Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karşı dava, usulü, harç vs.

Yanıt
Old 18-11-2007, 13:00   #1
Defi-Def

Varsayılan Karşı dava, usulü, harç vs.

Öncelikle herkese iyi tatiller diliyorum. Yardımını esirgemeyen meslektaşlarıma teşekkür etmeden önce hukuk davalarına çok yeni el atmış bir avukat olarak THS nin katkılarından dolayı da ayrıca soruma geçmeden önce teşekkürlerimi iletmek istiyorum.
Açılmış olan boşanma davasına karşı dava açarak cevap vereceğim. Daha önce hiç karşı dava açmadım ancak araştırmalarım neticesi açma koşullarımızın bulunduğundan eminim. Fakat daha cevap süremiz dolmadan dosyanın ilk duruşması yapılacak. Dilekçemi önceden kaleme verme şansım olmadığı için duruşmada ibraz edeceğim. Bu konuda aşamadığım sorunlar ise şöyle;
1- Karşı dava dilekçemde,karşı dava ve cevap dilekçesi mahiyetini taşıyan bir dilekçe mi hazırlamalayım? Ayrıca karşı dava dilekçesinin özel bir durumu (yani özellşikle belirtmem gereken bir husus vs.)var mıdır?
2- Harcını yatıramayacağım için duruşmada bu konuda nasıl bir sorunla karşılaşırım? Bu durumda mahkemenin ara kararında bana harcı yatırmam için süre vermesi mi gerekir ya da ben mi talep etmeliyim?
3- Nafaka, maddi ve manevi tazminat taleplerim olacağı için şahsın
adına kayıtlı mankul ve gayrımenkuller için dilekçemde tedbir talep edebilirmiyim.
4- Son olarak müvekkilin öncesinde yaptırmış olduğu eşya tespiti kararı var. Bunu (veya değerini) karşı dava dilekçemde ayrıca talep etmelimiyim yoksa boşanmadan sonra ayrı bir dava mı açmak doğru olur?
Old 18-11-2007, 13:26   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
1- Karşı dava dilekçemde,karşı dava ve cevap dilekçesi mahiyetini taşıyan bir dilekçe mi hazırlamalayım? Ayrıca karşı dava dilekçesinin özel bir durumu (yani özellşikle belirtmem gereken bir husus vs.)var mıdır?

(DAVAYA CEVAP VEREN
KARŞI DAVACI Şeklinde başlayınız. 'Açıklamalar'bölümüne isterseniz büyük bir başlık açıp; '1- DAVAYA CEVAPLARIMIZ' dedikten sonra davanın reddine dair cevaplarınızı yazabilirsiniz. Daha sonra;'2- KARŞI DAVA HAKKINDA AÇIKLAMALAR' başlığı altında klasik boşanma dava dilekçesinde yazacaklarınızı yazabilirsiniz.

Alıntı:
2- Harcını yatıramayacağım için duruşmada bu konuda nasıl bir sorunla karşılaşırım? Bu durumda mahkemenin ara kararında bana harcı yatırmam için süre vermesi mi gerekir ya da ben mi talep etmeliyim?

Harcını neden yatıramadığnızı anlamadım. Harç maktudur.Duruşmanız erken bir saatte olsa da fazla zaman almaz.Yatırmazsanız davanın dinlenmesi için hakimin havalesi yeterli değildir. Muhtemelen hakim, 'Harcı yatırıldıktan sonra değerlendirilmesine' karar verecektir.

Alıntı:
3- Nafaka, maddi ve manevi tazminat taleplerim olacağı için şahsın
adına kayıtlı mankul ve gayrımenkuller için dilekçemde tedbir talep edebilirmiyim.

Edebilirsiniz.Kayıt bilgilerini de vermelisiniz. Harç tamamlanmadan tedbir kararı verilmez.

Alıntı:
4- Son olarak müvekkilin öncesinde yaptırmış olduğu eşya tespiti kararı var. Bunu (veya değerini) karşı dava dilekçemde ayrıca talep etmelimiyim yoksa boşanmadan sonra ayrı bir dava mı açmak doğru olur?

Ayrı bir dilekçe ile hemen dava açabilirsiniz. Terditli talepte bulunun.

Saygılarımla
Old 18-11-2007, 13:36   #3
Defi-Def

Sn. Suat bey yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Özellikle neden harcı duruşma öncesinde yatırmıyorsunuz diye yazdığınız kısmı okuyunca kendime çok güldüm. Ben sorunu kendim için düğüm haline getirdiğimden olsa gerek hiç aklıma gelmemişti. Emeğiniz, yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.
Old 01-09-2010, 08:56   #4
remedy

İyi günler dilerim,

Karşı dava harcının yatırılmamış olmasına itiraz edebilir miyim?Bu itiraz 10 günlük cevap süresinde mi yapılmalıdır?

Cevaplarsanız çok sevinirim.
Old 01-09-2010, 10:54   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan remedy
İyi günler dilerim,

Karşı dava harcının yatırılmamış olmasına itiraz edebilir miyim?Bu itiraz 10 günlük cevap süresinde mi yapılmalıdır?

Cevaplarsanız çok sevinirim.

Mahkemece re'sen gözetilecektir. Bu nedenle cevap süresi geçtikten sonra da tamamlattırılmasını talep edebilirsiniz.
Old 18-10-2017, 17:28   #6
Av. A. İpek

Varsayılan Karşı Dava Hakkında

Merhaba, bende konuyla ilgili bişey sormak istiyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim,

bayan A, bay B'ye boşanma davası açıyor, ancak bi süre sonra davayı ıslah edip sadece tedbir nafakası talep ederek karşı tarafın kusurunu ispat etmeye çalışıyor (ve dava biraz karışık öncesi var)

şimdi boşanmak için karşı dava mı açmalı veya cevap süresi geçti diye ayrıca bir boşanma davası mı açmalı?

veya ıslaha cevap için olan süreyi aynı cevap süresi gibi düşünüp karşı dava mı açmalı kararsız kaldım?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi