Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anonim Şirket Genel Müdürünün Şirkete zarar verici işlemleri

Yanıt
Old 30-01-2007, 14:15   #1
avankara

Varsayılan Anonim Şirket Genel Müdürünün Şirkete zarar verici işlemleri

Bir anonim şirkette, genel müdürün şirketin zararına olacak şekilde taahhüt vermesi ve mevcut taahhütname sebebiyle şirketin büyük zarara uğraması durumunda Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılacak şikayette yeni TCK uyarınca hangi suç isnat edilebilir?
Old 30-01-2007, 17:26   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Şirket veya kooperatifler hakkında yanlış bilgi

MADDE 164. - [1] Bir şirket veya kooperatifin kurucu, ortak, idareci, müdür veya temsilcileri veya yönetim veya denetim kurulu üyeleri veya tasfiye memuru sıfatını taşıyanlar, kamuya yaptıkları beyanlarda veya genel kurula sundukları raporlarda veya önerilerde ilgililerin zarara uğramasına neden olabilecek nitelikte gerçeğe aykırı önemli bilgiler verecek veya verdirtecek olurlarsa altı aydan üç yıla kadar hapis veya bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılırlar. (Asliye Ceza)

Taksirli iflâs

MADDE 162. - [1] Tacir olmanın gerekli kıldığı dikkat ve özenin gösterilmemesi dolayısıyla iflâsa sebebiyet veren kişi, iflasa karar verilmiş olması hâlinde, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. (Sulh Ceza)
Old 31-01-2007, 17:18   #3
avankara

Verdiğiniz bilgi için teşekkürler; fakat herhangi bir yanlış beyan ya da iflasa sebebiyet söze konu değildir. Aleyhe verilmiş taahhüt mevcuttur, bu nedenle şirket zarara uğramıştır. Eski TCK'daki emniyeti suiistimal, 5237 sayılı TCK'da 155. maddede yer bulmuş, fakat tam karşılık alamamıştır. Bu nedenle, yapacağınız yorumları bekliyorum. Saygılarımla
Old 01-02-2007, 20:39   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın avankara,

Burada eğer bahsedilen maddelerdeki suçlara uyan bir eylem yoksa ihtilafin cezai değil hukuki olduğunu düşünüyorum.Şirketin -kasten zarara uğratılması dahi- BK 41/2 deki ve TTK'daki idare kurulu ile ilgili sorumlulukları gündeme getireblir. Kaldı ki yönetim ibra edildiği zaman bu sorumluluğu da ortadan kalkabilmektedir, cezai sorumlulukta böyle bir durum -şikayetten vazgeçme hariç- sözkonusu değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi