Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

koruma talebim reddedildi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-11-2012, 12:10   #1
karaşans

Varsayılan koruma talebim reddedildi

eşiımden şiddet gördüm. can güvenliğimde tehlikede. boşanma davası açtım mahkemeden koruma talep ettim ancak hakim kararı reddeti ne yapmalıyım. tevzi denen yerden başka bir dilekçeyle mi başvurucam ne yapmam gerekir.
Old 14-11-2012, 16:54   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan karaşans
eşiımden şiddet gördüm. can güvenliğimde tehlikede. boşanma davası açtım mahkemeden koruma talep ettim ancak hakim kararı reddeti ne yapmalıyım. tevzi denen yerden başka bir dilekçeyle mi başvurucam ne yapmam gerekir.

Sayın konuk,
Koruma talebiniz, bu iş için yeterli polis bulunmadığı için reddedilmiş olabilir.
Bunun yerine Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun uyarınca tedbir isteyebilirsiniz. Bu tedbirler, şiddet uygulayanın;
- Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.
- Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.
- Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.
- Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.
- Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.
- Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.
- Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.
- Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.
- Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.
- Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanması.
- Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması.
şeklindedir.
Bu tedbiri aile mahkemesinden, gecikmesinde sakınca bulunan durumlarda kolluk amirlerinden (polis ve jandarma) isteyebilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan hukuki yardım almanız, hak kaybına uğramanızı önleyecektir.
Old 14-11-2012, 20:29   #3
Konuk

asgari ücretle çalışıyorum muhtardan fakirlik belgesi alamıyorum bundan dolayı adli yardıma başvuramıyorum. avukat tutacak param yok hak kaybına uğramamak için buraya başvurdum. sorum şu bu kanuna göre başvuruyu nasıl yapabilirim
Old 15-11-2012, 07:16   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
asgari ücretle çalışıyorum muhtardan fakirlik belgesi alamıyorum bundan dolayı adli yardıma başvuramıyorum. avukat tutacak param yok hak kaybına uğramamak için buraya başvurdum. sorum şu bu kanuna göre başvuruyu nasıl yapabilirim

Sayın konuk,
Bazı barolar asgari ücret kadar geliri olanlara da adli yardım çerçevesinde avukat ataması yapmaktadır. Bu konuda başvurunuzu yapınız.
Yine bir seçenek olarak bu işi boşanma davası ile birlikte bir avukata verebilir, ücreti dava sonunda ödemek üzere anlaşabilirsiniz. Bazı meslektaşlarımız bu usulde çalışmaktadır. Araştırınız.
Tedbir için başvuruyu kendiniz yapmayı seçerseniz ilgili yasayı şu adreste okuyabilirsiniz: http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?kid=77
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi