Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Mahkeme Duruşma Listelerinin Vahim Hali...

Yanıt
Old 14-10-2011, 08:22   #31
Av. Hulusi Metin

Evet Sayın Dikici,

"Cumartesi günleri de çalışılsın"
Old 14-10-2011, 08:23   #32
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
http://www.sabah.com.tr/Gundem/2011/...un-isigi-ayari

Bunu ben bile tahmin edememiştim.

Daha çok ve daha faydalı, üretici/yaratıcı çalışmalar içinse eğer, kesinlikle destekliyorum ve "hem yeter ve hem de evet" diyorum…

Ben de kesinlikle destekliyorum.
Old 14-10-2011, 08:56   #33
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici

Bunu ben bile tahmin edememiştim.

Daha çok ve daha faydalı, üretici/yaratıcı çalışmalar içinse eğer, kesinlikle destekliyorum ve "hem yeter ve hem de evet" diyorum…
Cumartesi günlerinin eskiden olduğu gibi mesai günü olarak ayarlanması fikrini destekliyorum. Ancak üzerinde önemle durulması gereken bir nokta var ki, kimi görevlerdeki memurlar, hiçbir şekilde verimli olmadıkları gibi devletin kasasına yük teşkil ediyorlar. Verimli çalışılabilirliği artırmak gerek.

657 sayılı Kanuna tabi ziraat teknisyeni olarak çalıştığım dönemde verimliliğin ve verimsizliğin ne anlama geldiğini gayet net bir şekilde gördüm. Hafta sonu çalışma düzeninde, hafta içi zaten üretime katkı anlamında herhangi bir rolü olmayan binlerce memur daha da yük getirecektir (doğalgaz, elektrik, su, vb. sarfiyatlar).
Old 14-10-2011, 09:01   #34
Av. Hulusi Metin

Alıntı:
Av. Engin EKİCİ
Alıntı:
...Ancak üzerinde önemle durulması gereken bir nokta var ki, kimi görevlerdeki memurlar, hiçbir şekilde verimli olmadıkları gibi devletin kasasına yük teşkil ediyorlar. Verimli çalışılabilirliği artırmak gerek.

Sayın EKİCİ,

Bütün mesele "verimlilik..."

Hani İş yasasında "performans" var da...

Birey ve verimlilik...
Old 14-10-2011, 09:59   #35
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Cumartesi günlerinin eskiden olduğu gibi mesai günü olarak ayarlanması fikrini destekliyorum. Ancak üzerinde önemle durulması gereken bir nokta var ki, kimi görevlerdeki memurlar, hiçbir şekilde verimli olmadıkları gibi devletin kasasına yük teşkil ediyorlar. Verimli çalışılabilirliği artırmak gerek.

Sayın Metin ne demişti:

Alıntı:
Sayın Dikici,

İnsanları ikili gruplara ayırır oldum, nicedir:

1)Sorun çıkaranlar
2)Sorun çözmeye çalışanlar...

1)Hayatı nasıl zorlaştırırım diye düşünenler
2)Hayatı nasıl kolaylaştırırım diye kafa yoranlar..

Bunlar memurlar için de geçerlidir...

Nispeten düzelme var ama yetmez. Tembel, uyuşuk, Devlet dairesini babasının malı sananların kolundan tutulup, kapının önüne konulması lazım. Bu kişiler, belki de yakınlarımız, komşularımız, tanıdıklarımız… Ama o kapıdan içeri girince başka insan oluyorlar…

Devlet, bunun farkında ve bence çok iyi bir şekilde eliyor…

İyi olan herşeye...
Old 14-10-2011, 10:48   #36
Av. Mehmet Demirezen

İstanbul 4. Agır Ceza Mahkemesi 07.10.2011 tarihli duruşmaların tamamı 9:30 saatine verilmiş. Tutuklu duruşmlar 1 saate yakın sürdü.O gün duruşmaya saat 15:30 da girildi. Duruşma saati zapta geçsin talebi üzerine öylemiiii tavrıyla duruşmaya yarım saat ara verildi.

Bir sonraki celse ileri bir saat talebine rağmen yine bilinçli ve kasıtlı olarak diğer duruşmalarla aynı saat olan 9:30 a verildi.

Bazı yargıçların bu keyfiliğinden artık gına geldi. Meslek çekilir olmaktan çıkmaya başladı.İstanbul Barosu artık bir şeyler yapmalı ,yargıçlar için keyfiliğin önüne geçecek caydırıcı düzenlemelere önayak olmalı.
Old 14-10-2011, 10:48   #37
Atahun

Eğer doğruysa ve gerçekten düşünülüyorsa bunun nesini destekliyorsunuz, anlayamadım?

Sözde yılda 3 milyar Kw/s. elektrik tasarrufu sağlanacakmış. İyi güzel de siz bu rakamı nasıl buldunuz? her memurun masasında bir bilgisayar; bu güneş enerjisiyle mi çalışıyor? Sayın Ekici' nin belirttiği gibi; bunun yemeği (devlet katkısı), suyu, ısınması, yazın kliması, servisi, makam araçlarının yakıt gideri ve şuan aklıma gelmeyen bir sürü şey... Kimse bir cumartesi günü çalışmasının getireceği bu yükü hesaplamadığı gibi, düşünmemiş galiba?

Bence daha detaylı düşünülmesi gereken bir konu. Eğer haftanın 5 günü memurlarınızın verimli çalışmasını bir şekilde sağlarsanız; 5 gün yeter de artar.

Ayrıca, mesaide uyuklamamak için bundan böyle herkes erken yatacakmış. İnşallah bunu da yapılacak düzenleme metnine yazmazlar.
Old 14-10-2011, 12:11   #38
Av. Engin EKİCİ

http://gundem.milliyet.com.tr/turkle...35/default.htm

Haberin içeriğine göre en fazla çalışan ülke Türkiye, en az Hollanda imiş. Her iki ülkenin gelişmişlik düzeyi de ortada. O zaman yolunda gitmeyen bir şeyler olduğu muhakkak ve bu da, ortak kanaate göre verimlilik.

Bir araştırma yapılsa günde en fazla sayıda dosyaya bakan hakimler hangi ülkede diye, eminim Türkiye birinci sırada yer alacaktır. Ama aynı zamanda adalete erişimde de son sıralardayızdır muhtemelen. Çelişkiler ülkesi Türkiye'de toplumsal algı olarak kemmiyetten ziyade keyfiyete önem verilmesinin önemi anlaşılmadığı (dünyanın en büyük adliyesi, dünyanın en büyük otogarı, çalışma saatleri en fazla olan ülke vs. vs..) sürece mesafe kat edemeyecek, daha da kötüye gideceğiz.
Old 16-10-2011, 07:49   #39
Av. Hulusi Metin

"Türkiye gerek resmi-normal çalışma süreleri gerekse de mesai saatleri bakımından Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında açık ara önde bulunuyor."

Cumhuriyet 16.10.2011,9.sayfa

"Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın mesai saatlerinin sabah saat 6-7’ye alınması ve cumartesi günü de çalışılması önerisi tartışma yaratırken Türkiye çalışma sürelerinde Avrupa ülkelerini geride bırakıyor.

Fazla mesai yapıyoruz,
Ortalama haftalık olağan çalışma süresi
Norveç’te 39.2,
Hollanda’da 40.8,
Belçika’da 40.9,
Fransa’da 41, İtalya’da 41.1,
Almanya’da 41.7,
İngiltere’de 43,
Yunanistan’da 43.7,
Avusturya’da 44 iken,
Türkiye’de ise 53.7 saati buluyor.

Araştırmada, Türkiye’nin fazla mesai sürelerinde de diğer ülkeleri geride bıraktığına dikkat çekildi"
.

xxx

1.Çalışanlar,
2.Çalışmaya çalışanlar,
3.Çalışıyormuş gibi yapanlar
4.Çalışma saatlerini bitirmeye çalışanlar...
Old 16-10-2011, 10:42   #40
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin

xxx

2.Çalışmaya çalışanlar,
3.Çalışıyormuş gibi yapanlar
4.Çalışma saatlerini bitirmeye çalışanlar...

= 3.Dünya Ülkesi...

Old 16-10-2011, 11:35   #41
eşitlik mi

Mesele bence zihniyet ve liyakat meselesi.Mesleğe yeni başlamış olan genç ve dürüst memurların düzene nasıl uydurulduğunu fazla değil tam 2 ay içinde gördüm.Amirlerinin telkinleri vs derken bu memurlar artık mesleğe ilk başladığı andaki düşüncelerinin nasıl da değiştiğini ve o "çarka" dahil olduğunu birebir gördüm.Şimdi pek bir tripli pek bir işgörmez olmuşlar.Velhasılı kelam balık baştan kokuyor.Ve malesef bozuk düzendeki sağlam çark sayısı bir elin parmakları kadar..
Old 19-10-2011, 16:09   #42
Napoliten

Nufuslarımız yakın olduğu için Almanya'yı baz aldım. Türkiye'de Hakim Savcı sayısı 12.047 Almanya'da 27.000 üstelik Türkiye'de dava sayısı daha fazla. Fakat bence tek sorun burada değil. Dosya başına düşen Hakim Savcı sayısı homojen değil. Yani rotasyonda da sıkıntılar var. Ayrıca açılan davalarda Türkiye'de suç isnat ettiğimiz her 100 kişiden 56 sı suçsuz çıkarken Avrupada bu oran 100 kişide 4 kişidir. Yani soruşturma safhasında da ciddi sıkıntılar olduğu açıktır.
Old 26-10-2011, 17:19   #43
GECE

Bir de Ankara'da bazı mahkemelerde (özellikle iş ve tic. mah.) duruşma listesi meslela saat 10.00'de 8 dosya, saat 10.20'de 10 dosya, saat 11.00'de 5 dosya vs. şeklinde aynı saate birçok dosya koyulabiliyor. ya da ilk duruşma saat 9.00'da ama hakim 9.30'da-9.45'de duruşmaya başlayabiliyor. ya da 5'er dk. ara ile sıralama yapılıyor, bu da tam saatinde duruşmanın başlamasını imkansız kılıyor, sabahki duruşma öğleden sonraya kalabiliyor, o güne dair yapılan planlar alt üst oluyor. dava taraflarının, avukatların mağduriyetine yol açılıyor.
buna bir düzen getirilmeli, hakimler de duruşma gün ve saaitini belirlerken daha özenli - ferasetli davranmalı...
Old 29-03-2013, 10:00   #44
justiz

Varsayılan Duruşma Sırası Bekleme Sorunu

Değerli Meslektaşlarım,

Aramızda duruşma sırasında saatlerce beklememiş olan sanırım yoktur.
Uygulama rutin hale gelmiş, memleketin tüm sisteminde olduğu gibi burda da işler ite kaka yürüyor.
Hala çoğu mahkeme 10 dosyayı aynı saate yazıyor. Saat 9.30 için 10 dosya yazılmış, zamanında gelmenize rağmen 2 saat beklemek durumunda bile kalabiliyorsunuz.

Ben burda görev ihmali suçu işlendiğini düşünüyorum. İlgili mahkeme, 5 dakikasını ayırıp duruşma saatlerini peş peşe gelecek şekilde düzenleme zahmetine bile katlanmak istemiyor. Bir avukat davası için zamanında gelmesine rağmen 1-2 saat bekliyor.

Bu rutin hukuksuz uygulamaya karşı başkaldırmak gerektiğini düşünüyorum.

Neler mi yapılabilir ?

1- Öncelikle gecikmeli girdiğimiz her davada mahkeme hakimlerini uyarmamız gerekir. Boşuna davanın uzadığından söz etmesinler, duruşmada yapılacak işler ve ortalama süresi önceden öngörülebilir. Duruşma sırası buna göre takdir edilmelidir.

2- Konuyla ilgili suç duyuruları başlamalıdır. Geç girdiğim her duruşmada ilgili mahkeme , görevini gereği gibi yapmayarak zamanımı çalmıştır ve zarar görmeme neden olmuştur. Bu hem kişisel hem de kamusal bir zarardır.

3- Baroyla birlikte hareket edilerek konu organize bir şekilde takip edilebilir.

Mesleğin saygınlığını korumak her meslektaşın üzerinde bir borçtur.
Sizlerin de önerileriniz olursa memnun olurum.

Saygılarımla
Old 02-04-2013, 19:28   #45
Av.Mehmet Saim Dikici

YARGITAY

16. HUKUK DAİRESİ

E. 2011/8343

K. 2012/1192

T. 14.02.2012

* 40 ADET DOSYA İÇİN 09.00'A DURUŞMA SAATİ VERİLMESİ ( Tarafları Gelmeyen Davaların Duruşmalarının Bitmesi Muhtemel veya Mümkün Olan En Son Saat Beklenerek Karar Verileceği )

* AYNI GÜNDE GÖRÜLECEK 40 CELSE İÇİN TEK SAAT VERİLMESİ ( Tarafları Gelmeyen Davaların Duruşmalarının Bitmesi Muhtemel veya Mümkün Olan En Son Saat Beklenmesi Gereği )

* DURUŞMA SAATİ ( Aynı Gün Görülecek Olan 40 Dosya İçin Aynı Saatin Verildiği - Tarafları Gelmeyen Davaların Duruşmalarının Bitmesi Muhtemel veya Mümkün Olan En Son Saatin Beklenmesi Gereği )

* DURUŞMALARIN AYNI SAATE VERİLMESİ ( 40 Dosya İçin Aynı Saatin Verildiği -Tarafların En Son Duruşmanın Biteceği Ana Kadar Beklenmesi Gerekeceği )

* AYNI GÜNE KONULAN DURUŞMALAR ( 40 Dosya İçin Aynı Saatin Verildiği - En Son Duruşmanın Biteceği Ana Kadar Beklenmesi Gerekeceği ) 2709/m.36 Cumhuriyet Başsavcılıkları ile Adli Yargı İlk Derece Ceza Mahkemeleri Kalem Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmelik/m.46/d,50,81

ÖZET : Aynı güne konulmuş olan duruşmalardan 6. sıradan 46. Sıradaki dava dosyasına kadar tek saat verilmek suretiyle (09.00) yaratılan belirsizlik nedeniyle taraflardan biri aleyhine haksız bir sonuca sebebiyet verilmemesi açısından, tarafları gelmeyen davaların duruşmalarının bitmesi muhtemel veya mümkün olan en son saat beklenerek, sonucuna göre karar verilmesi gerekir.

DAVA : Taraflar arasındaki dava sonucunda verilen hükmün Yargıtayca incelenmesi istenilmekle, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldı, inceleme raporu ve dosyadaki belgeler okundu, Gereği görüşüldü:

KARAR : 01.06.2005 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanmak suretiyle yürürlüğe giren Cumhuriyet Başsavcılıkları ile Adli Yargı İlk Derece Ceza Mahkemeleri Kalem Hizmetlerinin Yürütülmesine Dair Yönetmeliğin “Adli Yargı İlk Derece Ceza Mahkemeleri Kalem Hizmetleri” başlıklı “Üçüncü Kısımın” “Birinci Bölüm”ünün 46/d maddesi uyarınca tutulması zorunluluğu bulunan “duruşma günleri defteri” aynı Yönetmeliğin 50. maddesinin birinci fıkrasında, “mahkemelerin iş durumlarına göre duruşma yapılacak gün ve saatlerin bir sıra dahilinde yazıldığı defter” olarak tarifi yapılmış, yine aynı Yönetmeliğin “Duruşma listesi” başlıklı 81. maddesinde de, “Duruşmalı işlemlerde mübaşir tarafından; mahkemesi, mağdur, şikayetçi ve sanık ile vekillerinin isimleri ve duruşma tarih ve saati yazılmak suretiyle bir liste düzenlenir ve bu liste duruşma salonu dışında herkesin görebileceği bir yere asılır. Bu listelerin bir sureti ayrı bir dosyada saklanır.” Hükümleri dikkate alındığında, mahkemenin her dava dosyası için değişik saatler belirleyerek duruşmalara devam etmek, böylelikle taraflara ve vekillerine Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 36. maddesindeki “…meşru vasıta ve yollardan faydalanmak suretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma ile adil yargılanma hakkına sahip” olduğu güvencesini vermek ve tarafların usul hükümlerine riayet edip etmediklerinin denetimini mümkün kılmak yerine, 6. sıradan 46. Sıradaki dava dosyasına kadar tek saat verilmek suretiyle (09.00) yaratılan bu belirsizlik nedeniyle taraflardan biri aleyhine haksız bir sonuca sebebiyet verilmemesi açısından, tarafları gelmeyen davaların duruşmalarının bitmesi muhtemel veya mümkün olan en son saat beklenerek, sonucuna göre karar verilmesi gerektiği düşünülmeden yazılı şekilde karar verilmesi,

SONUÇ : Yasaya aykırı bulunduğundan ve temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün istem gibi BOZULMASINA, 14.02.2012 gününde oybirliğiyle karar verildi.

--

Hukuk davasında Ceza Mahkemeleri kalem yönetmeliğini niye dayanak almış onu anlayamadım.
Old 03-04-2013, 02:14   #46
Av. İlhan SALBAŞ

2012 mayis taniklar hazir hakim yok. zar zor izin alan taniklara yeni duruma gününü bildirerek özür diledim. 2012 eylül ayi ikinci kez taniklar hazir hakim yine yok. taniklardan yine özür diledim. 2012 aralik hakim var taniklar yok. taniklar adina hakimden özür diledim. 2012 mart davaci taniklar sukur dinlendi. da vali ise yeni tanik listesi veriyor. bir yilda

zor dinlenir)
Old 25-02-2020, 21:21   #47
Adem Gdk

Alıntı:
Yazan seyyare
mesleğe yeni başladığımda Ankara 19. Asliyece Ceza Mahkemesinde saat 09.03 duruşmam vardı, geç kalmayayım diyerek koştur koştur adliyeye gittiğimde duruşma listesinde, duruşmaların saat 08.45 de başladığını ve her dakikaya bir duruşma verildiğini ve hakimin daha gelmediğini görünce ağlasammı gülsemmi karar verememmiştim. O günlerden 5 dakika aralıklı duruşmaya gelebilmek bile bir başarıdır sanırım,

Neticeten bence de hakimn sayısı artırılarak dosya yükü azaltılmalı ve daha çok gün duruşma yapmaları saplanmalı diye düşünüyorum. Bize yazık olduğu kadar saatlerce orada beklemek zorunda olan mübaşir ve katibe de yazık....
UYAP yokken aynı saate birkaç tane duruşma koyabiliyorlardı. UYAP çıkınca sistem aynı anda birden fazla duruşma koymaya izin vermiyordu. Sistemin 'bug'ını bulup duruşmaları 1'er dakika ara ile koymaya başladılar. Sonrasında bu işin suyu çıkınca 5 dakika kuralı geldi. Bu sefer 5 dakika aralıklarla duruşma koymaya başladılar. Bana kalırsa duruşmanın tahmini kaç dakika süreceği UYAP'a girilmeli, sonraki duruşma ona gore ayarlanmalı. Örneğin hakim duruşmanın tahmini yarım saat süreceğini belirterek saat 9.00'a duruşma verdiğinde sistem sonraki duruşmayı en erken 09.30'a vermeli. Yığınla dosya ile uğraşan hakimin bir önceki saatteki dosyada ne olup bittiğini hemen hatırlamasını ve ona göre süre hesabını yapması pek mümkün değil. Bu yüzden UYAP sisteminin yardımı çok önemli bir unsur.
Old 26-02-2020, 09:30   #48
poseidonmavi

Bazı dosyalarda aşama itibariyle 2 dakikalık duruşma yeterken, bazılarına 30 dakika bile yetmeyebiliyor. UYAP' ta duruşma takvimi oluşturma arayüzü bu açıdan kullanışlı değil. Yapılacak teknik iyileştirme ile bu konu basitçe çözülebilir. UYAP avukat portal girişinde öneri sekmesi açılıyor, oradan talebimizi iletebiliriz. Ayrıca bizi temsil eden TBB bu aksaklığı Adalet Bakanlığı' na iletmelidir.
Old 26-02-2020, 15:28   #49
Adem Gdk

O ekran avukatın tek atımlık kurşunu. Ben o kurşunumu başka bir konu için harcadım. Maalesef her avukata bir kere çıkıyor o ekran.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi