Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maddi Hasarlı Trafik Kazasında Değer Kaybı İçin Sigortaya Başvururken Eksper Raporu ?

Yanıt
Old 15-09-2020, 16:42   #1
Av. Ahmet Atdağ

Soru Maddi Hasarlı Trafik Kazasında Değer Kaybı İçin Sigortaya Başvururken Eksper Raporu ?

Öncelikle hepinize iyi çalışmalar diliyorum meslektaşlarım,

Daha önce maddi hasarlı trafik kazasından kaynaklı olarak değer kaybı için sigortaya başvururken eksper raporu alıyorduk. Ancak elimizde astarı yüzünden pahalıya gelme ihtimali olan bir dosya var ve eksper raporu almaksızın doğrudan sigortaya başvurmak istiyoruz. Sorum şu; sigortaya başvururken eksper raporu almak şart mıdır ? Değilse başvuru dilekçemizde aracın değer kaybını nasıl somutlaştırabiliriz ?

Kıymetli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
Old 16-09-2020, 09:42   #2
Lord Mozart

Meslektaşım merhaba

Sigorta şirketinde çalışan bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine ben bugüne kadar değer kaybı için yaptığım başvuruların hiçbirisinde ayrıca bir eksper raporu almadım ve başvuru sonucunda sigorta şirketi yasal süresi içerisinde hep değer kaybı bedelini tarafımıza ödemesini yapmıştır. Ayrıca bir eksper raporunun alınmasını sigorta şirketleri dikkate almadığını, aksine kendi hesaplamalarını kendilerinin yaptığını ve yapılan hesabın sonucuna göre para ödemesi yaptıklarını beyan ettiler. Sigorta şirketlerinin yapmış oldukları ödemeleri bir kaç farklı dosyada ekspere yeniden hesaplattırdığımda sigorta şirketinin ödemesinin doğru olduğu şeklinde bilgi verdiler. Şayet alınması hedeflenen değer kaybı miktarının çok altında olduğunu düşündüğünüz bir ödeme alırsanız o zaman bir ekspere inceleme yaptırarak yeni bir raporla tahkime veya dava yoluna başvurabilirsiniz.
Old 16-09-2020, 16:05   #3
Av.Birsel

İyi çalışmalar sayın meslektaşlarım.
Oğlum bana ait araçla kaza yaptı. Sigorta şirketinden arayarak değer kaybı miktarı belirttiler ve kabul edersem ödemeyi hemen yapacaklarını söylediler. Ancak biz miktarı az bulduğumuz için kabul etmedik. Yazılanları okuyunca hata mı yaptım diye düşünüyorum. Ne önerirsiniz? Ayrıca eksper seçimini nasıl yapacağımı da bilmiyorum. İlk kez başıma geldi.Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ediyorum.
Old 16-09-2020, 16:32   #4
Lord Mozart

Meslektaşım merhaba

Sigorta şirketleri yapılan kaza sonucunda tamiratları da üstlendikleri için araç hakkında yapılan tüm işlemler aslında ilk el olarak kendi ellerinde bulunması sebebiyle değer kaybı hesaplamalarında olabildiğince yargı yoluna başvurulmaksızın yargılama gideri ve vekalet ücretlerine katlanmamak adına bu şekilde yol izlediklerini düşünüyorum. Değer kaybı hesaplaması hususunda sigorta genel şartlarında bulunan formül doğrultusunda hesaplama yapıldığı için şayet kusur oranı noktasında uyuşmazlık yok ise üç aşağı beş yukarı yapılan hesaplama doğru olabilir. Eksper seçiminde genellikle bir tanıdık vasıtasıyla veya tamiratı yapan kişilerin tavsiyesi doğrultusunda bir eksper tercih edilebilir. Ayrıca sigorta eksperine yaptırılan hesaplama sonucunda eksperden alınan fatura doğrultusunda bu giderde sigorta şirketinden talep edip alınabilmektedir. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi