Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yine Kira :)

Old 16-04-2002, 10:01   #1
bigblue

Soru Yine Kira :)

Merhaba,

Öncelikle hazirlamis oldugunuz site ve terimler icerisinde kaybolan bizlere yardimlariniz icin tesekkür ederim.

Benim sorumda kira artisina bagli; su an oturmakta oldugum evi 08.04.2000 tarihinde kontrat yaparak 150 milyon TL ya kiraladim (bir kira bedeli olarakta depozito verdim), ve mutfak yerine bir odada mermer pasli bir masa, evye ile musluk olan bu eve 4-5 sene oturacagimi, kendini amorte edecegini düsünerek ve 1 milyar TL. harcayarak alan büyütme sureti ile mutfak yaptirdim, fakat iyi niyetli biri olarak bunlarin hic birini ev sahibim ile yazili hale getirmedim. Birinci sene sonunda kontrat yenilemeden(08.04.2001) Yargitay karari ile ve ev sahibimin kendisinin bitmis olan kira kontratina koydurdugu maddeye uygun olarak kira artisimi %10 oraninda yaptim, 2002 Mayis ayinda 3. yila girme asamasindayiz fakat bu sene oran üzerinde bir anlasma saglayamadik (benim talebim 200, kendisinin talebi 250 milyon TL), kendisinin belirledigi kira bedeli, ancak hic bir bedel ödemedigi mutfak eklenmis haliyle evi yeniden kiraya vererek olabilir.

Ev sahibi evden cikmam durumumda, mutfak icin pesin para veremeyecegini belirtti. Mutfak icin bir bedel belirleyerek bunu kiraya karsilik sayip kontrat bitimi olan Mayis ayi itibari ile belli bir dönem evde kalma yolu ile bu magduriyetimi giderebilirmiyim ki kendisi bunuda istemiyor. Bu durumda benim haklarim nelerdir.

Ev sahibimden tasindigim zamandan beri kirayi yatirmak icin istedigim banka hesabi numarasi, kendisi tarafindan verilmemis ve elden verilmesini istegini belirtmistir, ilk birkac aydan sonrada biraz zahmetli bir is oldugu icin imza almadim kendisinden, zaten kira kontratimizda gecen yil bitmis ve bizde yenilememistik, elden ödedigim bu kiralarin benim acimdan bir zarari varmi?

Eger ev sahibim kira arttirimi icin yeni kira yilinin baslangici olan Mayis ayina kadar tabligat gönderirse ben buna uymak zorundamiyim yoksa kendi belirleyecegim kirayi ödeyebilirmiyim.

Ev sahibi kira belirlemek icin Sulh Hukuk Mahkemesine basvurursa, emsal dairelerin örnek alinacagini duydum, fakat benim evim semt itibari ile güzel bir yerde olmakla birlikte gecekondu tarzinda yapilmis bir ev (catisi yok, yalitimi yok, bir cok alan alüminyum dograma vb.) ve cevremde bu tür ev bulunmamakta, ayrica evin degerini epey oranda arttiran mutfak da benim tarafimdan yaptirilmisti, bu durumda evin degeri nasil belirlenebilir.

Yukaridaki konularda göstereceginiz yardimlar icin tesekkür ederim

Iyi Calismalar
Old 16-04-2002, 23:17   #2
Armağan Konyalı

Sayın bigblue,

Ev sahibiniz ödediğiniz ama belgeleyemeyeceğiniz kiraları
geriye dönük olarak (beş yıl) sizden isteyebilir.

Yazılı belgeniz olmadığından bu isteğe karşı yapabileceğiniz
hiç bir hukuki savunma yok.

Bu durumda ev sahibinizin her isteğini kabul etmek zorundasınız.
Son cümlem sanırım diğer sorularınıza da yanıt oluşturuyor.

Ancak, şimdi ödeyeceğiniz kiralar için yazılı ve imzalı bir makbuz
alabilirseniz, bu belge geçmişteki kiralarınızın ödendiği yolunda
bir belge niteliğinde olacaktır. BU konuda yapılacakları bir avukattan yardım isteyerek yürütmenizi öneririm.

Saygılarımla.
Old 17-04-2002, 09:34   #3
bigblue

Sayin bir dost,

Yönlendirmeniz için teşekkür ederim, sanırım sorun yasamayacagim tek konu kira kontratına eksik kalan kira bedeli alındı imzalarını almak olacaktır, itilaf olmadigi takdirde bu konu bir sorun yaratmayacaktir ama anladigim kadari ile bir süre sonra karsi karsiya geldigimizde bunun sorun yaratabilecegini düsünüyorsunuz.

Diger konular icin kafamda ciddi anlamda soru isaretleri var, bunlar ile ilgili post edilmis tüm mesajlari okudum fakat örnek cok farkli oldugundan yanit bulamadim, bunlar hakkinda bir yorumunuz varmi?

ilginiz icin tesekkür ederim
Old 17-04-2002, 19:03   #4
Armağan Konyalı

Sayın Bigblue,

Söz veriyorum:

İmzaları aldığınızda buraya yazınız. 18 saat içinde tüm sorularınızı
yanıtlayacağım. Şimdi yanıtlamamın anlamı HENÜZ yok ....

Saygılarımla.
Old 26-04-2002, 09:38   #5
bigblue

Merhaba,

Kira bedeli alindi imzalarini her ay icin ayri ayri aldim, fakat ev sahibim ne yazikki kira konusunda ayni mantigi gütmeye devam ediyor, ve ek olarak, daha önce voltajdan dolayi yanan elektrik saatini yaptirdiginda , elektrik tesisatina duydugum güvensizligi belirttigim halde yine ayni nedenden bozulan ve tamiri hayli maliyetli olan kombininde tarafimdan yaptirilmasini istiyor..

Yarin baska neler isteyecek bilmiyorum

tesekkürler
Old 28-04-2002, 16:31   #6
Armağan Konyalı

Sayın Bigblue,

Geçmiş ayların kiralarını belgelediğinize inanamıyorum. BU beceriyi
gösterdiyseniz sizin sırtınız yere gelmez. :-)

Mutfak için harcadığınız zorunlu giderleri bir dava (veya icra takibi) ile ev sahibinizden 'vekaletsiz iş görme' kurallarına göre isteyebilirsiniz. Evsahibinizden habersiz ve hakimden izin almaksızın yaptırdığınız büyük onarımlar için doğrudan alacağınız doğmaz. Ev sahibinizin yaptığınız giderleri kabul etmesi gerekir.
Ufak tefek onarım için kiradan kesme mümkündür; ama mutfak
yaptırma giderii kiradan kesmeniz mümkün değildir.

Veya mutfağınızı söküp götürebilirsiniz.

Ev sahibiniz kiralananı kullanmaya elverişli halde bulundurmak
zorundadır. Kombinin tamiri büyük masraf gerektiriyorsa,
hakimden izin alarak yaptırabilir ve ancak bu izin sayesinde
kiradan düşebilirsiniz.

Veya kombiyi tamir ettirmez, fakat kiranın indirilmesini isteyebilirsiniz.

Mayıs ayında kira arttırmı için ev sahibiniz size ihtarname gönderdiğinde, bu ihtarnamede yazılı kirayı ödemek zorunda değilsiniz. Ayrıca, masraf ve zahmet edip ihtarnameyi yanıtlamak
zorunda da değilsiniz. Dilediğiniz zammı yaparak (veya zam yapmadan) kiranızı ödeyebilirsiniz. Bu durumda ev sahibiniz kira tespit davası açacaktır. Tespit davası sonucuna göre ev kiranız belirlenmiş olacaktır. Ancak, şimdiki (veya zam yaparak yatırdığınız)
kira ile dava ile tespit edilen kiranın mayıs ayından başlayarak
farklarını da ödemek zorundasınız.

Hem yer hem de yapının durumu gözönüne alınarak yeni kira tespit edileceğinden emsaller konusunda endişelenmeyiniz.
O yerdeki luks konutların kirası ile sizin evinizin kirası arasında
fark olacağını bilirkişi takdir eder. Bu takdirini beğenmezseniz
avukatınız bilirkişi raporuna itiraz eder.

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi