Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

özel öğretim kyurumları hakkında açılan davada görevli mahkeme?

Yanıt
Old 28-12-2009, 11:29   #1
NAZ80

Varsayılan özel öğretim kyurumları hakkında açılan davada görevli mahkeme?

Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri ltd şti (özürlü çocukların eğitim gördüğü kurum) aleyhine açılan (yersiz ödemelerden dolay)ı alacak davasında görevli mahkeme ticaret mahkemesi değil mi dir?Elimde Asliye hukuk mahkemesinde açılmış bir dava var ...
Old 28-12-2009, 14:47   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan NAZ80
Özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri ltd şti (özürlü çocukların eğitim gördüğü kurum) aleyhine açılan (yersiz ödemelerden dolay)ı alacak davasında görevli mahkeme ticaret mahkemesi değil mi dir?Elimde Asliye hukuk mahkemesinde açılmış bir dava var ...

Merhabalar;

TTK md. 3:

Alıntı:
III - Ticari işler:

Madde 3 - Bu kanunda tanzim olunan hususlarla bir ticarethane veya fabrika yahut ticari şekilde işletilen diğer bir müesseseyi ilgilendiren bütün muamele, fiil ve işler ticari işlerdendir.

TTK md. 4:

Alıntı:
1. Umumi olarak:

Madde 4 - 21 inci maddenin birinci fıkrası gereğince her iki taraf için ticari sayılan hususlardan doğan hukuk davaları ile tarafların tacir olup olmadıklarına bakılmaksızın:

1. Bu kanunda;
...
tanzim olunan hususlardan doğan hukuk davaları ticari dava sayılır.

TTK md. 5:

Alıntı:
2. Ticaret mahkemelerinin iş sahası:

Madde 5 - Aksine hüküm olmadıkça, dava olunan şeyin değerine göre asliye hukuk veya sulh hukuk mahkemesi ticari davalara dahi bakmakla vazifelidir.

Şu kadar ki; bir yerde ticaret mahkemesi varsa, asliye hukuk mahkemesinin vazifesi içinde bulunan ve bu kanunun 4 üncü maddesi hükmünce ticari sayılan davalarla hususi hükümler uyarınca ticaret mahkemesinde görülecek diğer işlere ticaret mahkemesinde bakılır.

"Elimde Asliye hukuk mahkemesinde açılmış bir dava var" derken ne kastediyorsunuz?

Saygılarımla...
Old 28-12-2009, 14:57   #3
NAZ80

merhaba şöyle söyleyeyim ben rehabilitasyon merkezinin avukatıyım önceden bize ticaret mahkemesinde alacak davası açıldı. şimdide benzer konudan asliye hukuk mahkemesinde alacak davası açıldı.. bu başka bir dava .......görevli mahkeme hangisi olmalı acaba
Old 28-12-2009, 15:08   #4
Av.Şenel DELİGÖZ

Davayı hizmet gören açmış ise (özürlü çocuk adına velisi);
4822 Sayılı Yasa ile değişik 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun Amaç başlıklı 1. maddesinde, yasanın amacı açıklandıktan sonra kapsam başlıklı 2. maddesinde <bu kanun, birinci maddesinde belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü tüketici işlemini kapsar hükmüne yer verilmiştir. Yasanın 3. maddesinde mal; alış verişe konu olan taşınır eşyayı konut ve tatil amaçlı taşınmaz malları ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi malları, hizmet; bir ücret veya menfaat karşılığında yapılan mal sağlama dışındaki her türlü faaliyeti ifade eder. Satıcı; kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye mal sunan gerçek veya tüzel kişileri kapsar. Tüketici ise bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi ifade eder şeklinde tanımlanmıştır.

Bir hukuki işlemin 4077 Sayılı Yasa kapsamında kaldığının kabul edilmesi için yasanın amacı içerisinde yukarıda tanımlan verilen taraflar arasında mal ve hizmet atışma ilişkin bir hukuki işlemin olması gerekir. Somut uyuşmazlıkta (davayı açan tüketici-alıcı ise) müvekkiliniz şirket (sağlayıcı-satıcı) davacıya (tüketici-alıcı) eğitim hizmeti sattığı ve taraflar arasındaki ilişkinin 4077 Sayılı Yasa kapsamında kaldığı anlaşılmaktadır.

4077 Sayılı Yasanın 23. maddesi bu kanunun uygulanması ile ilgili her türlü ihtilafa tüketici mahkemelerinde bakılacağını öngörmüştür. Davayı açan tüketici ise uyuşmazlık Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında kaldığına göre davaya bakmaya tüketici mahkemesi görevlidir.
Old 28-12-2009, 15:14   #5
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan NAZ80
merhaba şöyle söyleyeyim ben rehabilitasyon merkezinin avukatıyım önceden bize ticaret mahkemesinde alacak davası açıldı. şimdide benzer konudan asliye hukuk mahkemesinde alacak davası açıldı.. bu başka bir dava .......görevli mahkeme hangisi olmalı acaba

Merhabalar;

Asliye Hukuk ile Asliye Ticaret Mahkemeleri arasındaki ilişki işbölümüne ilişkindir. Ve işbölümü itirazı ilk itirazlardandır.

Usulüne uygun bir işbölümü itirazının bulunmaması halinde Asliye Hukuk Mahkemesi davaya bakmaya devam edebilir.

Saygılarımla...
Old 28-12-2009, 15:39   #6
NAZ80

Mİlli eğitim bakanlığı bize rehabilitasyon merkezine alacak davası açtı.
Old 28-12-2009, 15:43   #7
Av.Şenel DELİGÖZ

O zaman Sayın Aladağ'ın da belirtmiş oldukları gibi Ticaret Mahkemesi görevlidir ve "Usulüne uygun bir işbölümü itirazının bulunmaması halinde Asliye Hukuk Mahkemesi davaya bakmaya devam edebilir".
Old 28-12-2009, 16:25   #8
caner87

Alıntı:
Yazan Av.Şenel DELİGÖZ
O zaman Sayın Aladağ'ın da belirtmiş oldukları gibi Ticaret Mahkemesi görevlidir ve "Usulüne uygun bir işbölümü itirazının bulunmaması halinde Asliye Hukuk Mahkemesi davaya bakmaya devam edebilir".

Sayın Karabulut demek istediniz,
Old 28-12-2009, 16:48   #10
NAZ80

ben ticaret mahkemesinin görevli olduğunu düşünüyorum ilk itiraz olarakta belirteceğim
Old 06-03-2010, 13:27   #11
akinbaydar

Varsayılan Şenel Bey'in ilk yorumuna katılıyorum...

Selamlar

Değerli meslektaşım Şenel Bey'in ilk yorumuna katılıyorum...Tüketici Mahkemeleri Görevlidir bu konuda...Nitekim Yargıtay bir çok kararında durumu eğitim hizmeti kapsamında değerlendirmekte ve 4077 sy. kapsamına sokmaktadır...Bu ise genelde davalı eğitim kurumunun aleyhine sonuç doğurmaktadır.

Saygılar
Old 06-03-2010, 18:45   #12
AV ŞEYDA

Benim kanaatimce ticari bir şirkete karşı dava söz konusu olduğundan ticaret mahkemelerinde dava açılmalıdır. Tüketici mahkemesinde dava açılacağı hususuna katılmıyorum. Çünkü tüketici hukukunda alacak talepleri değerlendirilmez. Tüketici mahkemeleri için ortada bir mal ya da hizmet olmalı ve bu hizmete veya mala dayalı olarak bir ayıp, kusur meydana gelmeli. oysa burda ne bir ayıpta ne bir kusurdan bahsediliyor. fazla, yersiz ödeme için ticaret mahkemeleri yetkili olmalı diye düşünüyorum.
Old 07-03-2010, 18:19   #13
akinbaydar

Varsayılan selamlar

Tekrar selamlar...Konuyu, öğrenci velilerinden birinin, eğitim kurumuna açtığı dava olarak anlamamdan tüketici mahkemeleri yetkilidir şeklinde düşünmüştüm. MEB'in açtığı bir dava sözkonusu ise meslektaşlarımın dediği gibi Ticaret Mahkemeleri görevli olmalıdır..

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi