Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yetki belgesi ve sorumluluk(ACİL)

Yanıt
Old 12-08-2008, 13:45   #1
miss_lawyer

Dikkat yetki belgesi ve sorumluluk(ACİL)

Herkese iyi günler. Sorum şöyle;
başka bir ilde bulunan avukat arkadaşım, bulunduğum ildeki dosyasına ilişkin bana yetki belgesi verdi. Ben yaklaşık 1 yıldır duruşmalara katılmaktayım. En son ara kararda bilirkişi ücretinin tarafımızca yatırılması istendi ve bir sonraki celseye kadar süre verildi. Ben meslektaşımı arayıp müvekkilinden bilirkişi ücreti için para talep etmesini istedim fakat meslektaşım müvekkile ulaşamadığını söylüyor ve açıkçası dosya üzerinde pek çaba sarf etmiyor.
soru 1) sorumluluğumun doğmaması için davadan çekilmek istiyorum. Yetki belgesi ile katıldığım davadan çekilmek için özel prosedür var mı?
soru 2) diğer meslektaşım da dosyada avukat olarak adı olduğundan yine çekilmenin tebliğinden itibaren 15 gün beklemek zorunda mıyım?
soru3) dikkat etmem gereken bir başka durum/prosedür var mı?
TEŞEKKÜRLER..
Old 12-08-2008, 14:02   #2
ISIL YILMAZ

Yetki belgesi Avukatlık Kanunu m.56 uyarınca vekaletname hükmünde olduğundan, çekilmenin vekaletten çekilme ile aynı usule tabi olduğunu düşünüyorum.

İhtiyaten meslektaşınıza bilirkişi ücretinin yatırılması için verilen süreyi yazılı olarak bildirmenizde fayda var. Ben olsam, müvekkilin vekaletnamede gösterilen adresine de aynı bildirimi yapardım.

Saygılar.
Old 12-08-2008, 14:39   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ISIL YILMAZ
Yetki belgesi Avukatlık Kanunu m.56 uyarınca vekaletname hükmünde olduğundan, çekilmenin vekaletten çekilme ile aynı usule tabi olduğunu düşünüyorum.

İhtiyaten meslektaşınıza bilirkişi ücretinin yatırılması için verilen süreyi yazılı olarak bildirmenizde fayda var. Ben olsam, müvekkilin vekaletnamede gösterilen adresine de aynı bildirimi yapardım.

Saygılar.

Meslektaşımın beyanlarına katılıyorum. Titiz hazırlanmış bu yanıt için ben de teşekkür ederim.
Old 12-08-2008, 23:12   #4
kanune

eğer tebligatların gitmesi ve 15 günlük süre diğer celseye yetişmeyecekse, bence celse öncesi ek süre talep edin. yani 15 günlük süre dolmadan duruşma olacaksa duruşmadan önce müvekkile ulaşamadığınızı ve çekileceğinizi sebep göstererek mahkemeden ücreti yatırmak için ek süre talep edin. mahkeme tarafından verilen süreler ancak süre dolmadan talep edilirse uzatılabilir. müvekkiliniz, çekilmeniz sebebiyle süreyi kaçırırsa, çekilmiş olmanız sizi sorumluluktan kurtarmaz
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi