Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

istifa etmiş vekile kararda vekillik ücreti!

Yanıt
Old 11-04-2006, 15:34   #1
nejan

Varsayılan istifa etmiş vekile kararda vekillik ücreti!

Çok değerli meslektaşlarım,
Bir davamda karşı taraf vekili meslektaşımız dava devam ederken(İkinci celse) vekillikten istifa etmişti. Dava sonunda kararda kendisine vekillik ücretine hükmedilmiş.
Vekillikten çekilme halinde avukatlık ücretine
hükmedilemeyeceğini düşünüyorum,biliyorum. Mahkeme ise
Avukatlık Asgari Üc.Tarifesi Genel Hükümler m5 e göre buna hükmedileceği konusunda ısrar ediyor.

(AAÜT m5- Hangi aşamada olursa olsun, dava ve icra takibini kabul eden avukat, tarife hükümleri ile belirlenen ücretin tamamına hak kazanır.)

Oysa Avukatlık kanununda ücretle ilgili olarak işin tamamlanması gerektiğini biliyoruz.

(Avukatlık Kanunu Madde 174 - Üzerine aldığı işi haklı bir sebep olmaksızın takipten vazgeçen avukat hiçbir ücret istiyemez ve peşin aldığı ücreti geri vermek zorundadır.)

Benzer bir durumla karşılaşan oldumu? Bu konudaki görüş ve yorumlarınızı rica ediyorum.
Saygılarımla
Av.Nejan

NOT:
Mazeretim dolayısıyla (bebeğim oldu)yaklaşık bir iki aydır siteye giremiyordum. Aradan geçen zaman içerisindeki sitede olumlu değişiklikler olmuş. Bu günlerde yeni duruma ve şekle alışmaya çalışacağım. İçeriğe tam bakamadım henüz, eminim çok daha güzel ve iyi olmuştur.Emeği geçenlere teşekkürler.
Old 11-04-2006, 16:06   #2
Admin

Sayın Meslektaşım,

Ben şöyle bir durumla karşılaştım (5-6 yıl oldu): İlk celseye gelen davalı vekili henüz vekaleti olmadığını ancak celse arasında müvekkilinden vekalet alarak ibraz edeceğini beyan edip, ilk celse süre aldı. Diğer celselere katılmadığı gibi, dosyaya vekalet de ibraz etmedi.

Ancak karar verilirken davalı lehine de vekalet ücreti takdir edildi. Kararı -sadece bu gerekçeyle- temyiz ettik ama Yargıtay onadı.

Mesleki yaşamımım en şok yaşadığım ve Yargıtay'a güvenimin sarsıldığı davasıdır, hikayenin devamı da var, ama onu anlatmayayım..

Bilemiyorum bu olay size yardımcı olur mu?
Old 12-04-2006, 13:17   #3
nejan

Değerli meslektaşım,
Bu tür kararlar karşısında hakikaten şok olmamamk elde değil. Hatta mesleğime ve hukuka inancımında sarsıldığı kesin. İşin Yargıtay boyutu malesef bu tür surprizlerle dolu. Dosyanızın yargıtayda hakkıyla incelediğini düşünmüyorum!
Bir avukat olarak tabiik meslektaşıma ücreti vekalet takdirine karşı olmamam, ancak bunun hakkaniyete uygun olması gerekir. Zira meslektaşım büyük bir ihtimalle müvekkilinden vekalet ücreti alamadığı için istifa etmiştir(Bu durumdan bahsetmişti) Bu durum da, Yargıtay Ücreti vekaletin müvekkile hükmedileceği görüşünde olduğuna göre (Mahkemede davalıya verilmesine demiş) karara göre alınacak ücreti vekalet davalının haksız kazanımı olacaktır. O zaman nerde burada hak-hukuk!!!

Cevabınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi