Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

avukatsız dava açsam nasıl olur

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-12-2015, 07:26   #1
sevgii

Varsayılan avukatsız dava açsam nasıl olur

İyi günler eşim beni başka bi bayanla aldattı 2, 5sene önce evi terk etti boşanma davamız var devam etmekte barodan atanan avukatla açtım davayı fakat üçüncü şahsa dava açmak istedim baro sadece boşanma davalarına avukat veriyormuş benim maddi durumum el vermez avukat tutmaya fakat dava açmak istiyorum zararları bana ve çocuklarıma çok olduğu için ıspatımda çokk bu durumda ne yapabilirim karşı tarafla aynı şehirde değiliz dava açsam avukatsız kazanma şansım var mı yada zararlı çıkıp masraf falan olursa mahkemede ben açtığım için bana mı kalır... cevabınız için şimdiden çok teşekkürler
Old 09-12-2015, 09:54   #2
Av.Denizcan Sarıkaya

Sayın konuk,

Üçüncü kişiye açacağınız manevi tazminat davası için de adli yardımdan yararlanabilirsiniz. Adli yardım sadece boşanma davaları için getirilmiş bir düzenleme değildir.

Davanızı avukat yardımı almadan da pek tabi açabilir ve yürütebilirsiniz. Ancak davanızda haklı olmanızın yanı sıra haklılığınızı ispatlayabilmeniz ve usul kurallarına uymanız önem arz etmektedir. Dolayısıyla avukat aracılığıyla davanızı takip etmeniz haklarınızın temini açısından daha yararlı olacaktır.
Old 09-12-2015, 12:27   #3
Av. Mehmet Cangül

Merhabalar,

Aldatma sebebiyle üçüncü kişiye karşı açılacak boşanma davalarında Yargıtay'ın son zamanlardaki içtihatları tazminata hükmedilmemesi yönünde şekillenmektedir. Bu sebepten dolayı, tabii ki davanızı tek başına açıp yürütmeniz de mümkün olmakla birlikte özellikle boşanma ve aile hukuku alanında uzman bir avukatın içtihat ve doktrinsel deneyimine başvurmanızı öneririm.
Old 09-12-2015, 16:43   #4
sevgii

Ben istanbulda oturuyorum ve baroyu aradım bu davayla ilgili avukat talebi için istanbul barosu böyle davalara avukat vermiyor sadece boşanmaya veriliyor dedi peki ben bu durumda ne yapabilirim nasıl bi yol izleyebilrim
Old 09-12-2015, 20:29   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Meslektaşım Av.Mehmet Cangül'ün cevabını da dikkate almanızı öneriyoruz. Her dava açılabilir ancak davayı kazanmak farklıdır.
Yargıtay'ın meseleye yaklaşımının netleşmesi açısından şu aşamada bekleyebilirsiniz.
Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.
Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi