Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Anket Sonucu: YARGIYA İNTİKAL EDEN SUÇLARDA BU TÜR İFLASLARIN ROLÜ VAR MIDIR?
aile içi şiddet ler ile ilgili mevzuatlarda 1 33,33%
toplum içindeki rollerde özgüvenin etkileşimleri 2 66,67%
Oy Verenler: 3. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 86)

Kendİne GÜven Üzerİne!

Yanıt
Old 02-04-2006, 15:26   #1
NİLGÜN SEYMEN

İnceleme Kendİne GÜven Üzerİne!

En büyük iflas kişinin kendisine olan inancını yitirmesidir..
Çünkü yargı mercii önce insanın kendi benliğinde başlar.
Şayet insanı bu çizgiye kadar getiren başarısızlıklar,yenilgiler,psikolojik
travmalar aşılamayacak boyutlara geldiyse SUÇA EĞİLİM BAŞLAR.
İnsan beyni içindeki YARGI MEKANİZMASI bloke olur.
1/ -AİLE İÇİ ŞİDDET İLE İLGİLİ MEVZUATLAR KONUSU
A/- ERKEK BİR EŞ OLARAK SOSYOEKONOMİK
SORUMLULUKLARINDA kendisini yetersiz -müflis-görmeye başladığında
..................KADINA..YÖNELİK................. ............
<..sözlü ,ve de dayağa dayalı> şiddet uygulayarak,sorunları
aşmak yolunu seçer.
B-SOSYAL ANLAMDA dış dünyada almış olduğu darbelerin
faturasını hayatı paylaştığı eşi ve çocuklarına çıkarır ve onlara karşı
tahammül edilemeyecek bir davranış sergilemeye başlar.
c-Eğer bu süreç içinde kendisini kontrol edemeyecek ruh haline gelir,
destekleyici unsur olarak bir de ALKOLE -KUMARA sığınır ise konu iyice
içinden çıkılamayacak boyutlara gelir..
ÖLDÜRME / YARALAMA EYLEMLERİNE KADAR uzayıp gider bu durum.
c-Eğer bu süreç içerisinde AİLEYİ KORUYAN RADİKAL BİR KONUM yoksa
ruh sağlığı bozulmuş,korkak,pasif ya da //-tam tersi- şiddete eğilimli çocuklar
yetişir..BU MODELDEKİ aile ortamlarında..
AİLE İÇİ ŞİDDETLE İLGİLİ MEVZUATLAR DERKEN BEN;TOPLUMUMUZDAKİ
BU GERÇEKLERİN-bizim gerçeklerimizin-ALTINI ÇİZELİM İSTEDİM.
Bir hukukçu değilim ama < BİR ANNE VE BİR EŞ OLARAK> toplumumuzda
süratle artan sUç ve şiddet
eğiliminden rahatsızlık duymaktayım.<özellikle ilköğretim okullarında son
dönemlerde yaşanan gelişmeler

2/-TOPLUM İÇİNDEKİ ROLLERDE <ÖZGÜVENİN ETKİLEŞİMLERİ>
A/Kadın olsun erkek olsun ,isimlerimizin önünde hangi sosyal statatünün adı geçiyor ise ROL olarak tanımlamaya çalıştığım anlam budur.

B/Bu statüler içinde ev kadını,mimar kimyager,avukat,BABA/ANNE/YA DA DİĞER EBEBEYNLER/toplumun her kesitinde almış olduğumuz roller ve onların üzerimize yüklediği OLMAZSA OLMAZ SORUMLULUKLAR mevcuttur

C/İŞTE BU ROL PAYLAŞIMLARINDAKİ İLİŞKİLERİN BOYUTUNDA DA BU sorun ile yüzleşiyor muyuz?

D/İşveren işçi yönetici her ne konumda olunursa olunsun KİŞİNİN İÇ BENLİĞİ İLE İLGİLİ YAŞAMAKTA OLDUĞU BU SÜREÇ yaşam alanlarına yansır.ve sahip olduğu o dönemlerdeki psikoloji ile çevresindeki ATMOSFERİ yıpratır...

E/ Kişi kendisinde başlayan bu olumsuz gelişmelerin farkına vararak PROFOSYONEL ANLAMDA bir destek alarak normale dönmek zorundadır.AKSİ HALDE <erteleyerek yok saydığı bu sorun ,ÖZGÜVEN AZALIMI>- TOPLUMDA SAHİP OLDUĞU ROLÜN imajını zedeleyecektir.

SAYGILAR/nilgün çakıcı
BURSA
4 NİSAN 2006-/SALI
12.00
Old 02-04-2006, 20:40   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Bağışlayın lütfen ben anketteki soruları pek anlamlı bulamadım.

Kişinin özgüvenini yitirmesi muhakkak davranışlarında farklılıklar yaratabilir hatta davranış bozukluğuna neden olabilir. Belki bu olumsuzluk, aile içi şiddete de neden olabilir.

Bunu anlamak mümkündür. Anlaşılamayan husus ankette yer alan:
Alıntı:
YARGIYA İNTİKAL EDEN SUÇLARDA BU TÜR İFLASLARIN ROLÜ VAR MIDIR?
aile içi şiddet ler ile ilgili mevzuatlarda
toplum içindeki rollerde özgüvenin etkileşimleri

soruları içinde ilk sorudaki "... ilgili mevzuatlarda..." bu tür iflaslara neden ne olabilir?

Biraz açabilirseniz sanıyorum katılımlar daha sağlıklı sonuç verebilir.

Selamlar...
Old 04-04-2006, 00:26   #4
Av.Ayşe

Neşeli

Elbetteki kendine güven çok önemli konu ve bu hususta söylenecek çok şey var ama anket için ben de Sayın Mehmet S.Dikici'ye katılıyorum.Bu haliyle anket anlaşılır değil.Saygılarımla.
Old 04-04-2006, 12:09   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Nilgün hanım, eklemeleriniz için teşekkür edrim. Sanıyorum konu, daha iyi anlaşılır hale geldi.

Kişinin çeşitli nedenlerle özgüvenini yitirmesi sonucunda, kişiden kişiye farklılık arz etse bile özellikle maddi kaynaklı özgüven eksikliğinde, çoğunlukla aile içi huzursuzluklara rastlanmaktadır.

Bu aile içi huzursuzluklarda ana etken özgüveni eksilen kişinin bizzat kendi davranışları olabileceği gibi, kişinin eşi ve çocukları gibi diğer aile fertlerinin davranışları da etken olabilir.

Etken ne olursa olsun, aile içi şiddetin savunulması mümkün değildir. Tüm sorun, evlilik kurumunun yanlış manalandırılmasında yatmaktadır. Bu anlamlandırma, toplumumuzda evlilik kurumunun kutsal sayılması ve sanki hiç bir şekilde bozulamayacağı gibi bir temele dayanmaktadır. Evlilik birliği yürüdüğü ölçüde elbette ki önemlidir ve hatta muhafaza edilmesi için özen gösterilmesi gereken bir kurumdur. fakat, kanımca asla kutsal sayılmamalıdır. Kutsal sayılan değerlerin biçim değiştirmesi doğal olarak yadırganır ve tepkiye neden olur. Bu haliyle kutsal kabul edilirse evlilik birliğinin değişime uğraması da, ne yazık ki tepkilere neden olacak ve bu birliği haklı dahi olsa bitirmek isteyen taraf, kabahatli sayılacaktır. İşte aile içi şiddetin bence ana nedeni budur. sağlıksız kişi, bu evlilik birliğinin bitemeyeceğine şartlanmştır ve diğer tarafı da birlikte yaşam ne derece tahammül edilmez olursa olsun, katlanmaya mecbur görmektedir. Toplumsal travmadır bu hal...

Mevzuat anlamında olaya yaklaşırsak, günümüz düzenlemelerinde aile içi şiddeti engelleyecek bir çok hüküm mevcuttur ve kanımca asla batı toplumlarından geri de değildir. Sorun mevzuatta değil, insanda ve genel olarak da toplumdadır. Ben böyle düşünüyorum.

Selamlar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi