Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Sit alanına ilişkin kaynak

Yanıt
Old 20-08-2007, 16:34   #1
Av.Doğuhan

Varsayılan Sit alanına ilişkin kaynak

Öncelikle tüm hukukçu dostlarıma saygılarımı sunuyorum.Müvekkilimin satın almış olduğu arazi bilahire Kültür ve Tabiat varlıklarını koruma bölge kurulunca 1.dereceden sit alanı ilan edildi.Bu konuda açıkçası hiçbir bilgim yok.Bulunduğum yer itibariyle kaynak bulma sıkıntısı çekiyorum.İnternetten de aradığımı bulamadım.Bu hususta tavsiye edebileçeğiniz kaynak varmı?.Öncelikle konuyu kavramlarıyla tanımlayan akabinde mevzuatsal ve içtihatsal boyutuyla meseleyi ele alan bir kaynak kitap tavsiye edebilirseniz çok sevinirim.Zira iptal davası açmam için pek de zaman kalmadı.Bütün hukukçu arkadaşlara şimdiden ilgileri için teşekkür ederim.
Old 21-08-2007, 13:00   #2
Gamze Dülger

Sayın Meslektaşım,
Bu davalara baktım.Öncelikle Kültür Bakanlığı resmi web sitesinden tüm mevzuata ulaşabilirsiniz.
Kitap olarak "Eski Eserler Hukuku " ismiyle Sn. Ahmet Gündel (yargıtay Tetkik hakimi ) Seçkin yayınevinden isteyebilirsiniz.
Eğer Yargıtay kararına ihtiyaç duyarsaniz ki "Olumlu karar bir elin parmakları kadar sınırlı " e-posta ile gönderebilirim.Ancak örnek dava dilekçesini göndermek istediğimde e-posta iletisi almak istemediğiniz için gönderememiştim.

Kolaylıklar dilerim.

Saygılarımla
Old 21-08-2007, 13:14   #3
Av.Suat Ergin

Sabih Kanadoğlu'nun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Hukuku(Seçkin Yayınları) isimli kitabını önerebilirim.Hem mevzuat hem de Yargıtay-Danıştay kararları bulunmaktadır.

Saygılarımla
Old 21-08-2007, 17:03   #4
Av.Doğuhan

Varsayılan Sit alanına ilişkin işin idare hukuku boyutuyla ilgili kaynak

Arkadaşlar konuyla alakadar olduğunuz için öncelikle teşekkürler.Benim sıkıntım sit alanına ilişkin idari mercice alınan kararın iptalini isteyeceğimden işin idare hukuku boyutuna ilişkin kaynak sıkıntısı çekiyorum.Fakat ilk bölümdede belirttiğim üzere konunun tamamen yabancısıyım.Sit alanı kararı nasıl alınır?Dereceleri neye göre belirlenir?İptali isteminde hangi hususlar üzerinde durulur ? konuyu teorik olarak öğrenmek istediğimden kaynak araştırıyorum.Bu arada üyeliğimi e-posta alabilir duruma getirdim.Şayet elinizde sit alanı kararının iptali için örnek dava dilekçesi var ve gönderebilirseniz çok makbule geçer.İlginiz için yeniden teşekkürler.
Old 21-08-2007, 17:50   #5
sekerpinam

merhabalar;
konuyla ilgili teorik bilgim olmasa da; pratik olarak birkaç bişey söyleyebilirm.
öncelikle 1. dereceden sit alanı demişsiniz; bu sit alanı arkeolojik mi yoksa doğal sit alanı mı? ona göre hükümlerde değişiklik oluyor çünkü.
örneğin; arkeolojik sit alanı hakkında;
1) I. Derece Arkeolojik Sit: Korumaya yönelik bilimsel çalışmalar dışında aynen korunacak sit alanlarıdır.

Bu alanlada, kesinlikle hiçbir yapılaşmaya izin verilmemesine, imar planlarında aynen korunacak sit alanı olarak belirlenmesine, bilimsel amaçlı kazıların dışında hiçbir kazı yapılamayacağına, ancak;

a) Resmi ve özel kuruluşlarca zorunlu durumlarda yapılacak alt yapı uygulamaları için müze müdürlüğünün ve varsa kazı başkanının görüşüyle konunun koruma kurulunda değerlendirilmesine,

b) Yeni tarımsal alanların açılmamasına, yalnızca sınırlı mevsimlik tarımsal faaliyetlerin devam edebileceğine, koruma kurullarınca uygun görülmesi halinde seracılığa devam edilebileceğine,

c) Höyük ve tümülüslerde toprağın sürülmesine dayanan tarımsal faaliyetlerin kesinlikle yasaklanmasına, ağaçlandırmaya gidilmemesine, yalnızca mevcut ağaçlardan ürün alınabileceğine,

d) Taş, toprak, kum vb. alınmamasına, kireç, taş, tuğla, mermer, kum, maden vb. ocakların açılmamasına, toprak, curuf, çöp, sanayi atığı ve benzeri malzeme dökülmemesine,

e) Bu alanlar içerisinde yer alan ören yerlerinde gezi yolu düzenlemesi, meydan tanzimi, açık otopark, WC, bilet gişesi, bekçi kulübesi gibi ünitelerin koruma kurulundan izin alınarak yapılabileceğine,

f) Bu alanlar içerisinde bulunan ve günümüzde halen kullanılan umuma açık mezarlıklarda sadece defin işlemlerinin yapılabileceğine,

g) Taşınmaz kültür varlıklarının mahiyetine tesir etmeyecek şekilde ilgili koruma kurulundan izin almak koşuluyla birleştirme (tevhit) ve ayırma (ifraz) yapılabileceğine,izin verilir. deniliyor.

eğer arkeolojik sit alanı ise; (şuan biz de öyle bir arsaya sahip olduğumuzdan) kazı çalışmaları bitmeden orasını sit alanı dahilinden çıkaramıyorsunuz. Ancak illegal yollarla bu mümkün. illegal yol için de Ankaraya kadar gitmek gerekiyor.Yerel makamların bu konuda yetkisi sınırlı kalıyor.
iptal isteminde bulunulabilinir tabi; bu konuda da bilirkişilerden yardım istenir muhmetelen.Ancak 1. dereceden sit alanı denmişse bunun aksini belirten bir karar çıkması mümkün değil gibi görünüyor.
umarım davanız başarıyla sonuçlanır ve emsal karar niteliği taşır.
sevgiler..saygılar..
Old 13-07-2010, 11:18   #6
elif dinler

Sayın GAMZE DÜLGER yukarıda bahsetmiş olduğunuz Sit Alanlarına ilişkin olumlu yargıtay kararlarına tüm aramalarıma rağmen ulaşamadım.
elinizdeki kararları paylaşırsanız çok sevinirim.
şimdiden teşekkür ederim.
Old 05-03-2016, 22:18   #7
canbey

Varsayılan Doğal Sit

Korunan Alanlar, doğal sit ve ilgili mevzuat
Av.Can ERÖKSÜZ
Adalet yayınevi
Şubat 2016
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi