Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

EŞİm Tarafindan Dolandirildim

Konuyu Kilitleyin
Old 22-02-2013, 17:58   #1
Konuk

Varsayılan EŞİm Tarafindan Dolandirildim

Sayın ilgili,

37 yaşındayım,eşim benden 20 yaş büyük. 2011 Eylül ayında severek evlendim ve hemen hamile kaldım kızım şu an 11 aylık.

Konuyu çok uzatmadan özet geçeceğim; Tamamiyle borçsuz evlendim ve evimdeki eşyaların tamamı ben ve ailemin maddi desteğiyle alındı.
Eşim iş kurmak amaçlı bana 2 ayrı bankadan toplamda 10.000 TL'lik kredi çektirdi. Mevcut bir kredi kartıma ek olarak diğer 2 bankadan gelen kredi kartımda kendisindeydi ve onları da limitleri tükenene kadar kullanmış. Düğünde takılan altın ve paralarımın ailesinin kasasında bulunduğunu söylemiştim onlarda gitmiş. Hamileliğim esnasında bulunduğum ruh halinden ve sürecin tehlikeli geçmesinden dolayı bunların farkına varamadım. Taki günün birinde bankanın birinden gelen bir mesaj ile aylardır ödendiğini sandığım borçların kartlar arası nakit çekimlerle yürüdüğünü öğrendim.
Eşimin her gün işe gidiyorum diye çıktıktan sonra sürekli bir yere takıldığını yani çalışmadığını öğrendim. Yani herşeyin koca bir yalandan ibaret olduğunu ve evi geçindiren kişininde aslında ben olduğumu öğrendim.

Soru 1- Hali hazırda gerçek anlamda bir işi yok. Ücretsiz doğum iznindeydim ve henüz 3 hafta önce işe başladım ve bugüne dek söz konusu borçları yine ben ve ailemin birikimleriyle ödedik.
2- Bana karşı sürekli birileri ile birlikte olduğum hakkında oldukça ahlaksız hakaretlerde bulunuyor. Fiziki şiddete meyili var, hamileyken bile beni itip kaktı. Zorla birlikte olmak istiyor. Ruh hali çok değişken örneğin size yazmış olduğum tüm bunların öyle farklı ve ikna edici şeklini anlatırki ona hemen inanabilirsiniz.
3-Eşyalarımın faturaları benim adıma ve kredi kartlarımdan ödendi. Bu durumda tamamını alabilir miyim.
Tüm bu anlattıklarımın ışığında en kısa sürede ayrılmak istiyorum. Çocuğumu almakla beni tehdit ediyor.Evi hemen şimdi terk edersem eşyaları satar, ben eşyaları o yokken taşıtsam suçlu duruma düşer miyim?

Nasıl bir yol izlemeli, ilk olarak ne yapmalıyım?

Lütfen beni yanıtsız bırakmayın, cevabınız için şimdiden teşekkürler.
Old 24-02-2013, 11:57   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Ev eşyalarınızı da alarak başka bir yere gitmeniz halinde eşinizin savcılığa yapacağı suç duyurusu sonucu hukuken bir şey elde edemeyecektir. Ev eşyaları evlilik tarihinden önce sizin tarafınıdan alınmışsa eşyalar kişisel malınızdır. Evlilik birliği içinde ödenmiş ise de her iki tarafın ortak malı kabul edilir. Ancak ceza kanunu boşanma dava açmadan evvel ev eşyalarını alan tarafı suçlayacak bir hüküm içermemektedir.

Siz eşyaları aldıktan sonra eşiniz dilerse bu eşyaların ortak edinilmiş mal olduğu iddiasında ise bedellerinin yarısını boşanma davası sonrası alacak hakkı olarak talep edebilir. Kendi malı oldukları iddiasında ise her zaman eşyaların tarafına iadesi veya bedellerinin tarafına ödenmesi davası açabilir.

Çocuğunuz anne şefkatine muhtaç, anne bakımıa ihtiyaç duyduğu yaşta. Sizden alınarak babaya verilmesi düşünülmez. Anne olarak gereken sorumluluk ve özeninizde bir kusur yoksa velayet için öncelikli düşünülürsünüz. Çocuğunuzu yalnız bırakmamanızda yarar var.

Eşiniz evliilk birliği içinde KUSURLU davranmaktadır. Onunla aynı evde yaşama zaruretiniz yoktur. Farklı bir yere çocuğunuz ve eşyalarınız ile gidebilirsiniz. Hemen akabinde haklı gerekçelerinizde boşanma davası ikame edebilirsiniz. Boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu şahit ifadelerinden ve her tür delilden yararlanarak ispatlayabilirsiniz. En yakın akrabalarınızın şahitliği geçerlidir.

Davanızın içinde çocuğunuuzn velayetini, nafaka ve maddi ve manevi tazminat isteklerinde bulunabilirsiniz.

Lütfen hukuki adımlarınızı DOĞURADAN bir avukatla birlikte atınız. Hak ve zaman kaybetmezsiniz. Hukuk profesyonellik gerektiren bir disiplindir.

Saygılar..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi