Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yardım Nafakası

Konuyu Kilitleyin
Old 26-04-2017, 20:57   #1
sorumsuzbabaninkizi

Varsayılan Yardım Nafakası

Anne ve babam 4 yıl önce boşandı, ben üniversite 1.sınıf öğrencisiyim İstanbul'da okuyorum.
3 kardeşiz, yaşlarımız 20,14,8. Babam bize nafaka olarak kendisine ait evin kirasını ve +300₺ gönderiyor.
Ortanca kardeşim babamla kalıyor ve babam onunla ilgilenmiyor. Dolayısıyla ortanca kardeşimin ihtiyaçlarını da annem gideriyor. Diğer kardeşim annemle kalıyor. Ben şehir dışında okuyorum şimdi. Babamın gönderdiği kira kaldığım yurt masrafını karşılıyor ve İstanbul'da ki en ucuz yurtta kalıyorum. Babamın gönderdiği o 300 lirayı da harçlık olarak alıyorum. Geriye babamın gönderdiği nafakadan hiçbir şey kalmıyor diğer kardeşlerime. Üstelik bir üniversite öğrencisine aylık 300 lira yetmiyor. Babama nafaka davası açmayı düşünüyorum çünkü babamın maddi durumu iyi kendine sıfır bir araba aldı ve tekrar evlendi yeni eve çıktı. Babam beni yılda 2 kere anca arıyor ve küçük kardeşimle de aylardır görüşmüyor. Davam başarılı olur mu?

Umarım dönersiniz. Şimdiden teşekkürler.

Not: Annem de tekrar evlendi ve annem de çalışıyor ama babamdan boşandıktan sonra oturabilmek için ev kredisi çekmişti ve hala o krediyi ödüyor.
Old 27-04-2017, 15:51   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sorumsuzbabaninkizi
Anne ve babam 4 yıl önce boşandı, ben üniversite 1.sınıf öğrencisiyim İstanbul'da okuyorum.
3 kardeşiz, yaşlarımız 20,14,8. Babam bize nafaka olarak kendisine ait evin kirasını ve +300₺ gönderiyor.
Ortanca kardeşim babamla kalıyor ve babam onunla ilgilenmiyor. Dolayısıyla ortanca kardeşimin ihtiyaçlarını da annem gideriyor. Diğer kardeşim annemle kalıyor. Ben şehir dışında okuyorum şimdi. Babamın gönderdiği kira kaldığım yurt masrafını karşılıyor ve İstanbul'da ki en ucuz yurtta kalıyorum. Babamın gönderdiği o 300 lirayı da harçlık olarak alıyorum. Geriye babamın gönderdiği nafakadan hiçbir şey kalmıyor diğer kardeşlerime. Üstelik bir üniversite öğrencisine aylık 300 lira yetmiyor. Babama nafaka davası açmayı düşünüyorum çünkü babamın maddi durumu iyi kendine sıfır bir araba aldı ve tekrar evlendi yeni eve çıktı. Babam beni yılda 2 kere anca arıyor ve küçük kardeşimle de aylardır görüşmüyor. Davam başarılı olur mu?

Umarım dönersiniz. Şimdiden teşekkürler.

Not: Annem de tekrar evlendi ve annem de çalışıyor ama babamdan boşandıktan sonra oturabilmek için ev kredisi çekmişti ve hala o krediyi ödüyor.

Verdiğiniz bigilerle doğru sonuca ulaşmamız çok zor. Çünkü sizin dışınızdaki kardeslerinizin velayeti kimde belli değil(kardeşim annemde kalıyor deseniz de). Velayetler annedeyse, iştirak nafakasına hükmolunmuş mu? Hükmolunduysa her birine ne kadar? Boşanma sırasında siz 16 yaşında olduğunuza göre sizin adınıza da annenize bir miktar nafaka bağlanmıştır. Örneğin çocuk başına 500 Tl.sı nafaka bağlansa toplam 1.500 Tl.sı yapar. Babanız 300 Tl harçlık ve yurt parası gönderiyormuş. Yurt parası da misal 1.200 Tl ise babanız edimini yerine getirmiş olur.

Sizin yardım nafakası açma hakkınız var. Ama annenizin de katkı koyacağı varsayılarak ve diğer çocuklara bağlanıp devam eden iştirak nafakası miktarı da göz önüne alınarak, babanızın geliri ölçüsünde nafaka bağlanabilir. Babanızın da (nafaka indirim davası veya reşit olduğunuz için size gönderme zorunluğu olmayan nafakayı kesme gibi) yasal hakları kullanabileceğini düşünmelisiniz.

Kısaca bir avukata giderek nasıl bir yol izlerseniz en doğru sonuca ulaşacağınıza birlikte karar verin.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi