Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

askeri hakimlik mi ,adli hakimlik mi ?

Yanıt
Old 20-12-2006, 00:31   #1
istanbul hukuk

Soru askeri hakimlik mi ,adli hakimlik mi ?

Merhaba arkadaşlar ,

doktora sonrası adli hakimlikte yalnızca büyük şehirlere tayin görüldüğünü duydum.Ayrıca hakimlik veya stajerlik döneminde de yüksek lisans veya doktora yapıyorsanız , eğitiminizin devam ettiği şehirde kalıyormuşsunuz.Ben de yüksek lisans öğrencisi olduğumdan adli hakimlik daha avantajlı geliyor. Hem adli hakimlik için geçerli mi bilemiyorum ama doktora yapmış olanlar sadece mülakata giriyormuş.
ancak hakimlik sınavından çok korkuttular ve acaba askeri hakimlik daha kolay olabilirmi diye düşünmeye başladım.Acaba doktora yapanların sadece büyük şehirlere tayini askeri hakimlikte de geçerlimi?
bayanların askeri hakimlik adaylığı için başvurular nasıl yapılıyor ve sınavları ne zaman oluyor?
bilen varsa ve yardımcı olursa çok sevinirim.
saygılar...
Old 23-12-2006, 17:54   #2
Av.Duygu Keleş

Askeri hakimlikle ile ilgili pek fazla bilgim olmasa da bildiğim tek şey;askeriye bayan hakim almıyor.Bende üniversite son sınıftayken askeri hakim olabilmeyi düşlemiştim ve ailemizdeki yüksek rütbeli bir askere durumu sordum ve kesinlikle bayan hakim alımı yapılmadığını anlattı.Neden diye sorarsanız inanın cevabını vermeye dilim varmaz.O kadar abesle iştigal eden bir sebep ki...
Saygılarımla...
Old 24-12-2006, 01:13   #3
istanbul hukuk

cevabınız için çok teşekkürler Duygu Hanım
bayanların askeri hakimliği için birşey diyemeyeceğim ancak askeri bir bayan savcıyla karşılaşmıştım. Ne yazıkki konuşmak için fırsatım olmadı.Nasıl başvuruluyor ne zamanlarda oluyor ne yazıkki bilemiyorum.
ayrıca hala doktora yapanların adli hakimlikte yalnızca büyük şehirlere tayin olup olmadığı ve aynı şekilde doktora yapanların adli hakimlik sınavından muaf olup sadece mülakata girip girmedikleri(yani bu mülakat olayı idari hakimlikte mi adli hakimlikte mi) hakkında bilgisi olan arkadaşlar bu konuda bana yardımcı olursa memnun olurum.
teşekkürler...
Old 22-02-2007, 02:32   #4
Envanter

doktora yapanlar hem idari hemde adli yargı hakimliğinde sadece mülakata alınmaktadırlar. gerekli blgiyi google den geniş kapsamlı bir şekilde araştırabilirsiniz istanbu hukuk
Old 23-02-2007, 14:27   #5
a.sansar

istanbul hukuk arkadasım yanlıs bılgılenmenı istemedım.bayan askerı hakım alınıyor.bana da eger sorularını nereden temın edecegım konusunda yardım edebılırsenız cok sevinirim
Old 24-02-2007, 02:10   #6
Canavar Avukat

askeri hakim nasil olunur ben yakin zamanda askere gidecem yedek subay olarak buyuk ihtimalle ne yapmam gerektigini soyleyebilir misiniz ? imkan varsa tezkere birakip kalabilirim
Old 01-05-2007, 11:12   #7
Seyda

2007'de akseri hakimlik sınavının açılması ile ilgili bilgiye sahip olan varsa lütfen burda paylaşabilir mi??
Şansımızı bir de orda deneyelim
Old 02-07-2007, 18:50   #8
istanbul hukuk

seyda hanım bu konuda siz bir bilgiye ulaşabilmişseniz bizimle de paylaşabilir misiniz?
Old 02-07-2007, 21:35   #9
Seyda

Alıntı:
Yazan istanbul hukuk
seyda hanım bu konuda siz bir bilgiye ulaşabilmişseniz bizimle de paylaşabilir misiniz?

Maalesef benim de bilgim yok.Emin olabilirsiniz ki haber alırsam burda duyuracağım..
Old 03-07-2007, 11:05   #10
Emrah Güler

Alıntı:
Yazan Batur77
askeri hakim nasil olunur ben yakin zamanda askere gidecem yedek subay olarak buyuk ihtimalle ne yapmam gerektigini soyleyebilir misiniz ? imkan varsa tezkere birakip kalabilirim

EĞer yedek subay olarak askerliğinizi yaparsanız yapmanız gereken askerliğinizin devam ettiği süre içerisinde askeri hakimlik sınavı açılmasını beklemek olacaktır. Kimlerin askeri hakimlik sınavına başvurabileceği kanunda şöyle belirtilmiştir.

Madde 2. – Askeri hakim ve askeri savcı ihtiyacı aşağıda belirtilen kaynaklardan sağlanır:

A) Muvazzaf subay olan isteklilerden, üniversitelerce aranıyorsa, hukuk fakültelerine giriş sınavlarını veya testlerini kazananlardan bu fakültelere gönderilip öğrenimlerini başarı ile bitirenler,

B) Askeri liseleri bitirerek harb okullarına kabul olunan isteklilerden, üniversitelerce aranıyorsa, hukuk fakültelerinin giriş sınavlarını veya testlerini kazananlardan bu fakültelere gönderilip öğrenimlerini başarı ile bitirenler,

C) Kıtada başarı göstermiş ve bir hukuk fakültesi bitirmiş bulunan yedek subaylardan askerlik görevleri sırasında istemde bulunanlar.

D) (Ek bent; 19.01.1981 – 2372 / 1 m.) (Değişik fıkra; 01.06.2005 – 5359 / 1 m.) Harp okulu mezunu ya da en az dört yıllık fakülte veya yüksekokulu Türk Silâhlı Kuvvetleri nam ve hesabına okuyarak muvazzaf subay nasbedilenlerden veya 926 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümlerine göre dış kaynaktan muvazzaf subay nasbedilenlerden hukuk fakültesi mezunu üsteğmen rütbesinde veya yüzbaşı rütbesinin ilk üç yılında bulunanlar. Bu subayların taşımaları gereken diğer özel şartlar yönetmelikle belirlenir.

E) (Ek bent: 22.09.1983 – 2894 / 1 m.) (Değişik fıkra: 01.06.2005 – 5359 / 1 m.) Kendi hesabına hukuk fakültesini bitiren bayanlar ile aynı durumda olan ve henüz askerliğini yapmamış erkek vatandaşlardan istemde bulunanlar.

F) (Ek bent: 24.05.1989 – 3562 / 1 m.) Liseleri bitirerek hukuk fakültelerine devam hakkını kazanmış olanlar ile hukuk fakültelerinde okudukları sınıfı başarı ile geçenlerden lüzum ve ihtiyaç duyulduğunda askeri öğrenciliğe kabul edilip, öğrenimlerini tamamlayanlar.
Old 14-09-2007, 20:54   #11
sone1907

merhaba arkadaşlar;
2 hafta önce Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde bir dilekçe gönderdim bu konuyla ilgili.
Verilen cevapta, askeri hakimlik sınıfının her yıl değil, ihtiyaca binaen açıldığı ve bunu Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın resmi sitesinden öğrenebileceğim belirtilmiş.

Bilgilerinize..

Hoşgeldim THS'ye
Old 15-09-2007, 13:25   #12
Seyda

Sayın Sonat Güvenç verdiğiniz bilgi için teşekkürler..

Ailemize hoşgeldiniz..
Old 15-09-2007, 15:10   #13
PINAR YILMAZ

Arkadaşlar askeri hakimlik sınavı sorularını aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.Düşünenlere başarılar

http://www.msb.gov.tr/asad/default.p...ri_hakim_alimi
Old 12-01-2008, 01:40   #14
sone1907

Arkadaşlar askeri hakimlik/savcılık sınavı ile ilgili bir bilgisi olan var mı? Sitede hela bir açıklama göremedim. Yani her gün sitelere bakıp açılıp açılmadığına bakmak tadını kaçırmakta insanın. Bunu bir yerden öğrenmemiz gerekmez mi? En azından 2008 içerisinde sınav açılacak/açılmayacak densin.. Bu anlamsız tutumu gereksiz buluyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi