sınırlıdır. Benim de yola çıkacağım kısım burası.

Eğer payını devrederse, söz konusu devirle beraber, bu taahhüt borcu da devralana geçecek. Benim önlemeye çalıştığım da tam olarak bu.

Bunu önlemenin bir yolu varsa, öğrenmek istiyorum.

Teşekkür ederim.
Old 13-05-2009, 14:26   #4
Av. Mehmet Toprak

Kıymetli meslektaşım bildiğiniz üzere ortağın sorumluluğu şirkete karşıdır. Sorumluluğun sınırı ise koymayı taahhüt ettiği sermaye tutarıdır.
Bildiğiniz üzere şirketin ticaret sicil memurluğu kayıtlarından ortakların koymayı taahhüt ettikleri tutarı öğrenerek bu tutarla sınırlı olarak ve koymayı taahhüt ettikleri sermaye borcu açıklamasını da yazarak birinci haciz ihbarnamesi gönderbilirsiniz. Eğer sermaye taahhütlerini daha önce yerine getirmişlerse itiraz hakları da doğar.
Anladığım kadarı ile bu aşamalara geçilmiş değil. Ortak ta bu tehlikeyi görerek birinci haciz ihbarnamesi gönderilip kesinleşmeden hissesini devrederek sermaye taahhüdünü yerime getirme borcundan da kurtulmaak istiyor. Değil mi?
Bu takdirde ortağın şirkete koymayı taahhüt eylediği sermaye borcundan kurtulmak için hissesini devretmeye çalışması hali söz konusudur.
Öyle ise öncelikle şirketin sermaye koyma taahhüdünden kurtulmak isteyen ortaklara karşı korunması için öngörülmüş hükümleri tartışalım. Bu hakları tespit ettiğimizde alacaklı sıfatı ile icra mahkemesinden yetki belgesi alarak bu hakları kullanmanın mümkün olacağına inanıyorum.
Old 14-05-2009, 08:59   #5
turbo

Peki B.K. 179'un burada uygulanma imkanı var mıdır?
Old 14-05-2009, 10:35   #6
Av. Mehmet Toprak

Bana göre öncelikle ortağa birinci haciz ihbarnamesinin gönderilmiş olması ve ortağın bu süreç kesinleşmeden önce ve devir işlemini gerçekleştirmiş olması ve birinci haciz ihbarnamesi kapsamında açılacak davada hisse devrinin iptalinin talep edilmesi mümkündür.

Hisse devrinin iptalinin talep ve dava edilmesi konusunda kısa bir açıklama Poroy - Tekinalp - Çamoğlu Ortaklıklar ve Kooperatifler Hukuku , Beta, sayfa 847'de yapılmış. Bu kısa açıklamayı alıntılayayım.
Ortaklar devre gerekli nisapla muvafakat ettikleri takdirde işlem pay defterine kaydedilir. Ancak muvafakat kararı ortaklık sözleşmesine, kanuna ve iyiniyet kurallarına aykırı ise aleyhinde iptal davası açılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi