Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli yardım hk.

Yanıt
Old 17-04-2008, 15:14   #1
av.utkan

Varsayılan Adli yardım hk.

Eşi öldürülen bir bayan için destekten yoksun kalma tazminatı açmak amacıyla bağlı bulunduğum baro tarafından görevlendirildim. Daha sonra bayanın iki çocuğu olduğundan ve onlar adına da destekten yoksun kalma tazminatı açılabileceğinden onlar adına da ek yetki verilmek suretiyle görevlendirilmiş bulunuyorum. Acaba bu davada üç kişi adına mı yoksa tek kişi adına mı barodan ücret alacağım. Cevaplarınız için şimdi,den teşekkürler
Old 17-04-2008, 16:32   #2
av.m.a.g

Bildiğim kadarıyla her biri için ayrı ayrı ücret alacaksınız. Sonuç itibariyle 3 ayrı kişi için hukuki yardımda bulunanacaksınız.
Old 18-04-2008, 10:00   #3
Av. Ela

Üç kişi için de aynı davada talepte bulunacak iseniz tek ücrete hak kazanırsınız diye düşünüyorum.
Old 18-04-2008, 10:39   #4
Av.F.Karakurt

merhabalar,
Eğer görevlendirildiğiniz kişiler ile ilgili ayrı ayrı dava açılacaksa her biri için ayrı ücret alırsınız. Ancak hepsi için tek dava açılacak ise tek ücret alırsınız. Sizin olayınızda anne ve çocuklar için tek dava açmak sözkonusu diye düşünüyorum. Bu durumda tek ücret alırsınız. Nasıl ki, yargılama sonunda davayı kazandığınız zaman birden fazla kişinin vekili de olsanız tek avukatlık ücretine hükmediliyor, buradaki durumda aynısı. Saygılar..
Old 18-04-2008, 10:47   #5
sedakarammm

Baro tarafından her üç kişi içinde ayrı ayrı görevlendirildiyseniz her bir kişi için ayrı ücret alırsınız.
iyi günler.
Old 18-03-2009, 14:53   #6
nizar

Boşanma davasında adli yardımla davacı vekili olarak görevlendirildim. Dava sırasında davacı müvekkil ve çocuğu lehine tedbir nafakasına hükmedildi. Ancak karşı taraf şehir dışında yaşıyor. Adli yardım görevi takip ettiğim davada verilen ara kararın icraya konmasını ve icra takibini de kapsar mı? Mevcut görevlendirme icra aşamasını da kapsar mı yoksa yeniden görevlendirme gerekir mi? Zira icra dosyasına vekalet koyduğum takdirde dosyayı takip etmem zor olacak.Ayrıca karşı taraf işsiz.
Old 18-03-2009, 17:18   #7
hilallal

Görevlendirme yazısının altında Türkiye Barolar Birliği Adli Yardım Yönetmeliği'nin 6/e maddesi gereği"Görevlendirilen avukat 19.09.1969 tarihli ve 1136 sayılı Avukatlık Kanunu hükümlerine göre işi sonuna kadar takip etmekle yükümlüdür.Bağlantı ve ilişkisi bulunsa bile başka dava ve icra takipleri veya benzeri hukuksal işlemler görev konusu iş kapsamında kabul edilmez"
Bu hükme göre bağlantısı olsa bile icra takibi için yeni bir görevlendirme olması gerek diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi