Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma,Kiralık Konutun Aile Konutu Niteliği,Çocukların Velayeti

Konuyu Kilitleyin
Old 17-12-2007, 14:24   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma,Kiralık Konutun Aile Konutu Niteliği,Çocukların Velayeti

Merhaba ben yıllardır eşim tarafından aşağılanarak psikolojik şiddet görmekteyim ve eşimden ayrılmak istiyorum.Çocuklarım da bunun farkında ve anne ayrıl artık diyorlar ancak küçük oğlum(8 yaşında) babasından ayrı kalmaya dayanamayacağını söylüyor ve ısrarla bu boşanmaya karşı çıkıyor.
Eşimin maddi durumu çok iyi ancak ne iş yeri ne de diğer malvarlığı onun adına görünmüyor. Ya ortağı yada kardeşleri adına herşey.Şu an oturduğumuz ev kira.Eğer boşanma davası açarsam;
-Kardeşlerin birbirinden ayrılmasını istemiyorum. 3 çocuğun da velayeti bana verilir mi?
-Nafaka meselesinde ben eşimin maddi durumun çok iyi olduğunu nasıl ispatlayacam. Telefonları dahi onun adına değil.
-Boşanma sırasında çocuklarımla beraber oturduğumuz evde kalmak istiyorum. Bu nasıl olacak? Ben davayı açınca normal şartlarda onunla karşılaşmak istemiyorum.Muhtemelen çok saldırgan bir tavır sergileyecek. Ne yapmalıyım?
Old 17-12-2007, 14:34   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
-Kardeşlerin birbirinden ayrılmasını istemiyorum. 3 çocuğun da velayeti bana verilir mi?

Diğer çocuklar kaç yaşındadır?

Alıntı:
Boşanma sırasında çocuklarımla beraber oturduğumuz evde kalmak istiyorum. Bu nasıl olacak?

Müşterek konutun maliki kim? Kira mı?

Saygılarımla
Old 17-12-2007, 14:58   #3
Konuk

Varsayılan boşanma

Küçük oğlum 8 yaşında. Diğer iki kızım ise 12 ve 16 yaşındalar.Oturduğumuz ev kimin adına bilmiyorum biz kiracıyız. Ancak yazdığım gibi eşimin maddi durumu oldukça iyi fakat belgelendirilmesi çok zor. Ben evlendiğimde 16 yaşındaydım ve tam 17 yıl baskı ve şiddete maruz kaldım.Şiddet sadece darp mıdır? Etrafımdakilere bakılacak olursa doktor raporu yoksa boşanma bu sebebe dayanarak gerçekleşmezmiş.Bu doğru mu? Aşağılama hor görme de şiddet değil midir....
Old 17-12-2007, 16:08   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
Küçük oğlum 8 yaşında. Diğer iki kızım ise 12 ve 16 yaşındalar.Oturduğumuz ev kimin adına bilmiyorum biz kiracıyız. Ancak yazdığım gibi eşimin maddi durumu oldukça iyi fakat belgelendirilmesi çok zor. Ben evlendiğimde 16 yaşındaydım ve tam 17 yıl baskı ve şiddete maruz kaldım.Şiddet sadece darp mıdır? Etrafımdakilere bakılacak olursa doktor raporu yoksa boşanma bu sebebe dayanarak gerçekleşmezmiş.Bu doğru mu? Aşağılama hor görme de şiddet değil midir....

Özellikle 2 çocuğunuz kendilerini ifade edebilecek yaştalar. Hakim velayete karar verebilmek için onları dinleyecektir. Uygulamada çocukların ayrılmamasına özen gösterilmektedir.

Şiddet sadece darp değildir. Olası şiddetten söz ederek korunma kararı verilmesini mahkemeden talep edebilirsiniz.Koruma kararı ile birlikte evin size ve müşterek çocuklara tahsisi ve nafaka da talep edebilirsiniz.Bu başvuru harçsızdır.

Boşanma kararı verilmesi halinde de kira kontratı eşinizin üstüne olsa bile; kiracı olarak aynı evde oturmaya devam edebilirsiniz.

Eşinizin gelir durumunu, şirketteki hisse devirleri, tanık ifadeleri, kredi kartı vs. gibi ödemeleriyle ıspat edebilirsiniz.

Sorununuz için mutlaka bir avukata gitmenizi; maddi gücünüz buna elvermiyorsa(bu durumu belgeleyerek)bulunduğunuz ilin barosunun adli yardım bürosundan avukat yardımı talep etmenizi öneririz.

Saygılarımla
Old 17-12-2007, 23:34   #5
Konuk

Varsayılan boşanma

Çok teşekkür ederim.Artık; İnsanları kadın erkek diye ayırmanın anlamsız olması gereken bir çağda yaşıyouz. Ancak ne yazık ki kadın hala sürekli aşağılanan hala mağdur olan hala kırık olan...
Bu kırıklığı elki de bu kırgınlığı bir parça giderdiğiniz için teşekkür ederim....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi