Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çeklerde Ihtiyati Tedbir Kararı

Yanıt
Old 16-08-2007, 10:43   #1
Av. Filiz Yayla

Varsayılan Çeklerde Ihtiyati Tedbir Kararı

Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.
Çek iptali ve menfi tespit istemli olarak açmış olduğum davada çeklerin ödenmemesi konusunda mahkemeden ihtiyati tedbir kararı talep ettik. Çekler henüz icra takibine konu edilmemiş. Mahkemeden çeklerin ödenmemesi konusunda tedbir kararı verilirse çekleri icraya koyan 3. kişiler icra takibine devam edebililer mi? Böyle bir icra takibi başlatılır ise mahkemeden aldığımız tedbir kararı icra dairesine ibraz edildiğinde icra takibi durur mu? Yoksa iyiniyetli 3. kişi için bu tedbir kararının bir yaptırmı yok mudur?
Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.
Old 16-08-2007, 10:55   #2
av.murat kalkan

Sn. Yayla, ümidinizi fazla kırmak istemem ama tedbir kararının çıkması pek muhtemel olmuyor. Olayda, yazılı olarak bir ispat aracı olmadıktan sonra mahkemeler genelde tedbir kararı vermiyorlar. Benim daha önce karşılaştığım bir kaç olayda da hakimler tedbir kararını vermediler. Ancak bu dediğim olayların hepsinde de, ortada 3. kişiler mevcut idi. Hakimler, iyiniyetli 3. kişi var ortada, bunların kötüniyetli olduğuna dair yazılı bir kanıt getir tedbir kararını verelim dediler.

Ancak, umarım tedbir kararını alırsınız. Ve eğer tedbir kararı alabilirseniz; bu karar, takibe geçecek tüm kişiler açısından bağlayıcı olur sanırım. Hakimin vereceği kararın içeriği de bu konuda önem taşıyacaktır kanaatindeyim.

Saygılarımla
Old 16-08-2007, 10:56   #3
av.gzm

Sayın Av.Filiz Yayla;
Burada mahkemeden almış olduğunuz ihtiyati tedbir kararını hangi istemle aldığınız çok önemli..Şayet iyiniyetli 3. kişilere ödeme yapılmamasını isteminizde belirtmiş iseniz ; iyiniyetli 3. kişiler takip başlatsalar bile itirazınız üzerine takip duracak ; karşı tarafın icra mahk.'de açacağı itirazın kaldırılması davasında da açmış olduğunuz menfi tespit davası bekletici mesele sayılacaktır..
Saygılar..
Old 16-08-2007, 16:55   #4
bozoli

İhtiyati tedbir talebini neye istinaden istediniz. Kayıp bir çek yahut çek iptali davası mı söz konusu eğer böyle bir durum söz konusu ise dava dilekçesini ve harç makbuzunu bankaya iletin ve TTK m. 711 anlamında ödemeden men yaptırabilirsiniz.İyi niyetli çek hamilin karşı ödeme yapılmaması için ihtiyati tedbir kararı alınması güç. Ancak icra takibine itiraz edip bekletici mesele olabilir belki. Dediğim gibi iyiniyetli çek hamiline ödeme yapılmaması için ilgili Yargıtay kararı tedbir için etkili olabilir.
Old 16-08-2007, 17:52   #5
vedatsengol

Merhabalar Filiz Hanım.
Sorunuza doğrudan yanıt olmayabilir ama benim de benzer bir davam var. Müvekkilim mal satın almak için davalı ile bir sözleşme yapıyor ve teminat olarak çek keşide edip davalıya veriyor. Davalı çeki alıyor ve malları teslim ediyor. Davalı daha sonra çeki iyi niyetli 3. kişiye devrediyor. 3. kişi müvekkilim aleyhine icra takibi başlatıyor. Benim yaptığım ise şu. İcra takibi başlatılmadan önce menfi tespit davası açtım. Çeklere tedbiren ödeme yasağı bırakılması yönünde talepte bulundum ama talebim reddedildi. Sonra, icra takibinin durdurulması için ihtiyati tedbir talebinde bulundum ama bu talebim de reddedildi. Sonra, icra takibi başlatılınca borca itiraz ettim. Doğrusu umutsuzluğa kapıldım, çünkü çeklerin davalıya teminat olarak verildiğini gösteren sözleşme var. Bu mesajı okuyan meslektaşlarım fikirlerini beyan ederlerse memnun olurum. Unutmadan, ihtiyati tedbir talebimin reddedildiği ara kararda, red gerekçesi olarak "yasal koşullar oluşmadığından talebin reddine" ibaresi var. Fakat, sonradan hakim beye niye gerekçeyi belirtmediği sorduğumda, bana "gerekçeyi belirmiş olsaydım, asıl davanızla ilgili olarak görüş belirtmiş olurdum" dedi. Takdiri siz meslektaşlarıma bırakıyorum. Belirttiğim konu ile ilgili olarak fikir beyan ederseniz sevinirim. Ayrıca bu konu ile ilgili olarak yargıtay kararı varmı?
Old 17-08-2007, 19:22   #6
Hak Hukuk

Eğer verilen i.tedbir kararı hasımsız davada verilmişse bu, ancak, muhatabın (bankanın) çekin ibrazında ödeme yapmasını, karşılıksız çek suçunun oluşmasını engeller.O da, sadece, çek alacaklısı ortaya çıkıncaya kadar.Çünkü, çek alacaklısı ortaya çıkınca, mahkeme davacıya "git çek alacaklısına karşı davanı aç hemen" diyecektir.Mahkemece verilen sürede davacı, çek hamiline karşı hemen harekete geçmezse daha önce alınan i.tedbir kararı kendiliğinden hükümsüz hale gelecektir.
Böyle bir tedbir kararının (çeki elinde bulunduran, icra takibine geçecek olan ve tedbir kararının verildiği davada davalı da gösterilmemiş ) alacaklıyı olumsuz etkilemesine, ticari yaşamın sürat ve güven ilkeleri engeldir.
İcra takibi açıldıktan sonra açılacak bir menfi tesbit davasında verilecek bir i. tedbir kararıyla takibin durdurulmasına kanunen imkan yoktur.Bu halde ancak, icra veznesindeki paranın alacaklıya ödenmemesi hususunda (%40 teminat yatırılması karşılığında) bir i.tedbir kararı verilebilecektir.
İcra takibine konu edilen çekin dayandığı temel hukuki ilişkiden (mal satımı, teminat vb.) kaynaklanan (keşideci ile ilk ciranta arasındaki) ilişkilerin (kişisel defilerin) çeki iyiniyetle elinde bulunduran 3.kişi alacaklıya karşı öne sürülmesi çek hukukunda kabul edilmemiştir.Bu nedenlerle, kötüniyeti belirmemiş 3.kişi tarafından açılmış bir icra takibini, keşideci ile ilk ciranta (malı satan) arasındaki "çekin teminat için verildiğine dair" sözleşme yüzünden durdurulması mümkün değildir.Hakimin "yasal şartlar oluşmadığından i.tedbir talebinin reddine" gerekçesinin anlamı budur sanırım.
Old 21-08-2007, 21:26   #7
bayhan

Varsayılan çeklerde tedbir

avukat hanım tedbir talebiniz teminatla kabul edilebilir bu mümkündür.ancak kararınız iyiniyetli üçüncü kişilere karşı geçerli olmaz çeklerin bankaya ibraz edilip yazılması sonrasında çekin arkasındaki cirantaları tespit eder(ödeme emri vasıtasıyla en kötü ihtimalle)mahkemeye ikinci bir başvuru yaparak tedbir kararının cirantalara teşmilini talep edebilirsiniz.Bu sağlıklı bir yöntemdir tek zayıf nokta karşı tarafın ihtiyati haciz alarak üzerinize gelmesidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi