Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yönetim kurulu üyelerinin sigortalı olması

Yanıt
Old 25-04-2007, 11:58   #1
nohut

Önemli yönetim kurulu üyelerinin sigortalı olması

Bir anonim şirkette avukat olarak çalışan ve çalıştığı şirkette aynı zamanda yönetim kurulu üyesi olan kişi, şirkette çalışıyor olmasından dolayı ssklı.Ancak Genel Kurul Kararıyla yönetim kurulu üyelerine huzur hakkı dağıtılmak isteniyor, huzur hakkının dağıtılabilmesi için yönetim kurulu üyesinin ssklı olması bir engel midir.
İkinci bir soru da yönetim kurulu üyesi olan ve anonim şirkette sigortalı olarak çalışan kişi kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanabilir mi.?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...
Old 25-04-2007, 12:34   #2
ISIL YILMAZ

Sn.nohut,

Profesyonel yöneticilerin A.Ş.lerde ihmal edilebilir hisselerle yönetim kurulu üyesi olmaları sık rastlanan bir durumdur. Bu kişiler SSK'ya tabi olabilir. Bu durum, kendilerine huzur hakkı ödenmesine engel değildir. Ancak, kişi aynı zamanda SSK'lı ise huzur hakkı ödendiği takdirde bunun prime baz ücretlerden sayılması gerekir.

İşçinin bu şekilde çalışıyor olması kıdem ve ihbar tazminatı almasına engel diğildir.

T.C.

YARGITAY

HUKUK GENEL KURULU

E. 1992/10-484

K. 1992/650

T. 11.11.1992

• ANONİM ŞİRKET YÖNETİM KURULU ÜYESİNİN SİGORTALILIK DURUMU ( Şirkete Ayrıca Hizmet Akdiyle Bağlı Bulunan )

• SİGORTALILIK DURUMU ( Şirkete Ayrıca Hizmet Akdiyle Bağlı Bulunan Anonim Şirket Yönetim Kurulu Üyesinin )

• YÖNETİM KURULU ÜYESİNİN ANONİM ŞİRKETTE AYRICA HİZMET AKDİYLE ÇALIŞMASI ( Sigortalılık Durumunun Tesbiti )

506/m.2

1479/m.24

ÖZET : Anonim ortaklıkta yönetim kurulu üyesi olup ortaklığa ayrıca hizmet sözleşmesiyle bağlı bulunan kişi, ssk anlamında sigortalıdır.
DAVA : Taraflar arasındaki "tesbit" davasından dolayı yapılan yargılama sonunda; Kütahya İş Mahkemesince davanın reddine dair verilen 2.7.1991 gün ve 1990/4551991/91 sayılı kararın incelenmesi davacı vekili tarafından istenilmesi üzerine, Yargıtay 10. Hukuk Dairesinin 16.4.1992 gün ve 1991/9967-1992/4352 sayılı ilamı ile; ( .. Davada sonuç olarak, davacının 1.9.1966-30.4.1990 tarihleri arasında Sosyal Sigortalar Kanununa tabi olarak çalışmış olmasına karşın bir kısım hizmetlerinin anonim şirketin kurucu ortağı olduğundan sözedilerek Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalısı sayılamayacağı, Bağ-Kur sigortalısı olması gerektiği şeklinde beliren davalıların muarazalarının önlenmesiyle yaşlılık aylığına hak kazandığının tesbitine karar verilmesi istenmektedir.
Davacının çekişme konusu yapılan çalışmaları 1981 yılından sonra geçen çalışmalar olup giderek bu dönemde kendisi anonim şirketin yönetim kurulu başkanıdır. Gerçekten 1479 sayılı Bağ-Kur kanunun 24-Ig maddesi hükmüne göre anonim şirketin yönetim kurulu üyeleri Bağ-Kur sigortalısı kabul edilmişlerdir. Ancak, bu maddeye göre Bağ- Kur'lu sayılan bir kimse hizmet aktine göre çalışıyor ise Sosyal sigortalar Kanunu anlamında sigortalı kabul edilebilip edilemeyeceği önem taşımaktadır.
Anonim şirket yönetim kurulu üyesinin çalışmaları hizmet aktinin unsurlarından olan zaman ve bağımlılık unsurlarını oluşturacak biçimde geçmiş ise kendisinin Sosyal Sigortalar Kurumu sigortalısı kabul edilebileceği dairemizin görüşlerindendir.
Yönetim Kurulunun 27.4.1981 tarihli kararında davacının, şirketin teknik işlerini yürüteceği ve kendisine ücret ödeneceği kararlaştırılmış, dinlenen tanıklar da davacının ücret karşılığında sürekli ve düzenli olarak çalıştığını söylemişlerdir. Gerek sözü edilen karar içeriğinden gerekse tanık sözlerinden davacının hizmet aktine göre çalıştığı ve 506 sayılı Yasanın 2. maddesi uyarınca sigortalı sayılması gerektiği anlaşılmaktadır. Bütün bunlardan başka 1.9.1966-30.4.1990 tarihleri arasında 24 yıl prim ödeyen ve çok uzun süre sigortalılığınna ses çıkarılmayan davacının iş yaşlılık aylığı bağlamaya geldiğinde kendisinin sigortalı kabul edilmemesi Medeni Kanunun 2. maddesinde anlatımını bulan objektif iyiniyet kuralıyla bağdaştırılamaz.
Mahkemece açıklanan bu maddi ve hukuki olgular gözönünde tutulmaksızın yazılı düşüncelerle karar verilmesi usule ve yasaya aykırıdır.. ) gerekçesiyle bozularak dosya yerine geri çevrilmekle yeniden yapılan yargılama sonunda; mahkemece önceki kararda direnilmiştir.
Hukuk Genel Kurulu'nca incelenerek direnme kararının süresinde temyiz edildiği anlaşıldıktan ve dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşüldü:
KARAR : Tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dosyadaki tutanak ve kanıtlara, bozma kararında açıklanan gerektirici nedenlere ve özellikle 1479 sayılı Bağ-Kur Kanunu ile Yasanın 24. maddesinde belirtildiği üzere, Yasa ya da Yasaların verdiği yetkiye dayanarak kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın çalışanlar hakkında, Kanunda yazılı şartlarda Sosyal Sigorta yardımı sağlanması amaçlanmıştır. 14.4.1982 tarih ve 2654 sayılı Yasa ile değiştirilen Bağ-Kur Kanununun 24. maddesine eklenen ( g ) fıkrası gereğince "Anonim Şirketin Kurucu Ortakları ile Yönetim Kurulu üyesi olan ortakları da evvelce Bağ-Kur'lu sayılmazken, bu Yasa değişikliğinin yürürlüğe girdiği 20.4.1982 tarihinden itibaren Bağ-Kur Yasa'sı kapsamına alınmışlardır. Ne var ki, davacı her ne kadar Anonim Şirket Yönetim Kurulu üyesi ise de, şirkete ayrıca hizmet akdi ile bağlı olduğu bir yana 1479 Sayılı Yasa'nın yürürlüğe girdiği tarihten çok önceleri 1956 yılından beri 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa tabi olarak Sigortalı bulunduğuna göre Hukuk Genel Kurulu'nca da benimsenen Özel Daire bozma kararına uyulmak gerekirken, önceki kararda direnilmesi usul ve Yasaya aykırıdır. Bu nedenle direnme kararı bozulmalıdır.
SONUÇ : Davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile, direnme kararının Özel Daire bozma kararında gösterilen nedenlerden dolayı H.U.M.K.nun 429. maddesi gereğince ( bozulmasına ) istek halinde temyiz peşin harcının geri verilmesine, 11.11.1992 gününde, oybirliği ile karar verildi.
yarx

KANUN NO: 1479

ESNAF VE SANATKARLAR VE DİĞER BAĞIMSIZ ÇALIŞANLAR SOSYAL SİGORTALAR KURUMU KANUNU (*)

Kabul Tarihi: 2 Eylül 1971

Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 14 Eylül 1971 - Sayı: 13956

.....
....
Kurumun Amacı, Sigortalı Sayılanlar Ve Sayılmayanlar
Madde 24 - (Değişik: 3165 - 14.3.1985) Aşağıda sayılan sigortalılar hakkında malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde bu Kanunda yazılı şartlarla sosyal sigorta yardımları sağlanır.
I - Sigortalı sayılanlar:
Kanunla ve Kanunların verdiği yetkiye dayanılarak kurulu sosyal güvenlik kuruluşları kapsamı dışında kalan ve herhangi bir işverene hizmet akdi ile bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan;
a) (Değişik: 4956 - 24.7.2003 / m.14 - Yürürlük m.57) Esnaf ve sanatkarlar ile diğer bağımsız çalışanlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ile gelir vergisinden muaf olanlardan Esnaf ve Sanatkar Sicili ile birlikte kanunla kurulu meslek kuruluşuna usulüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
b) Kollektif şirketlerin ortakları,
c) Adi Komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları,
d) Limeted şirketlerin ortakları,
e) Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları,
f) Donatma iştirakleri ortakları,
g) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları,
Bu Kanuna göre sigortalı sayılırlar.
Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi