Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

5 yıldızlı otel gibi adliye

Yanıt
Old 12-12-2007, 11:56   #1
av.sally

Varsayılan 5 yıldızlı otel gibi adliye

5 yıldızlı otel gibi adliye

12 Aralık 2007Soner KAVAK- Mehmet Kayhan YILDIZ/ KONYA, (DHA) Bu adliyede suçlular koridorda gözükmeyecek, suçlular ve tanıklar TV karşısında karşılacak. İşte şaşırtan özellikler.

KONYA'da 17 Aralık'ta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından hizmete açılacak olan yeni Adliye Binası, donanımı ve özellikleriyle Türkiye'nin ‘prestij adliyelerinden biri' olacak. İçerisinde kreş, lokanta, banka gibi sosyal ihtiyaçların karşılanacağı birimler bulunan adliye binasında, özel geçit ve merdivenler sayesinde, koridorlarda elleri kelepçeli sanıklar görülmeyecek. Zanlılar ve tutuklular özel girişlerden doğrudan duruşma salonu ya da savcı odasına çıkabilecek. Binanın, masa, sandalye, dolap, levha gibi tüm tefrişatını da Konya, Eskişehir ve Ayaş Açık Cezaevleri'ndeki mahkumlar hazırladı. Türkiye’nin ilk ‘TSE-ISO-EN 9000' kalite belgeli adliyesinde, özel görüntülü konferans sistemi sayesinde ülkenin herhangi bir adliyesiyle canlı bağlantıya geçip, zanlı ve tanıkların karşılıklı ifade verilmesi sağlanacak.

Toplam 64 bin metrekare açık, 14 bin metrekare kapalı alana sahip Konya Adilye Binası 1.5 yılda tamamlandı ve 17 Aralık günü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından hizmete açılacak. Selçuklu mimarisinden izler de taşıyan, Sivas'taki Gökmedrese'den esinlenerek projelendirilen Adliye Binası, hukuk camiasında ‘Türkiye'nin prestij adliyesi' olarak adlandırılmaya başlandı. Binanın tüm ayrıntılarının planlayıcısı olan Konya Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Özdemir, DHA muhabirlerine yeni binayı gezdirerek bilgiler verdi. Özdemir, şöyle konuştu:

“Binamız gerçekten de Türkiye’nin prestij adliyesi. Engellilerin her türlü ihtiyaçlarının düşünüldüğü binada, duruşma salonlarına hükümlü ve tutukluları özel bölümlerden alacağız. Bu binanın içinde eli kelepçeli hiç bir kimse görülmeyecektir. Bu da insan hakları bakımından önemli gelişmedir. Adliye gelenler son derece güzel sosyal imkanlarla ağırlanacak. Çocuk sahibi anneler için içerisinde oyun, uyuma ve ders salonu bulunan kreş hazırladık. Binaya gelen anneler işlerini bitirene kadar çocuklarına görevlilerimiz bakacak. Böyle bir adliyede çalışmak Türk yargıç ve savcıları için gurur verici. Biz de bu güzelliklere layık olmaya, vatandaşlarımıza daha güzel hizmetler vermeye devam edeceğiz. İnşaat dışındaki tüm tefrişatı Konya, Eskişehir ve Ayaş Açık Cezaevi olarak kendimiz tamamladık. Bu da hem hükümlülerin rehabilitasyonu hem de Türk infaz sisteminin geldiği yer açısından önemli gelişmedir. Eskişehir’den gelen hükümlü vatandaşlarımız yazı tabelalarını hazırlıyor. Buradaki cezaevinde geçici olarak kalıyorlar. Sigortalı olarak para kazanırken, hem de meslek öğreniyorlar. Bu da Türk infaz sisteminin nereden nereye geldiğinin önemli bir göstergesidir.”

Adliye binasının tefrişatında görev alan mahkumlardan Eskişehir Açık Cezaevi hükümlüsü Arif Aksar, tabela atölyesinde çalıştığını belirterek, “1 senedir aynı atölyede çalışıyorum. Bir süredir de Konya’da geçici olarak görev yapıyoruz. Buradaki duruşma salonlarındaki koridorlardaki yazıları yazıyorum. Bu yazıların hammaddesinden bu hale gelmesine kadar tamamı Eskişehir açık Cezaevi'nde yapılıyor” dedi.

Aynı işi yapan Eskişehir Açık Cezvaevi'nden getirilen hükümlü Ayhan Sakallı da, “Sigortalı olarak görev yapıyoruz. Arkadaşlarımla imalattan montajına kadar bu işleri yapıyoruz. Burada çalışmak güzel” diye konuştu.

Konya Açık Cezaevi hükümlüsü olan ve adının ‘Ufuk' olduğunu söyleyen bir başka mahkum çalışan da, “Burada çalıştığımız süre içerisinde sigortalıyız. Duruşma salonlarının masalarını yapıyoruz. Cezaevi yönetimimiz böyle bir imkan sağladı. Hem meslek öğreniyoruz, hem de para kazanıyoruz” dedi.
Hürriyet Gazatesi 12.12.2007
Old 12-12-2007, 13:36   #2
lawyer_721

ne diyelim, yeni adliye binası konyalılara hayırlı olsun
Old 12-12-2007, 13:45   #3
Av.Nur

Daha şimdiden Adalete gereken hizmeti vermeye başlamış gözüküyor.
Old 13-12-2007, 10:21   #4
Adalet Bakanı

Konya'da görev yapan meslektaşlarımı kıskandım doğrusu
Old 13-12-2007, 12:39   #5
Av.Mehmet Yılmaz

Bizim başsavcı da çaycıların kılığı ve kırmızı halılarla uğraşıyor(du).
Ama bir Konyalı olarak da gurur duydum.
Old 13-12-2007, 12:56   #6
Av. Canan EKE

Umarım personel de güler yüz ve son derece çalışkan olur. Hayırlı çalışmalar!!!
Old 13-12-2007, 13:06   #7
Av.Barış

Birde bizim burada ki adliye binamızı görseniz ne güzel olurdu.Cezaevinden farkı olmayan bir görünümü var.
Ne diyelim.DArısı başımıza...
Old 13-12-2007, 13:24   #8
Av.Günar

Gerçekten Konyadaki bu olağanüstü duruma imrendim.Darsı başımıza.Demekki "yeni adliye yapılacak" söylentileri istenirse gerçek olabiliyormuş.Mersinde de bu var bakalım ne zaman gerçekleşecek.
Old 13-12-2007, 14:06   #9
Güldal

Çok güzel bir haber umarım bizlere de böyle bir adliye nasip olur.Kıskanmamak imkansız Konya halkına hayırlı olsun
Old 13-12-2007, 14:15   #10
av.burakata

Her zaman 'Adliye Sarayı' denmesine gülmüşümdür..Çok abartılı ve komik gelirdi her adliyeye girişimde bu yazıyı görmek...Ama Konya Adliyesi gerçekten bir 'saray' olmuş...Umarım bu durum, ''şekil''de kalmaz da ''öz''de de aynı güzellikleri görmeye başlarız..Ülkemizin her adliyesinde...
Old 13-12-2007, 21:05   #11
PINAR YILMAZ

Memleketimizin her köşesinde böyle adliyeler olacak yakında.Gelişmekte olan bir ülke olarak artık akıllanmaya başladık.umarım böyle güzel adliyelere yakışan hukukçular oluruz her zaman..Konya ya değil hepimize hayırlı olsun.Saygılar...
Old 14-12-2007, 12:08   #12
DEUlu

Yargı adına gerçekten gurur verici bir durum.Gerçekten taktir etmek gerekir.Umarım tüm Konyalılara hayırlı olur.. saygılarımla..
Old 14-12-2007, 15:11   #13
jurist27

Insallah ici de disi gibi olur ...

SAYGILARIMLA...
Old 14-12-2007, 16:41   #14
av_ispir

Konum itibari ile proje aşamasında biz Konyalı Avukatların eleştirilerine hedef olsa da, şu aşamada son derece mutluyuz. Ümit ediyoruz kalemler ve icra daireleri 5-10 yıllık değil 20+yıllık ihtiyaca cevap verecek büyüklükte olur.Bu arada Avukatlar olarak özel otopark istiyoruz duyurulur))
Old 14-12-2007, 21:18   #15
Av.Ateş

Alıntı:
Yazan Av.Barış
Birde bizim burada ki adliye binamızı görseniz ne güzel olurdu.Cezaevinden farkı olmayan bir görünümü var.

Sayın Av. Barış'ın benzetmesine katılmamak mümkün değil. Ancak burda da İstinaf Mahkemesi faaliyete geçecek.Devam eden bina inşaatının mimarisi modern gibi duruyor.Umarım şartları Konya Adliyesini aratmaz.
Old 14-12-2007, 21:33   #16
hukukcu_gurhan

hayırlı olsun konya lılar...

Konya en sonunda güzel bir adalet sarayına kavustu konyayada bu lazımdı zaten adalet in olması icin güzel bir ortam lazım adalet sarayı na laik olacak insallah hayırlı olsun diyelim ....
Old 18-12-2007, 17:32   #17
Av.Hüseyin Erdayandı

Adliye binaları hukuka verilen önemi ve değeri yansıtır.Adliye sarayı diye adlandırılmalarının da arkasındaki gerçek budur.Ne var ki siyasi iktidarlar hukuka ve hukuk devleti kavramına hep soğuk baktıkları ve gereken önmei vermedikleri için adliye binaları apartman katlarına,hükümet konaklarının mahzenlerine kadar sıkıştırılır hale gelmişti.Dünyanın gelişmiş ülkelerinde en görkemli binalar adliye"sarayları"dır.Doğaldır ki bu ülkelerde hukukçular da en saygın meslek mensuplarıdır.Bizde ne zaman banka binalarından daha görkemli adliye sarayları yapılırsa hukuk develeti olmaya bir adım daha yaklaşacağız.Bu nedenle Konya'da olması gereken yapılmış;darısı diğer adliye binalarımıza.Saygılar...
Old 20-12-2007, 18:21   #18
ZÜMRE

Bi de Şırnağın İdil ilçesindeki adliyeye avukatlat için bir oda yapılsaydı,hem adliye personeli hem de avukatlar rahat edecekti en azından avukatlar kaleme girdiğinde ,kalemin işi engellenmezdi.........
Old 21-12-2007, 21:32   #19
ahterr

Evet yeni adliye binası gerçekten de güzel olmuş.Şu ana kadar Konya'da hiç kalmayı düşünmemiştim.Ama bu binada da görev yapmak güzel olurdu.
Old 23-12-2007, 16:13   #20
lawyer_721

Alıntı:
Yazan ZÜMRE
Bi de Şırnağın İdil ilçesindeki adliyeye avukatlat için bir oda yapılsaydı,hem adliye personeli hem de avukatlar rahat edecekti en azından avukatlar kaleme girdiğinde ,kalemin işi engellenmezdi.........

sayın meslektaşım!
sadece idil de değil, bütün ilçelerde bu sorun var. ben de sık sık batmanın gercüş ilçesinde duruşma saatini kantinde bekliyorum.
Old 25-12-2007, 16:03   #21
av_ispir

Varsayılan Mrb

Alıntı:
Yazan ahterr
Evet yeni adliye binası gerçekten de güzel olmuş.Şu ana kadar Konya'da hiç kalmayı düşünmemiştim.Ama bu binada da görev yapmak güzel olurdu.
Sayın ahterr öncelikle başarılar, çok güzel bir fakültede öğrenci olup, çok güzel bir mesleğe sahip olacaksınız bundan emin olun. Yaşanacak yer ile ilgili olarak ise; sadece adliye binasına göre tercih yapmayınız) Türkiyenin bütün illerine hatta ilçelerine yeni ve çok güzel adliye binaları yapılmaktadır.
Old 25-12-2007, 19:40   #22
oguzhand0

Eskişehir Adalet Sarayı'nın da bitmiş halinin fotoğraflarını çekip yeni bir konu açmak için sabırsızlanıyorum. Gerçekten o da çok güzel oldu. Büyük bir heyecanla gelecekte çalışacağım yerin bitmesini bekliyorum (:

Hukuk eğitmimi aldığım yer olan Konya adına da çok sevindim. Hayırlısı olsun...
Old 25-12-2007, 23:43   #23
KaanK

Gerçekten üniversite yıllarımın geçtiği Konya'ya böylesine faydalı ve gösterişli bir adalet yuvasının inşa edilmesi beni çok sevindirdi.Özellikle bu işte büyük emeği olan çok sevdiğim ve saygı duyduğum Konya Cumhuriyet Başsavcısı aynı zamanda çok kıymetli bir hukukçu Sn.Fatih Özdemir teşekkürlerin en büyüğünü hak ediyor.
4 yılımı geçirdiğim şehir adına çok sevinçliyim...
Old 26-12-2007, 01:01   #24
Av.Nebi

Evet adliye şık oldu emeği geçen herkeze teşekkürlerr. Birde uzak olmasa
Old 26-12-2007, 13:18   #25
ahterr

Alıntı:
Yazan av_ispir
Sayın ahterr öncelikle başarılar, çok güzel bir fakültede öğrenci olup, çok güzel bir mesleğe sahip olacaksınız bundan emin olun. Yaşanacak yer ile ilgili olarak ise; sadece adliye binasına göre tercih yapmayınız) Türkiyenin bütün illerine hatta ilçelerine yeni ve çok güzel adliye binaları yapılmaktadır.
Tabiki de binaya göre seçim yapmak doğru değil ama Konya bana göre gerçekten güzel ve düzenli bir şehir.Yine de öneriniz için teşekkür ederim.
Old 27-12-2007, 14:11   #27
lhamurcu

Konyalı olarak gurur duydum ama konyadaki meslektaşlarımıda kıskandım hayırlı olsun
Old 31-12-2007, 14:09   #28
cyprolaw

Karar

Yeni adliye çorbası , pardon binası görkemine bakılınca "şekil itibariyle" kıyas kabul etmeyecek güzellikte , ancak umarım içinde verilecek hizmetler de , alınacak kararlar da adaletin gerçekten tecellisi doğrultusunda olur da "esas itibariyle" de bir denge sağlanmış olur. Aksi takdirde; özü az olan çorba cıvık bulamaç gibidir.
Old 21-01-2008, 11:39   #29
Hemocrania

hep söylentileri vardı demek sonunda yapmışlar..avukat evi de güzel olmuştu,açılışında bedava döner yemiştik hey gidi günler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi