Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ölümlü trafik kazası sonucu belirlenen tazminat miktarlarının düşüklüğü!?

Yanıt
Old 13-01-2010, 10:31   #1
av.heimatlos

Acil ölümlü trafik kazası sonucu belirlenen tazminat miktarlarının düşüklüğü!?

Ölümlü trafik kazası sonucu ölen çocuğun anne ve babası için destekten yoksun kalma tazminatı açtık. Ölen çocuk 5 yaşında baba 46 anne 44 yaşında kusur dağılımı ise biz %75 kusurluyuz karşı taraf %25 kusurlu (ehliyeti olmayan birisi nasıl %25 kusurlu çıkıyor bunu da anlamakta güçlük çekiyorum) dosya hesap bilirkişisine gitti ve gelen tazminat miktarı anne için 738 TL baba için 738 TL gerçekten şok oldum nasıl oluyordu ölen birisi için sadece 738 TL tazminat çıkıyor. Bu konuda beni aydınlatacak meslaktaşlarım var mı acaba?
Old 13-01-2010, 10:43   #2
Av.Cengiz Aladağ

Sayın meslektaşım,
Müvekkillerinizin davalarını "isyan edecek kadar" kişiselleştirmemeniz ruh sağlığınız bakımından iyi olduğu gibi, bu durumda dava hakkında daha sağlıklı düşüneceğinizden müvekkillerinizin yararına da olacaktır.
Kusur durumu hakkında dosyayı görmeden birşey diyemem ama bilirkişi raporunda belirtilen tutarlar ilgili şunu diyebilirim: Destekten yoksun kalma tazminatının mantığı gereğince bilirkişi, çocuk anne ve babasına destek olacak yaşa gelene dek yapılacak masrafları olası destek tutarından düşmüştür. Bu durum, küçük yaşlarda vefat eden çocukların desteğinden yoksun kalınması nedeni ile açılan tazminat davalarının tümünde böyledir. THS'de daha önce bu konu çok tartışılmış olduğundan kavram arama motorunu kullanarak bu tartışmaları bulup okuyabilirsiniz.
Old 13-01-2010, 11:11   #3
Av.Şenel DELİGÖZ

Sayın Erkan; sonuçta ulaştığınız değer yargısına katılmamak mümkün değil ama maalesef böyle.
Bu konuda elimden geldiği kadar sizi aydınlatmaya çalışacağım.
Baba 46 yaşında olduğuna göre PMF yaşam tablosu uyarınca bakiye ömrü yaklaşık 24 yıl, annenin bakiye ömrü de ortalama 26 yıl. Gerek anne ve gerekse babanın yaşan süreleri destekleri (çocuklarının) yaşam süresinden kısa olduğu için anne ve babanın kendi yaşam sürelerinin sonuna kadar destekten yararlanacakları varsıyılacaktır.
Ölen desteğin geliri belirli olmadığı için asgari ücret ve artışları esas alınacaktır.
Desteğin ortalama 22 yaşında evlenme ihtimali söz konusudur.Yaşasa idi 24 yaşında ilk çocuğunun olacağı, 26 yaşında da ikinci çocuğunun olacağı varsayılacaktır. Bu durumda destek evleneceği 22 yaşına kadar gelirinden kendisine 4/6 hisse, anne ve babasına 1/6 hisse ayıracağı, evlendikten sonra kendisine ve eşine 4/10 hisse, anne ve babasına 1/10 hisse ayıracağı,24 yaşında ilk çocuğu olunca kendisine ve eşiırase e 4/12 hisse, çocuğuna 2/12 hisse , anne ve babasına 1/12 hisse ayıracağı, 26 yaşında ikinci çocuğu olunca kendisine ve eyşine 4/14 hisse, çocuklardan her birine 2/14, anne ve babasına 1/4 hisse ayıracağı kabul edilecektir.
Destek 18 yaşında gelir elde etmeye başlayacaktır. Hesaplama 18 yaşından sonra yapılacaktır. Bu arada ANNE VE BABA ÇOCUĞUN GELİR ELDE EDECEĞİ 18 YAŞINA KADAR ÇOCUĞA YETİŞTİRME GİDERİ YAPACAKTIR. Yukarda ki formüle göre hesaplanacak tazminattan YETİŞTİRME GİDERLERİ DÜŞÜLECEK, KUSUR İNDİRİMİ DE YAPILACAKTIR.
Bu durumda tazminat böyle komik olmaktadır işte. Hesaplamalar tamamen matematiksel veri ve faraziyelere dayalı olduğu için ortaya böyle duygusal anlamda yıptarıcı bir sonuç çıkmaktadır. Hatta; "ÇOCUĞUNUZ ÖLDÜ, ONA YAPACAĞINIZ YETİŞTİRME GİDERLERLERİNDEN KURTULDUNUZ, KAR ETTİNİZ" der gibi bir sonuç
Old 13-01-2010, 11:18   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Ahmet Erkan
Ölümlü trafik kazası sonucu ölen çocuğun anne ve babası için destekten yoksun kalma tazminatı açtık. Ölen çocuk 5 yaşında baba 46 anne 44 yaşında kusur dağılımı ise biz %75 kusurluyuz karşı taraf %25 kusurlu (ehliyeti olmayan birisi nasıl %25 kusurlu çıkıyor bunu da anlamakta güçlük çekiyorum) dosya hesap bilirkişisine gitti ve gelen tazminat miktarı anne için 738 TL baba için 738 TL gerçekten şok oldum nasıl oluyordu ölen birisi için sadece 738 TL tazminat çıkıyor. Bu konuda beni aydınlatacak meslaktaşlarım var mı acaba?

Manevi tazminat da talep etmiş miydiniz?
Old 13-01-2010, 17:23   #5
Av. Zeynep KILIÇ KAYA

sn meslektaşım böyle bir dava ile karşılaşan biri olarak kesinlikle isyanınıza katılıyorum ancak sn Şenel DELİGÖZ ün ayrıntılı bir şekilde açıklamış olduğu üzere malesef tazminat konusunda hesaplama şekli bu. umarım manevi tazminat talebiniz vardır bu tür dosyalarda kanun uygulayıcılarının bu adaletsizliği gidermek ve dengeyi sağlamaları için manevi tazminat konusunda yüksek oranlarda hüküm vermeleri gerektiğini düşünmekteyim
Old 13-01-2010, 20:17   #6
av.heimatlos

sayın meslaktaşlarım öncelikle ilginiz için tşk ederim.
sayın Şenel Deligöz ayrıntılı bilgiler için tşk ederim burdan çıkan sonuç yani bilirkişinin 738 TL'lik hesabı aşağı yukarı doğru maddi olarak siz ne kadar hesap çıkabilirsiniz eger bu miktarı biraz olsun arttıracak bir yol varsa bilirkişi raporuna itiraz edip tekrardan hesap bilirkişisine gönderecem dosyayı bu konudaki görüşlerinmiz benim için önemli

Sayın mehmet Dikici manevi tazminatı daha sonra açacaktım harç sıkıntısı olduğu için malesef manevi tazminatta yok
Old 13-01-2010, 22:47   #7
Av.Muhammet Aydın

Varsayılan adli yardım

Bu durumda harcı yatıramayacaksanız adli yardım talepli olarak manevi tazminatı istemeyi deneyin derim...
Old 13-01-2010, 23:48   #8
av.heimatlos

Alıntı:
Yazan Av.Muhammet Aydın
Bu durumda harcı yatıramayacaksanız adli yardım talepli olarak manevi tazminatı istemeyi deneyin derim...
sayın meslektaşım adli yardım bildiğim kadarıyla sadece avukat yardımı yapıyor adli yardım bürosu dava harçlarını ödemiyor bildiğim kadarıyla
Old 14-01-2010, 00:55   #9
nanu

Trafik Sigortasından aldınız mı,ölen kişi hakkında verilecek miktar bulunmaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi