Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Evlilik tazminatı

Old 30-03-2006, 10:21   #1
ebruturan77

Varsayılan Evlilik tazminatı

Merhabalar. Ben 8 yıldır özel bir bankada çalışıyorum. Evlilik nedeni ile tazminatımı alıp ayrıldığım zaman şartları benim için daha iyi başka bir bankada çalışabilir miyim? Yoksa söylenenler gibi 1 yıl beklemeli miyim? Yasal prosedürler nelerdir? Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.
Old 30-03-2006, 12:06   #2
MİNA

Olumlu

Sayın ebruturan77,

Yeni kanuna göre,

Geçici Madde 6 - Kıdem tazminatı için bir kıdem tazminatı fonu kurulur. Kıdem tazminatı fonuna ilişkin Kanunun yürürlüğe gireceği tarihe kadar işçilerin kıdemleri için 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hükümlerine göre kıdem tazminatı hakları saklıdır. Burda atıf yapılam madde:

Feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

Bana göre, evlenen kadın bu hakkını kullanarak işine son verdiği takdirde, istediği zaman başka bir işte çalışabilir. Yasa başka bir yerde çalımamak şartı ile diye bir hüküm içermiyor değil mi?
Hatta 2.3.vs. evliliklerde de bu hak sınırsız kullanılır kanısındayım. Yalnız işveren bu evliliklerin sırf bu sebeble yapıldığını (kötü niyeti) kanıtlarsa başka!
Old 30-03-2006, 13:19   #3
ebruturan77

Sevgili Mina.
Cevabın için teşekkür ederim. Ama şöyle bir olayı anlatmak istiyorum. Bizim bankada çalışan bir arkadaşım evlendikten sonra buradan ayrıldı ve üç ay sonra x bankasında çalışmaya başladı. Ve tazminatının 2 katı para ödedi eski bankasına. Herkes çalışabileceğini söylüyor ama yaşanmış böyle bir olay var. Nasıl hareket etmeli peki?
Old 30-03-2006, 14:15   #4
ebruturan77

Arkadaşlar başka bir hukuk sitesinde sorumla ilgili şöyle bir madde buldum;
Ama arkadaşımın yaşadığı olayı da anlattım size, ikilemde kaldım doğrusu

3. Yargıtay'a göre; işverenden kıdem tazminatı alabilmek için eşinden boşanarak daha sonra aynı kişiyle yeniden evlenerek, bu evlenme dolayısıyla işten ayrılarak kıdem tazminatı talep etmek bir hakkın kötüye kullanılması ve kanuna karşı hile sayılır ve bu durumda ödenen kıdem tazminatı geri istenilebilir (Y9HD 18/09/1989 -6776 / 67979, İş ve Hukuk Şubat 1990, 38, Y9HD 14/1 1987-11078/6 Çimento İşv. Mayıs 1987, YHGK 14/02/1990 Tühis Şubat 1999; 13-14 Y9HD 15/01/1990-7628/118 Tekstil İşv. Şubat 1991, 18) Bununla beraber Yargıtay'ın yukarıda belirtilen kararlarında belirtilen görüş her durumda geçerli bir ilke olarak kabul edilemez, her somut olayın özelliğine göre bir değerlendirme yapılmalıdır. Öte yandan, evlenme nedeniyle işten ayrılarak kıdem tazminatı alan kadın işçinin daha sonra tekrar işe girmesi halinde bir hakkın kötüye kullanılmasından söz edilemez. Bu nedenle, işverenin sözkonusu durumdaki kadın işçiye kıdem tazminatı ödemekle yükümlü olduğu gibi tazminatı ödemiş ise, iadesini de talep edemez. Nitekim Yargıtay Hukuk Genel kuruluda bir kararında bu doğrultuda bir sonuca varmıştır, Yargıtay Hukuk Genel Kuruluna göre, "...Kadın işçiye tanınan bu hak aile birliğini koruma amacıyla getirilmiş olup çalışma hayıtını evlilikle birlikte gereği gibi yürütemeyeceği düşüncesinde olan kadına yasa ile tanınmış bir olanaktır. Bir işyerinde çalışmakta iken evlenen bir kadın yasanın tanıdığı olanaktan yararlanarak kıdem tazminatını almak suretiyle ayrılmışsa daha sonraki dönemlerde çalışma hakkını kaybettiğinden söz edilemez. Diğer taraftan önceki işinden ayrılan kadın ayrılmasını hemen takiben çalışma hayatı ile evliliği öncekine göre daha kolaylıkla yürütebileceği yeni bir iş bularak çalışmasını da sürdürebilir." (YHGK, 27/04/1988-9-225) 369 Tühis, Ağustos 1988, 19/21)
Old 31-03-2006, 12:27   #5
MİNA

Sayın ebruturan77,

Verdiğiniz Yar.K.'ları benim fikrimle parelel. Yalnız arkadaşınla ilgili verdiğin örnekte bir eksiklik olabilir. Yada o olayda ''HAKKIN KÖTÜYE KULLANILDIĞI'' ispatlanmış olabilir veya zarara uğratmış olabilir vs.
Yukarıda da söylendiği gibi her somut olayın özelliğine göre bir değerlendirme yapılır o yüzden avukatlar müvekkilin ve/veya anlatıcının örneklemesiyle yetinmez ve dosyayı görmem (örn;arkadaşınızın tzm. ödemesi ile ilgili )lazım der.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi