Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kamu Yönetimi Kanun Tasarısı Üzerine.

Yanıt
Old 31-12-2003, 14:17   #1
tansel

Varsayılan Kamu Yönetimi Kanun Tasarısı Üzerine.

Kamu Yönetimi Kanun Tasarısı Meclis'in gündeminde, ancak, Türkiye'nin yönetim yapısını kökünden değiştirecek olan bu tasarı hakkında basın da yeterli bir tartışma olmadı.

Genelde, kapatılacak olan kurum/ kuruluşlarda çalışların, kendi durumları ile sınırlı kalmak üzere, çok cılız karşı çıkışları oldu.

Oysa, söz konusu tasarıyla birlikte, bu tasarıdan önce yasallaşan Kamu Mali Kontrol Yasası ve sırada bekleyen yaklaşık 15 adet yasayla mevcut siyasal rejim (bazılarına göre sistem!) temelinden değiştirilmek isteniyor.

Söz konusu tasarı ile mikro milliyetçiliğin öne çıkarılması, dolayısıyla da milliyetçilik ve mezhep çizgisinde bir federasyona gidilmesi amaçlanıyor. Bölge Kalkınma Ajansları yasa tasarısı bu amacı iyice ortaya koyuyor.

Yarın çok geç olmadan bu tasarının tüm yanları ile tartışılması gerektiğini düşünüyorum.

dostlukla kalın.
Old 02-01-2004, 10:21   #2
Armağan Konyalı

Sayın tansel,

Sitemiz bütünüyle hukuk konusuna yöneliktir. Yasama faaliyetlerini ancak hukuka uygunluk açısından tartışabiliriz. Aksi halde tartışmalar siyasi çerçeveye taşar. Bu da sitemizin sel baskınına uğraması demektir. :-)

Konunun önemi ne kadar büyük olursa olsun hukuki çerçevesinden çıkmamalı düşüncesindeyim.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 02-01-2004, 10:57   #3
tansel

Varsayılan Siyaset (!)

Sayın Bir Dost,
yazınızda incelikli bir şekilde siyaset yaptığımı ima etmektesiniz.

Acaba, Hukuk Düzeni tamamen siyasetten soyutlanabilir mi?

Yoksa, "demokratik hukuk devleti" kavramı, sadece, Anayasa da yer alan ve siyasi bir anlam ifade etmeyen kavram mı?

İnsanların, hem kendi geleceklerini hem de ülke geleceğini etkileyecek bir tasarı hakkında görüş belirtmesini, siyaset olarak görüp yasaklamaya çalışan bir yaklaşımı üzülerek kınıyorum.

Siyaseti (!) bir kenara koyalım somut gerçekler üzerinde biraz hukuki (!) tartışalım.

1- Merkezi yönetimin yetkilerinin sınırlanması.

2- Yerel yönetimlerin ekonomik güçleri ve bölgesel gelir adaletsizliği göz önüne alınmadan kamu hizmetlerinin yerele devredilmesi.

3- Emniyet ve adalet hizmetlerinin reform adıyla yerele devredilmesine çalışılması.

4- Denetimin kaldırılması.

5- Kamu hizmeti kavramının yerine müşteri kavramının konulması.

6- Federatif bir yönetim yapısının getirilmek istenmesi.

bütün bunları konuşmak siyaset ise acaba hukuk nedir, lütfen bana konuşabileceğimiz ve özgürce (!) tartışabileceğimiz hukuku ve sınırlarını tanımlayabilir misiniz?

yoksa bir gün şeriat hukukunu konuşmak zorunda kalabiliriz.

Dostlukla...
Old 02-01-2004, 11:20   #4
Armağan Konyalı

Sayın tansel,

"Tartışmayalım" demedim. Ama "bu sitede tartışmayalım" dedim...

Hukuk ile siyaseti ayıran çizgiyi çizmek çok zor; ama şimdiye kadar bütün üyelerimiz bu çizgiden uzak kalabildiler. Daha önce de sitemizde tartışılan "siyasetten uzak kalmak" konusunda hepimiz ısrarlı ve sabırlı olmalıyız. Başka siteler ve ortamlar varken bu sitede hukuk dışı konulara girmenin zararı olacak, yararı olmayacaktır.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 02-01-2004, 23:05   #5
sbudak

Sayın Tansel,

Gündeme getirdiğiniz konu önmeli bir konu ve özellikle
Alıntı:
1- Merkezi yönetimin yetkilerinin sınırlanması.
2- Yerel yönetimlerin ekonomik güçleri ve bölgesel gelir adaletsizliği göz önüne alınmadan kamu hizmetlerinin yerele devredilmesi.
3- Emniyet ve adalet hizmetlerinin reform adıyla yerele devredilmesine çalışılması.
4- Denetimin kaldırılması.
5- Kamu hizmeti kavramının yerine müşteri kavramının konulması.
6- Federatif bir yönetim yapısının getirilmek istenmesi.
konuları üzerinde konuşmaya değer. Elbetteki hukuk ve siyaset tümüyle birbirinden ayrılabilecek alanlar değil. Sonuçta hukukun dayanağı olan kanunları siyasi bir karar alma mercii olan parlamento çıkarmaktadır. Dolayısı ile bu iki alanı birbiriyle ilgisiz düşünmemiz zaten mümkün değil. Ancak burda sayın bir dost'un söylediklerine de hak veriyorum. Konuların siyasi sebepleri/arka planları öne çıkarılarak tartışıldığı zaman ölçünün kaçırılıp idelojik tartışmalara girilmesi ihtimali yüksek. Başka sitelerde bunu görüyoruz zaten.

Konuyu daha sakin bir şekilde açıklamak yerine bu kızgınlık niye?
Old 05-01-2004, 11:40   #6
tansel

Sayın Sbudak

Önce siyaset yapmakla itham edildim, daha sonra olay ideolojik kabul edildi, şimdi de kızgınlık niye diye soruyorsunuz.

El insaf...

İdeolojiyi ve kızgınlığı nereden çıkardınız? Bir hukuk sitesinde; hukuk ile siyaset arasındaki farkı mı sormak, kızgınlık?

Bu sitede çok güzel bir şekilde terimler ve kavramlar üzerinde oynanyor.

Yazıların neresi ideolojik, kaldı ki ideoloji bir öcü olarak korkulup kaçınılması gereken bir kavram mı?

O zaman sıklıkla söylenilen cumhuriyet ideolojine ne demeli?

Ben de, kamu yönetimi tasarısını tartışmak istediğimde, şahsıma karşı yapılan haksız ve ağır eleştirileri bir türlü anlayamıyorum. var?

Hangi meslekten olursak olalım, Cumhuriyet'e ve Atatürk Devrimlerine sahip çıkmaklıyız ve tartışmalıyız. Cumhuriyet'i, Atatürk Devrimlerini ve ülke bütünlüğünü zedeleyebileceğini düşündüğüm konularda da her zaman görüşlerimi açıklama hakkım olduğunu kabul ediyorum.

Türkiye Cumhuriyet'i ve Atatürk Devrimleri söz konusu olduğunda tarafsız kalamam.

Siyaset yapmayalım derken bakarsınız ki bir gün hukuki tartışma yapabileceğiniz Demokratik, Laik, Sosyal bir Hukuk Devleti ortada kalmamış.

Size iyi hukuki tartışmalar.
Old 05-01-2004, 12:00   #7
Admin

Sayın Tansel,

Mesajınızdaki "tansiyon ve alınganlık" bu sitede niçin siyasi konulara girmeyi istemediğimizi en iyi ortaya koyan örnek.

Kamu Yönetimi Yasa Tasarısı elbette Türk Hukuk Sitesi forumlarında tartışılacak bir konudur. Ancak örneğin size göre X partisinin bu tasarı ile gerçeleştirmeye çalıştırdığı gizli emel, bir başkasına göre Y partisinin bunu önleme planları hukuki değil siyasi bir tartışmadır.

Alıntı:
Ben de, kamu yönetimi tasarısını tartışmak istediğimde, şahsıma karşı yapılan haksız ve ağır eleştirileri bir türlü anlayamıyorum. var?

Şahsınıza haksız ve ağır eleştiri yapıldığını söylemek de sanırım bu konuya katılan diğer üyelere yapılan haksız ve ağır bir eleştiri oluyor.

Mesajınızı forum yöneticimiz siyasi tartışmalara yol açabilecek nitelikte buldu. Bir diğer üyemiz aynı yönde fikir beyan etti ve ben de bu görüşlere katılıyorum. Siz belki farklı görüştesinizdir ama bu konu içinde size getirilen hangi eleştiri ağır onu anlamak da zorluk çekiyorum.

Bu konu tartışmaya kapatılmış değil ve mesajınız da tamamen siyasi olarak nitelendirilmiş değil. Öyle olsa şu anda forumda yer almıyor olurdu. Ancak konu tartışılırken siyasi yönüne girilmeyip hukuki yönü üzerinde yoğunlaşılmasını isteyen nazik bir hatırlatmayı da şahsınıza ağır eleştiri olarak nitelendirmek bence bize haksızlık oluyor..
Old 05-01-2004, 14:40   #8
tansel

Varsayılan Anlaşılamamak...

Yazı, tamamen, bir yasa tasarısı üzerinde hukuki konuları tartışabilmek düşüncesi ile yazılmışken, konu siyasi yöne çekilip, ideolojik boyutu da gündeme gelince, alınganlık hakkımı kullandım.

Konunun hukuki yönden tartışılabilmesini teminen, tasarıyı, çok yüzeysel bir şekilde maddelediğim halde, nedense, bu maddeler üzerinde durulmadı, ısrarla olay siyasi boyutta ele alınarak, siyaset yapmamam istendi.

Sanırım, bu tarzı eleştiri olarak değerlendirmem haksızlık değildir. Belki, ağır olarak nitelendirmem amacını aşmış olabilir.

Yasa tasarısının hukuki olarak tartışılmasını isterken, biz de bunu istiyoruz ama siyaset yapmayalım şeklindeki açıklamalar da, bana karşı yapılmış bir haksızlık değil mi?
Old 14-01-2004, 11:29   #9
tansel

Varsayılan Hukuki Kavramlar

Sadece Hukuk tartışmak isteyen üyeler için kamu yönetimi tasarısında yeteri kadar yeni hukuki kavramlar var.

Umarım bunları da tartışmak siyaset olarak yorumlanmaz!

"Madde 3/c: Stratejik plan: kamu kurum ve kuruluşlarının orta ve uzun vadeli amaçlarını, temel ilke ve politikalarını, hedef ve önceliklerini, performans ölçütlerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını içeren planı, ifade eder."

Stratejik Plan, performans ölçüt kavramları karşımıza çıkmaktadır.

Bu kavramların çerçevesini ve kamu yönetimine getireceklerini isterseniz tartışalım?

Görüşlerinizi bekliyorum.
Old 24-01-2004, 00:44   #10
Çaba

Performansı değerlendirecek ölçütün neler olabileceği, hakikaten üzerinde durulması gereken bir konu.Şu anda tabi olunan personel rejiminde çalışan memurla,çalışmayan memurun ayrımı yapılamıyor.Çalışmayan memur daha avantajlı durumda çünkü hata yapma şansı yok.
Performans ölçütünün,hukuki zemine oturtulması gerektiğini düşünüyorum.İmar Bankası olayında(yanlış anlaşılmasın,sadece yapılan araştırma açısından)her idari birim her idari birimde defalarca mal varlığı araştırması yaptı.Bugüne kadar bankalar konusunda böyle bir araştırma yapılmamıştı.Olaylar kişiselleştiği anda ölçütler değişebilmektedir.
Old 26-01-2004, 13:28   #11
tansel

Mevcut personel rejiminin savunulacak hiç bir yanı bulunmamakta. Devlet memurunun bir güvencesi (iktidar ve yurttaş karşısında) olmalı, ancak, bu güvence, ömür boyu kişiye bağlı olarak da kalmamalı.

Her kurumda, bir çok "bankamatik memuru"nun bulunduğu da bir gerçek. Bu kişilere karşı, 657 sayılı Kanun gereği herhangi bir işlem yapılamamakta. Mevcut durumun ne kdarının kanundan ne kadarının siyasi iktidarın etkisinden kaynaklandığı da ayrı bir konu.

Yeni düzenleme, performans ölçütü kavramını getiriyor. Bu kavramın, özel sektörde halen uygulanmakta olduğunu belirtmeliyiz.

Söz konusu kavramın, bence, hem olumlu hem de olumsuz yanları mevcut.

Olumlu yanı, memurların, sene içerisindeki çalışmalarını esas alarak ( havale edilen iş, yazı v.b.) somut belgelere dayanması. Bu haliyle, nesnel olması. Kişisel ya da siyasi etkilerden uzak bulunması. Çalışan ve çalışmayan memur ayrımının yapılması.

Olumsuz yanı ise, ironik bir şekilde, somut ölçütlerin değerlendirilmesinden kaynaklanıyor. Eğer, memurları değerlendirme yetkisine sahip olan idareciler, nesnel yanı ağır basan, olaylara toplumsal çıkar açıdan bakan kişilerse bu konuda sorun olmayacaktır. Ancak, idareciler, konulara, siyasi olarak yaklaşırlarsa, olumlu sonuç vermesi gereken somut değerlendirme yöntemi işlemeyecektir.

Kaldı ki, aynı kanun tasarısında, üst düzey idari görevlerilerin, siyasi iktidar ile göreve gelip siyasi iktidar ile görevden ayrılmaları hususu düzenlenmiştir.

Bu durumda, kendi geleceği tamamen siyasi iktidara bağlı olan üst yönetici tarafından düzenlenecek olan 'performans ölçütünün' içeriği de siyasi nitelik taşıyacaktır.

Performans ölçütünün uygulabilmesi için, öncelikle, kamu yönetiminin siyasetten arındırılması, üst yönetime yapılacak atamalarda, liyakat ve kariyere önem verilmesi gerekmektedir.

Kariyerden ve liyakat usulü ile gelen üst yöneticelerden oluşan bir kamu yönetiminde, performans değerlendirmesinde, kişisellik bulunmayacaktır.

Kanu tasarısı ile mevcut yapı daha da siyasileştirilerek devlet memurunun yerine parti memuru konulmaktadır.
Old 28-01-2004, 00:23   #12
Çaba

Sayın Tansel
Kariyer ve liyakat usulünde yine memuriyette belirli süre geçirmiş olan kamu görevlileri ön plana çıkacaktır.Bu şahısların bir çoğu politik davranabilen tabiri caizse elini taşın altına koymayan kişilerdir .Ben eminimki bu şahısların bir çoğu uzmanlık alanında bilgileri yetersiz günü kurtaran kişilerdir.
Ben bir de tasarıda yer alan ombudsman konusundaki görüşleri merak ediyorum.Acaba bu sistemle açılan dava sayısında azalmalar olur mu yada gerçekten Mahkemelere dava açılmadan sorunlar çözümlenebilir mi?Hakeme benzer bir düzenleme olan bu sistemle HUMK nundaki hükümlerde fiilen uygulanabilir belkide.
Old 06-02-2004, 10:19   #13
tansel

Sayın Çaba;
Kariyer ve Liyakat usulü ile ilgili eleştirlerinize katılıyorum. Ancak, kariyer ve liyakat usulu bugün gerçek anlamda uygulanmıyor. Liyakat ve kariyer sistemi, aslında siyasetle ilgisi olmayan, bilgi ve deneyim sahibi kişilerin öne çıkarılmasıdır.

Kamu yönetiminde büyük bir değişiklik gerekiyor, fakat bunu yaparken sınırların iyi belirlenmesi gerekiyor.

Mevcut durumda, kendi geleceğini siyasi iktidara bağlamış, bilgi sahibi olmayan çok sayıda üst yönetci olduğu, ne yazık ki doğru.

Buna rağmen, ülkesi için çalışan, dürüst, bilgili, deneyimli çok sayıda personel de bulunmakta. Bir kamu denetim elemanı olarak, her şeye rağmen, ülkenin en ücra köşelerinde, hiç bir olanakları olmadığı halde, canları pahasına çalışan çok sayıda kamu görevlisi gördüm.

ombudsman;

Bir yandan, Devletin küçültülmesi, kamu hizmetlerinin kaldırılması istenirken, diğer yandan, kamu denetçisi adı altında yeni bir kamu organı yaratılmaktadır.

"Mahalli idareler halk denetçisi
Madde 42- Her ilde, mahalli idareler ve bunlara bağlı kuruluşlar ile bu idareler tarafından kurulan birlik ve işletmelerin, kurum dışı gerçek ve tüzel kişilerle ilgili işlem ve eylemlerinden kaynaklanan anlaşmazlıkların çözümüne yardımcı olmak üzere bir halk denetçisi seçilir.

...Halk denetçisinin bürosu ve iş yükü ile orantılı sayıda personel il özel idaresi tarafından sağlanır.

...İlgili idare halk denetçisinin verdiği karara karşı tutumunu en geç on gün içinde açıklar. İdare, halk denetçisinin tavsiyesini uygun bulmazsa görüşünü gerekçelendirmek zorundadır..."

Halk denetçisinin vereceği kararın idare tarafından kesin olarak uygulanmasının zorunlu olmaması, mahkemeye başvurma hakkının bulunması, kamu denetçisinin siyasi organ tarafından seçilmesi, olumsuz yanlar olarak ortaya çıkıyor.

Siyasi organ tarafından seçilen bir denetçinin tarafsız olması söz konusu olamaz. Siyasi bir şekilde seçilen, büro hizmetleri idareye bağlı olan bir denetçinin vereceği kararlar tarafsız olamaz. Kararların, uygulanma mecburiyetinin olmaması da göz önüne alındığında, kamu denetçiliği, açılan dava sayısını azaltmayacağı gibi, kamunun, iş yükünün ve personel giderinin artmasına, vatandaş üzerinde siyasi baskı kurulmasına, sorunların çözümünün geciktirilmesine dolayısıyla da toplumsal barışın bozulmasına yol açacaktır.
Old 06-02-2004, 10:24   #14
tansel

Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı TBMM Anayasa Komisyonu'nda 16 Ocak günü görüşüldü. Anamuhalefet Partisi üyeleri topluca muhalefet şerhi koydu ve Tasarı'yı reddetti. Muhalefet şerhi tam metni aşağıdadır.

Anayasa Komisyonu Raporu
Türkiye Büyük Millet Meclisi
Anayasa Komisyonu
Esas No. : 1/731
Karar No. : 18
16.1.2004

MUHALEFET ŞERHİ

Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonunda görüşülerek oy çokluğu ile maddelerinin görüşülmesine geçilen, "Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı"na aşağıdaki nedenlerle muhalif kalmış bulunmaktayız;

Söz edilen tasarı, öncelikle yasa tekniğine ve normlar hiyerarşisine aykırıdır. Hukukumuzda "temel yasa" kavramı yoktur. Bu yasanın, ilgili ve bağlantılı olduğu diğer yasalar ile birlikte görüşülmesi gerekirdi. Bu idarenin bütünlüğü ilkesinin getirdiği bir zorunluluktur.

Öte yandan bu tasarının her maddesine yansımış olan temel felsefe de, karşı olduğumuz ve kabul edemeyeceğimiz bir felsefedir.

Denetim mekanizmaları her aşamada etkisizleştirilerek, yönetim siyasî iktidarın denetim ve takdirine bırakılmaktadır. Böyle bir sürecin ise beraberinde "keyfi ve otoriter" bir yönetim anlayışını ve uygulamasını getireceği açıktır.

Tasarı merkezî idarenin yetkileri ni Anayasaya aykırı bir biçimde belirlemekte, adeta yok ederken yerine sağlıklı bir yapı koymamaktadır.

Kamu hizmetlerinin üretiminde ve sunumunda özelleştirme olanağı getirerek Anayasanın 128 inci maddesine aykırı bir görünüme yol açmaktadır.

Açıkladığımız gerekçelerle hukuk sistemimizle bağdaşmayan, Anayasanın temel ilkeleriyle bariz bir şekilde çelişen ve reform niteliğinde olmayan, kamuyu yeniden yapılandırma ve teknik hale getirme özellikleri bulunmayan özensizce ve acele hazırlandığı açıkça belli olan, doğrudan uygulanma kabiliyeti de bulunmayan böyle bir tasarının geri çekilmesi ve eleştirilerimiz doğrultusunda yeni baştan düzenlenmesi gerekirken, maddelerine geçilmiş olmasına karşı olduğumuzdan; işbu muhalefet şerhimiz Komisyon Başkanlığına saygı ile sunulur.
Old 14-09-2007, 22:45   #15
DİLEK

sayın tansel görüşlerinize katılıyorum diyemiyeceğim.bunun sebebi aksini düşünüyorumda değil aslına bakarsanız bu konu bizim geçen dönemki 30 puanlık sınav sorusu hocamız sınav öncesi soruyu söyledi ve inceleme yapmamızı söyledi sınavda kamu yönetimi yeni kanun tasarısını tartışiniz diyordu 15 gün boyunca bu konuya odaklanıp araştirdim ve sonuç hüsrandı 30 puanlık sorudan 4 aldım sınıfta ki sınava giren kişi sayısı 200 ü aşkin yalnızca bir kişi 7 alabildi.bunu neden anlattığimi merak ediyorsunuz diyeceğim şuki herkesin görüşü kendine hocamız fikirlerimizi beğenmedi kendi düşüncesini dile getirmedi bile ben şimdi size soruyorum hangisi döğru tasarı tamamiyle yanlışmi bu tasarıyla devlet küçültülecek ve daha iyi olucak diye yazıyor ünüversitede okutulan kitaplarda incelemeye alıyoruz hukukçular farklı söylüyor siyasetçiler ve özelleştirilmeyi düşünülen kurumlar ben o kadar üzgünüm ki ne birinin düşündüğü diğerininkine uymayınca sınıfta mı kalınıyor aslında toplumun yararı düşünülerek yapılan bir tasarıda bir ortak çözüm alanı bulunamaması üzücü benim tek düşündüğüm ise ne tasarısı gelicekse gelsin ancak tasarlanan şey artık insanların eşitliğini sağlasın ve yaşam standartini yükseltsin işsizliği bitirsin ve bence bu tasarı eğrisiyle döğrusuyla yolsuzlukları önliyecekmi ekonomiye ne gibi katkıda bulunacak işsızlık çözülecekmi hepsi bilgi sahibi insanlarla dolu olan bu sitede tartışilsin saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi