Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak zorundayım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2009, 14:17   #1
Konuk

Mesaj boşanmak zorundayım

İyi günler. Eşimin başka birkadınla ilişkisi vardı. Bana şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açtı. Benim bir suçum olmadığı için dava reddedildi. Fakat reddedilen boşanma davasında ben eşimin başka kadınla ilişkisinden bahsetmedim. Yuvamın yıkılmaması için. Reddedilen boşanma davası Yargıtay'ca onandı. Bu arada eşim o kadınla beraber yaşamaya başladı. çok üzüldüm çok acı çektim. Boşanma davasının reddinin kesinleşmesinden itibaren üç yıl oldu. diğer kadın yüzünden eşimle beraber olmamız mümkün olmadığından boşanma davası açmak zorundayım. Eşimin açtığı boşanma davasında eşimden tazminat, nafaka herhangi birşey talep etmemiştim. Şimdi açmak zorunda olduğum boşanma davasında eşimin başka bir kadınla yaşaması nedeniyle eşimden nafaka ve tazminat talep edebilirmiyim. Başka bir kadınla yaşadığını ispatlayabilirim. Eşimin açtığı boşanma davasında başka kadınla ilişkisini bildirmemiş olmamın bir sakıncası olurmu?
Old 11-07-2009, 22:32   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

İlk davada, sadece boşanmanın reddini talep edip, tazminat talep etmemenizin, açacağınız davaya bir etkisi yoktur.

Yeni davada, elbette, maddi ve manevi tazminat ve yoksulluk nafakası taleplerinde bulunabilirsiniz.

İlk davada başka bir kadınla ilişkisi olduğunu bildirmemenizin sakıncası olmayacağı kanaatindeyim.

Açacağınız dava zina hukuksal nedenine dayanır ise, davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden 5 yıl geçmekle dava hakkı düşer maddesi gereğince, ancak sorun oluşabilir.

Fakat evlilik dışı ilişki halen devam ediyorsa bu boşanma sebebine dayanmak olanaklıdır.Süre her gün yeniden işler.

Boşanmanın genel sebebi olan " evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayandırmanız" ve zinayı da bir olgu olarak bildirmeniz de uygun olabilir.

Sayın katılımcı,

Her dava ve koşulları özeldir. Somut durumunuz için MUTLAKA doğrudan bir meslektaşımızla durum değerlendirmesi yapınız. Ve davanızı yönlendiriniz.

Aksi halde, hak kaybına uğramanız mümkündür.

Maddi durumunuz elverişli değil ise, bunu kanıtlayarak bulunduğnuuz yer il barosundan ücretsiz avukatlık hizmeti de alabilirsiniz.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi