Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Şikayet yoksa sapığa ceza yok

Yanıt
Old 10-09-2006, 14:48   #1
PINAR YILMAZ

Varsayılan Şikayet yoksa sapığa ceza yok

Şikayet yoksa sapığa ceza yok Ankara Kızılay’da 1 ay içinde ikinci sapık yakalandı. Ancak biri, suçlama olmadığı için hâlâ sokaklarda dolaşıyor
10.09.2006
Ankara Kızılay’da, üst geçitlerin merdivenlerini kullanarak kadınların etek altı görüntülerini çekerken yakalanan hastane teknisyeni Mutlu G., tutuklanarak cezaevine gönderildi. Mutlu G. üst geçitten defalarca geçince Yunus ekiplerinin dikkatini çekmişti. Cep telefonunda 1 gb’lik arşiv bulunan Mutlu G.’nin yüzlerce kadının etekaltı görüntülerinin yeraldığı Sony Ericsson 810i marka telefonu ise adli emanete alındı.

ANKARA’DA İKİNCİ SAPIK
Mutlu G., Ankara Kızılay’da yakalanan ikinci sapıktı. Özel bir şirkette inşaat mühendisi olarak çalışan Ali Murat T. (28) ise 20 gün önce Kızılay metrosunun yürüyen merdivenlerini kullanan kadınların etek altı görüntülerini çekerken yakayı ele vermişti. Ancak en son görüntüsünü çektiği bayan şikayetçi olmadığı için serbest bırakılmıştı. Ankara’nın merkezi olarak kabul edilen Kızılay, sapıkların ilgi odağı haline geldi. Genellikle iş merkezlerinin bulunduğu bölgede, sapıklar kadınların etek giymesini fırsat biliyor. Üst geçitlerin de fazla olduğu Kızılay’da, yüksek teknoloji ürünü kameraları kullanan sapıklar, merdiven çıkan yüzlerce bayanın “özel” fotoğrafını çekiyor ve internet ortamına sunuyor.

www.tumgazeteler.com
Old 10-09-2006, 20:21   #2
Deniz İpek

sayın yılmaz gercekten bu durum bız bayanlar acısından buyuk sorun.ama benım burda en cok uzuldugum konu 2. sapık olayında en son goruntusunu cektıgı bayanın sıkayetcı olamaması.bu duruma bır son verılmelı, neden bazı bayanlarımız boyle.. boyle gelmıs boyle gıtmemelı..
Old 10-09-2006, 20:25   #3
PINAR YILMAZ

Haklsınız.Şikayetçi olmamasına bende bir anlam veremedim.Kadın hakları hukuki olarak korunmuyor diyorlar.Kadını korumak için kanuna madde koyuyoruz ve şikayetçi olda sanığı cezalandıralım diyoruz.Bu seferde şikayetçi olmuyorlar.Bence de böyle gelmiş ama böyle gitmemeli..
Old 10-09-2006, 22:40   #4
alifatih

Alıntı:
Kadın hakları hukuki olarak korunmuyor diyorlar.Kadını korumak için kanuna madde koyuyoruz ve şikayetçi olda sanığı cezalandıralım diyoruz.Bu seferde şikayetçi olmuyorlar.

Katılıyorum, böyle şeylere maruz kalanlar hep şikayetçi olsa, o işi yapan sapıklar da korkacak ve yapamayacak belki...
Old 10-09-2006, 23:04   #5
Av.Nebi

bende ayn fikirdeyim. Malesef bu gibi durumlarda bazı kişiler uğraşmak istememe gibi bi kaygı ile olayın üzerine gitmiyor ....
Old 10-09-2006, 23:10   #6
PINAR YILMAZ

Alıntı:
bende ayn fikirdeyim. Malesef bu gibi durumlarda bazı kişiler uğraşmak istememe gibi bi kaygı ile olayın üzerine gitmiyor ....
Tamamen haklısınız.Zaten herkes üzerine düşeni yapsa mahkemelere gerek kalmaz.
Old 11-09-2006, 14:43   #7
mehmettas022

sn. pınar size teşekür ederim bu konu hakındaki hasasiyetinden dolayı..

burda konuşmamız gereken kadınlar neden şikayetçi olmuyorlar?
bana göre burda yine bir çok kadın haklarından yokssun olmaızdan kaylanıyor; biraz açmak gerekirse- kadın sosyal hayata kendini bu tür konularda savunamaz yapan değil ezilen kadın daha çok ezilmeketen çekindiği için nedeni ise kadın bunu şikayet ederse toplumdaki bazı kişilerin utanmadan bunu herkese yayıyor korkusu veya endişesi var
ikincisi ise bana göre bu olaya maruz kalan kadınların eşleri veya aileleri kendi eş veya ailesine yapılmadıkça gerekli tepkiyi ortaya koymamasıdır yeterli kadar duyarlı değiliz malesef...
orda bu çirkin olaya maruz kalan bayanları görenlerin ise bu konuda şikayetçi olabilmesi gerekir bence sosyal hayat bireyseliğe bu kadar indirgenebilir mi bilmem ama en azından bu konularda olmaması kanısındayım..
Old 11-09-2006, 20:08   #8
PINAR YILMAZ

Rica ederim.Bu herkesin vazifesi bence.Bende size katılıyorum.İnsanlar şikayette bulundukları zaman toplum nazarında kendilerinin de tabiri caizse lekeneceklerini düşünüyorlar.Bu sebeple kimse şikayette bulunmoyor.Ama bu anlayışı değiştirmemiz gerekiyor.Bu sebeple herkesi bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorm.Şikayette bulunmak için mağdur olmayı beklemeyelim lütfen.Başkalarına yapılan haksızlıklardada şikayet hakkımızı kullanalım
Old 11-09-2006, 22:34   #9
alifatih

Bu tür olaylarda bayanların hiç düşünmeden şikayetçi olmaları için bence 20 yıl geçmesi gerekiyor....
Old 11-09-2006, 22:50   #10
PINAR YILMAZ

neden 20 yıl dediniz acaba,bir sebebimi var.Yoksa tahmini bir rakammıydı
Old 11-09-2006, 23:07   #11
alifatih

Tahmini...
Çünkü sonuçta ne kadar da okusak, gezsek, bilsek, öğrensek vs vs.. sonuçta beynimizin içinde bazı düşünceler var, hepimizin... Büyüklerimizin öğrettiği kanunlar belki, belki kendi kendimize koyduğumuz kanunlarımız...
Örneğin tahsili gayet iyi, görünüşü de, düşünceleri de... Birisi karşıma geçiyor, o ve ben varım odada, başka kimse yok, gene de başından geçenleri tam olarak anlatmıyor ifade alan kişiye... Utanıyor, belli oluyor herşeyi söyleyemediği... Örtpas ediyor bazı şeyleri, neden? Herşeyi söylese belki orda kimse öğrenmeyecek ama ileride mahkemeye git-gel, öğrenilecek ve çevresindekilerden utanacak belki.. Keşke şikayetçi olmasaydım diyecek...

Burada geçen aylarda bir intihar olayı oldu. İntiharın sebebi ne biliyo musunuz? Adliyeye gelmek... Evet... Adamın birisi adliyeye girdim, köylüler benim hakkımda ne düşünür diye düşünmüş ve bir mektup bırakarak intihar etmiş. Ve adliyeye girme nedeni sanık olması değil, şikayetçi olması...

Şimdi o bayan da şikayetçi olacak, sonra belki de evde eşiyle kavga edecek. Eşinin anlayışlı olmasını beklememek lazım, belki de neden kısa giyindin diyecek, yada neden merdivenin ortasından değil de kenarından yürüdün diyecek, bunları da hesaba katmak lazım...

O yirmi yıl yazılı mesajımı düşüncelerimizin değişme payı olarak yazdım...

Herkese saygılar...
Old 21-09-2006, 14:02   #12
canerilkan

galiba ben kadının neden şikayetçi olmadığını anladım.bunun nedeni bence hukuk sistemimizin en büyük eksikliği olan muhakemenin çok uzun bir süreç içerisinde yapılmasıdır.şikayetçi olmayan bayan 2 yıl boyunca 45 günde bir adliye koridorlarında sefalet çekmeye razı değildir.Ancak kanaatimce cmk ya bir madde eklemek suretiyle bu sorun da çözülebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi