Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Mülkiyeti Yönetim Planı Değişikliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-06-2020, 13:13   #1
AV. MUSTAFA ALİ

Varsayılan Kat Mülkiyeti Yönetim Planı Değişikliği

Herkese Merhaba!

Kat Mülkiyeti Kanunu ile alakalı olarak çözmem gereken bir sorum var, şöyle ki:

Müteahhit tarafından henüz iskanı alınmamış, ancak apartman yönetimi tesis edilmiş A,B ve C bloklardan oluşan bir site var.

Bu sitenin A bloku 50 adet konut bağımsız bölüme,

B Blok 4 konut ve 1 dükkan olmak üzere 5 adet bağımsız bölüme,

C blok ise 1 dükkan bağımsız bölüme sahip (Toplam 56 adet bağımsız bölüm).

Müteahhit tarafından yapılan yönetim planında, bu üç blok için de ayrı ayrı yönetim planı oluşturulmuş. Her blok kendi alanında, kendi otopark ve yeşil alanını kullanacak ve kendi yöneticisini seçecek vs.

Sorum şöyle: A blok sakinleri, yönetim planını değiştirerek, kendilerine tahsis edilmiş olan yeşil alan ve otoparktan daha fazla tahsis isteyerek, B Bloktaki bir kısım açık ve kapalı otopark alanlarını kullanabilmek için;

öncelikle olağanüstü toplantı yaparak kat maliklerini toplantıya çağırmak (1/3 kat malikinin yazılı talebiyle), bu tahsis durumunu yeniden karara bağlamak, yöneticileri seçmek istiyorlar.

Bu toplantıya A,B ve C kat maliklerinin hepsini çağırmalı mıdırlar? Yoksa sadece A Blok maliklerini mi çağırabilirler?

Bu halde yönetim planı değişikliğini nasıl yapacaklar, zira değişiklik B ve C blok maliklerini de ilgilendiriyor? Hep beraber mi toplantı yapılmalı? Yöneticilerin seçimi nasıl olmalı (Her blok ayrı ayrı mı seçecek)?

Yönetim planını değiştirmek için aranan karar sayısında (KMK m 28 4/5 çoğunluk) tüm bloklar kat malikleri nazara alınmalı mı? Kanunun 28. maddesindeki 4/5 çoğunluk, yalnızca kat maliki sayısı mı, yoksa arsa payı da dikkate alınır mı? Mevcut yönetim planının ilgili maddesinde yönetim planı değişikliği için kat malikleri ve arsa payı 4/5 çoğunluğu gerektiği yazılmış, bu madde KMK'ya aykırı mıdır/geçerli midir? Yoksa Kanunda yazdığı gibi yalnızca kat maliklerinin 4/5 çoğunluğu yeterli midir?

Teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi