Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Hukukta Okuyabilmek İçin Dava Açtı

Yanıt
Old 28-10-2006, 10:58   #1
Seyda

Varsayılan Hukukta Okuyabilmek İçin Dava Açtı

Türkiye'yi AİHM'de 'öğrenim hakkını ihlal etmek'ten mahkûm ettiren Eren, okumak için yargıya başvurdu

ÖZGÜR CEBE Diyarbakır DHA

Diyarbakır'da 1997'de girdiği sınavda 493 puan almasına rağmen ÖSYM tarafından "durumu şüpheli" görülerek üniversiteye yerleştirilmeyen Mürsel Eren (33), Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) açtığı davayı kazanarak, Türkiye'yi "öğrenim hakkını ihlal etmekten" mahkûm ettirdi.
Şimdi de ÖSYM kararının iptali için Danıştay'a başvuran Eren, davayı kazanması halinde, aldığı puana göre ilk tercihi olan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne yerleştirilebilecek.

İlk 100'e girmişti
Diyarbakır Atatürk Lisesi'nden 1993'te mezun olan Mürsel Eren, 3 yıl boyunca girdiği sınavları kazanamadı. Ardından Ankara'da dershaneye giden Eren, 1997 ÖSS'de ilk 100'e girmeyi başardı.
Ancak Eren, ÖSYM'nin durumunu şüpheli görmesi ve kopya çektiği izlenimi nedeniyle herhangi bir bölüme yerleştirilmedi. İç hukuk yolları tükendiği için AİHM'ye başvuran Eren, 9 yıllık hukuk mücadelesini Şubat 2006'da kazandı. Türkiye, 5 bin euro tazminat ödemeye mahkûm edildi.

'Keyfiyet var'
Eren'in avukatı Tahir Elçi, AİHM'nin kararının ardından Danıştay'da dava açarak ÖSYM'nin kararının iptalini istedi. Başvuruda, "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 2. maddesinde korunan eğitim hakkı, keyfi biçimde ihlal edilmiştir.
AİHM kararlarının uygulanmasının zorunluluğu nedeniyle açılan davanın kabulüyle birlikte, ÖSYM'nin haksız iptal kararının kaldırılmasını duruşmalı olarak talep ederiz" denildi.
http://www.milliyet.com.tr/2006/10/28/guncel/gun03.html
Old 28-10-2006, 11:21   #2
alisuat

boşa giden 9 yıl, ilk kazandığında okusa idi şimdi hakim, savcı ya da avukatlık mesleğini icra edebiliyor olacaktı, şimdi okula girse 33 ünde 34 te başladığını düşün 40 ta mesleğe atılacak, yazık ....
Old 29-10-2006, 15:16   #3
merhy_89

acaba üzerindeki şüphe kalktımı?ya haksız yere girerse bunca öğrencinin hakkını kim savunacak AİHM mi?
Old 29-10-2006, 18:17   #4
emergency_2019

Vatandaşlar boyle kararlardan sonra nasıl yargıya güvensin???????HEM AİHM nin verdiği tazminat çok komik.....
Old 29-10-2006, 18:40   #5
Jeanne D'arc

3 yıl kazanamayıp, sonra ilk 100'e girmesi tuhaf değil mi? İlk 100'e girme potansiyeli olan birinin, en kötü sınav sonucunun bile, birçok okulu kazanacak düzeyde olması beklenir normalde. Ben ÖSYM'nin haklı olabileceğini, ancak ispat noktasında takıldığını düşünüyorum. Eğer böyle ise de yapacak bir şey yok; ispat edemiyorsan okumasına izin vermek durumundasın, yapacak bir şey yok.

Saygılarımla.
Old 07-11-2006, 18:53   #6
Av. R. Onur ÇINAR

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Ben ÖSYM'nin haklı olabileceğini, ancak ispat noktasında takıldığını düşünüyorum.

aynı düşüncedeyim darc, burada hukuk biter vicdan başlar bence
Old 07-11-2006, 20:32   #7
mütemmim cüz

ÖSYM'nin böyle bir keyfiyet uygulamış olacağını sanmıyorum.Bencede ÖSYM haklı ve ispat konusunda takılmış olabilir diye düşünüyorum.ÖSYM yıllardır bu sınavı adilce yapıyor ve sıralamaya göre üniversiteye öğrenci yerleştiriyor.Bu kadar eğitimle içiçe olan bir kurumun bir öğrencinin öğrenim hayatı ile kasıtlı ya da keyfi oynayacağını sanmıyorum.
Old 08-11-2006, 12:23   #8
Ahmet emrah geçer

Hukuk, toplumu düzenleyen kurallar bütünüdür ve bu bütünün ilk amacı ise insan haklarını korumaktır.Eğitim gibi her insanın doğal hakkı olan konularda hukuk sistemimizin daha duyarlı olması gerkmektedir.
Old 08-11-2006, 14:22   #9
ilhan

ösym'nin böyle bir hata yapacağını sanmıyorum.bizim eğitim sistemimiz aihm yi ilgilendirmez.türk mahkemeleri dururken aihm ye dava açılmasına bir anlam veremiyorum.
Old 27-02-2008, 18:19   #10
aydın5610

aihm de dava kazanmışsa aksi ıspatlanıncaya kadar sayın eren haklıdır..kaldı ki bir çok kişi o yıllarda 105 öss barajını geçemedikleri halde yoğun bir tempo ile bir kaç yıl sonra boğaziçi 9 eylül gibi birçok iyi üniversiteye girdiğini biliyorum..selamlar
Old 27-02-2008, 20:19   #11
Av. Canan EKE

Bir kaç yıl sınavı kazanamayıp, ilk 100'e girmeyi şüpheli bulan arkadaşlara katılmıyorum. Bilmediğimiz bir çok neden var olabilir. Şüphe, kesin yapmıştır olarak yorumlanamaz. Bilyoruz ki bir çok zeki insan bir yere kadar gidememiş, ya da bir o kadar fazla zeki olmayan, epey ileriye gidebilmiş.
Old 28-02-2008, 16:20   #12
Av.Mehmet Yılmaz

Üç yıl boyunca sınava girip kazanamayan birinin, ilk 100 e çalışarak girdiğine kimse beni inandıramaz.
Ama kopya çektiği ispatlanamıyorsa, hakkını teslim etmekten başka da bir yol yok.
Old 01-03-2008, 14:55   #13
L&P

Liseyi bitirdikten 5 yıl sonra ve üztelik Ticaret lisesi mezunu olarak hukuk fakultesine girebilmeyi başarmış bir insan olarak şüpheleri haklı ve görmüyorum şöyleki:

benim için üniversite bilincinin gelişmesi bu kadar zaman almıştı ve karar verdikten sonra da hedefime rahatlıkla ulaştım diyebilirim.

Somut olayımızda da böyle bir durum söz konusu olabilir ayrıca sonuç üzerinden yorum yapmaya çalışıyoruz ve gerçekleri hiçbirimiz bilmiyoruz ayrıca sadece şüphe üzerine eğitim hakkının engellenmeside hukuka aykırı bir durum olduğundan verilen kararı yerinde buluyorum.

Meslektaşlarımında bildiği gibi yeterliliği olmayan bir kimse hukuk fakultesine girebilir şansı da yaver gitmiş olabilir.ama buradan çıkması o kadar da kolay olmayacaktır.

Saygılarımla........
Old 09-04-2008, 23:56   #14
prometeus

LP nin dediğine katılıyorum. Şans eseri olarak çok iyi bir okula yerleşseniz bile , şayet hak etmiyorsanız , orayı asla bitiremezsiniz. bütün vize ve finallerde aynı şansı bulmak bence imkansız. Yoksa , sayısal lotodan çoktan büyük ikramiyeyi kazanmıştım.
Old 25-04-2008, 11:19   #15
av.cemile

Arkadaşlar, kazanamadığı üç sınavda da tek ve yüksek tercih yapmış ve kazanamamış olabilir mi? Bu durumda haklı olmaz mı? Bizim bir arkadaşımız üç yıl kazanamadı. hedefi Tıp Fakültesi idi ve tek tercih yapıyordu. Dördüncüde Tıp Fakültesini kazandı ve şimdi doktor.
Ve evet Hukuk Fakültesini girmek için yaptığı mücadeleyi takdir ediyorum, ama O okula girmek kadar o okuldan mezun olmayı da başarabilmek gerekir. Başarırsa 4-5 yıl sonra aramızda olacak ve bizimle bu forumda yazışıyor olabilecektir. Hayırlı olsun.
Old 25-04-2008, 11:46   #16
Hüseyin Karakuş

9 sene sonra... Dile kolay. Bir mühimmattı kalır mı ki. Dava yok sayılsa ve dolayısıyla sonuçlanmasa daha isabetli olurdu. Dalga geçer gibi, aradan koca 9 sene geçmiş ve ufacık dava yeni sonuçlanıyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi