Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Taksirle yaralama - Erteleme- Ehliyetin geri alınması

Yanıt
Old 11-04-2013, 15:16   #1
av.d.d

Varsayılan Taksirle yaralama - Erteleme- Ehliyetin geri alınması

Merhaba sayın meslektaşlarım,

Müvekkil hakkında trafik kazası sonucu taksirle yaralamadan 5 ay hapis cezası ve erteleme, 1yıl 8 ay denetim altında bulunma ve TCK 53 / 6 gereği ehliyetin 3 ay boyunca geri alınmasına karar verilmiştir. Karar onanmış ve kesinleşmiştir.

Bu sabah müvekkili İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden aramışlar ve ehliyetini getirmesini istemişler.

TCK 53 / 6 ya göre; yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar.

Şimdi bu açık yasa hükmüne göre, ehliyetin geri alınması kararı için denetimli serbestlik süresinin de geçmiş olması yani cezanın infaz edilmiş olması gerekmektedir. Ancak anlaşıldığı üzere karar infaza verilmiştir.

Bu ihlale karşı Cumhuriyet Başsavcılığı'na infazın durdurulması için başvuru mu yapmalıyım? Yada başka bir yolu var mıdır??

Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler....
Old 11-04-2013, 15:36   #2
av.sercan35

Sayın av.d.d
Bence savcılığın işlemi yerindedir.Sizin de belirttiğiniz gibi karar onanmış ve kesinleşmiştir.Hükmün kesinleşmesiyle ehliyet alınır ancak bu süre denetimli serbestliğin infazından sonra işlemeye başlayacaktır.

TCK 53 / 6 ya göre; yasaklama ve geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürürlüğe girer ve süre, cezanın tümüyle infazından itibaren işlemeye başlar.
Yanlış mı yorumladınız acaba:hüküm kesinleştiğinden ehliyet geri alınır ancak süre işlemez.Süre cezanın tümüyle infazından sonra ( denetimlik süresinden sonra )başlar.
Old 11-04-2013, 15:45   #3
av.d.d

Sayın av. sercan35,
O halde sizin söylediğinize göre, ehliyet alınacak ve denetimli serbestlik süresi boyunca da müvekkil tarafından kullanılamayacak. Ancak yasaya göre bu geri alma zamanı cezanın infazından sonra başlayacak şeklinde.
Old 11-04-2013, 16:03   #4
av.sercan35

Evet aynen öyle.Şu şekilde düşünelim.Hapis kararı ve ehliyetin geri alınması cezası var.Müvekkiliniz hapis cezasını yatarken de ehliyet cezasını çekmiş olacak.Zaten ertelenmediğini düşünürsek hapisteyken ehliyetini kullunma ihtimali yoktur.Doğal olarak denetimli serbestlikten sonra infazı başlamalı.
Yoksa gazetelerde manşet oluruz.Trafik kazası sonucu hapis cezası verilen ve ehliyetine elkonulan sürücü hala trafikte.Nerde bu adalet şeklinde.
Old 11-04-2013, 16:09   #5
av.d.d

O zaman ehliyet hemen geri alındığında 3 ay geri alma süresi 2 yıl gibi bir süreye tekabül etmiş olacaktır. Bu kişi 2 yıl boyunca ehliyetsiz mi kalacak? Verilen karardan daha uzun bir süre ceza çektirilmiş olmuyor mu söylediğinize göre??
Old 11-04-2013, 16:29   #6
av.sercan35

Evet ben öyle yorumladım.Bir bakıma sırasını bekleyecek.iki yıllık sürenin tamamı ehliyetin geri alınmasi için değil ki.Denetimli serbestlik süresini gözardı etmeyin.
Kanun maddesi geri alma hükmün kesinleşmesiyle yürülüğe girer diyor.Yürülüğe girmesinden maksat ehliyetinin alınmaması değil de ne olabilir sizce?
Old 11-04-2013, 16:43   #7
av.d.d

O zaman denetimli serbestlik süresi boyunca ehliyetin geri alınmasına şeklinde bir karar verilseydi söylediğiniz anlama gelecekti. Hem 1yıl 8 ay denetimli serbestlik süresi + 3 ay ehliyetin geri alınması süresi toplam da 1 yıl 11 ay. Hakkaniyete aykırı bir durum bence.
Şimdi eğer erteleme verilmeseydi, örnek olarak mahkeme kararı üzerinden gidelim, 5 aylık hapis cezası infaz edilecek, bu sırada cezaevinde olduğundan ehliyetin geri alınması güvenlil tedbiri bir anlam ifade etmeyeceğinden, infaz tamamlandıktan sonra geri alma süresi işlemeye başlayacaktı. O zaman sadece 3 aylık bir ehliyetin geri alınması sözkonusu iken erteleme sözkonusu olunca daha ağır bir yaptırımla karşı karşıya kalmış olmuyor muyuz?? Ki bu madde fıkrasına göre verilecek güvenlik tedbiri hakimin takdirine bırakılmışken
Old 12-04-2013, 07:40   #8
av.sert

Daha önce böyle bir durumla karşı karşıya kalmıştım. Biraz araştırdım ek karar ile ehliyetin geri alınmasındaki sürenin başlangıcı cezanın infazına başlandığı tarihten itibaren başlatılabiliyor.Mağduruiyet sözkonusu ile bu şekilde bir karar verilebiliyormuş.Kararı veren mahkemeye başvurmanızı tavsiye edebilirim.
Old 12-04-2013, 09:19   #9
av.d.d

Sayın av.sert, teşekkürler cevabınız için. Ancak bizim dosyada erteleme sözkonusu olduğu için, cezanın infazı denetimli serbestlik süresinin bitiminde gerçekleşmiş olacaktır.
Benim öğrenmek istediğim ehliyetin geri alınmasında süre, infazdan sonra işlemeye başlayacağına göre, infaz gerçekleşmeden alıması kanuna aykırı değil midir???
Old 12-04-2013, 11:28   #10
av.sercan35

Siz yine de baştan dediğiniz gibi talepte bulunun umarım talebiniz yönünde değerlendirilir.Sonuçtan da bizi haberdar edersiniz.
Old 12-04-2013, 14:24   #11
av.d.d

Arkadaşlar,
Savcılığa kararın infazının geri alınması için başvurdum. Gelişmeleri tekrar paylaşırım. Kolay gelsin, ilginize tekrar teşekkürler....
Old 11-06-2014, 08:19   #12
recotto

Alıntı:
Yazan av.d.d
Arkadaşlar,
Savcılığa kararın infazının geri alınması için başvurdum. Gelişmeleri tekrar paylaşırım. Kolay gelsin, ilginize tekrar teşekkürler....

Sayın d.d

bu konuda sonuç alabildiniz mi ?merak etmekteyim.

keza aynı durum bir müvekkilimle de sözkonusu şuan.Onun denetimli serbestlik süresi 2 yıl 6 ay ve de ehliyetin geri alınma süresi de 1 yıl
Old 18-06-2014, 10:52   #13
av.d.d

Sayın recotto, yaptığım başvuru uzerine infaz hakimliği basvurumu reddetti. Bunun üzerine Ağır ceza mahkemesine itirazda bulundum, o da basvurum da red ile sonuçlandı. Bu arada karar düzeltme talebinde de bulunmustum, yargıtay Başsavcılığı da talebim doğrultusunda kararın bozulması yönünde itirazda bulunmuş. Dosya şuan Yargıtay ceza genel kurulunda, beklemedeyiz. Şayet karar lehimize bozulup gelirse, hakime karşı ehliyetin geri alınmasından dolayı tazminat davası açmayı düşünüyorum ancak tazminat için detaylı araştırma yapmadım. Kolaylıklar diliyorum...
Old 18-06-2014, 15:40   #14
Av. Ali YILMAZKARA

Denetimli serbestlik bir ceza değil tedbirdir. Bu yüzden denetim süresinin bitimine infaz denemez.

Erteleme yahut geri bırakma kararlarının kesinleşmesi ile tedbirlerin uygulanacağı göz önünde bulundurulmalı. Yukarıda bahsedilen olaylara ilişkin olarak denilebilir ki;
Zaten infaz edilecek bir ceza olmadığından tedbir süreleri kesinleşmeyle başlar.

2 yıl Denetimli serbestlik ve 3 ay ehliyetin geri alınması söz konusu diyelim karar kesinleşmesi 01/01/2015 farzedersek süreler buradan başlayacak 01/07/2015 ehliyetin şahsa iadesi 01/01/2017 denetimli serbestlik süresinin bitimi olacaktır diye düşünüyorum.

http://www.cigm.adalet.gov.tr/gorus/..._belgeleri.pdf

http://www.hukukihaber.net/surucu-be...kale,3179.html
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi