Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Aşk Nedir Ne Değildir ?

Yanıt
Old 12-11-2008, 12:38   #181
Nur Deniz

Aşk;Cesaret olmazsa hiç bir şeydir.
Old 15-11-2008, 14:19   #182
yağmurdamlası

Varsayılan :)

Aşk bir savruluştur dalgalı saçlarımın arasındaki asi rüzgar çocuğudur yağmur altında kendime en güvenerek raks edişimdir ve aşk bir terkediştir bedenden ayrılan bir ruh parçasıdır.....
Old 17-11-2008, 10:10   #183
Av.Nur Hayat BURAN

Aşk, kendinden onun için vazgeçmektir...
Aşk, seninle alakalıdır, karşındakine, etrafa nasıl baktığınla... Yani elma sana aşık değil diye elmadan vazgeçemezsin. Aşk, sende başlar, sende biter...
Old 17-11-2008, 14:11   #184
Av.Duygu Işık Behrem

Yazılanları okuyunca aklıma geldi.Bir söyleşide dinlemiştim... Anlatıcı, şöyle bir soru sormuştu. Bir kimseye neden "seni seviyorum" dersiniz?

Çeşitli cevaplar verildi:
- E sevdiğim için!
- Duygularımı karşımdakine yansıtmak için.
- İçimdeki duyguları bastırmamak için.
- Karşımdaki onu sevdiğimi öğrensin diye.
- Laf olsun diye,
vs...vs...

Anlatıcı sözü aldı ; "Hayır bunların hiçbiri değil aslında insanın "seni seviyorum" demesinin sebebi. Özünde yatan tek bir sebep var. Örneğin patlıcan yemeğini de seversiniz ama ona "seni seviyorum" demezsiniz. "Seni seviyorum" kelimelerini sarf etmemizin esaslı sebebi bunu söylediğimiz kişiden de benzer duygularla ya da sözlerle karşılık alma isteğimiz ve beklentimizdir."

Sizin yorumunuz ne olur bilemiyorum ama ben dinlediğimde doğruluk payı olduğunu düşünmüştüm.
Old 17-11-2008, 15:31   #185
Av.Mehmet Saim Dikici

Sayın Duygu Hanım'ın düşüncelerini e-mail adresimde görünce koşa koşa geldim. Ama bulamadım. Harika bir anlatım vardı. Keşke halen duruyor olsaydı. Çünkü atıf yapacaktım.Patlıcanlar çok üzüldü...
Old 17-11-2008, 15:53   #186
Dilge

Aşk; maşuku yedi gün yirmidört saat görmektir, ondan sıkıldığını sanmaktır ama bir dakika ayrı kalınca da onu hemen özleyivermektir.
Old 20-11-2008, 15:35   #187
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Saim
Sayın Duygu Hanım'ın düşüncelerini e-mail adresimde görünce koşa koşa geldim. Ama bulamadım. Harika bir anlatım vardı. Keşke halen duruyor olsaydı. Çünkü atıf yapacaktım.Patlıcanlar çok üzüldü...

Saim Bey, madem siz beğendiniz ben de mesajımı yeniden yayına koydum. Silmiş olmamın sebebi, gelecek yorumlarla başa çıkamama ihtimalini düşünüp endişelenmemdi.
Old 20-11-2008, 15:46   #188
Av.Duygu Işık Behrem

Eh madem öyle ben de artık kendi "aşk"ımı tanımlayayım. Benim "aşk" dediğim;
O'nu hem her şeyiyle hem de hiçbir şeyiyle yüreğinizin içine almaktır.
O'nu bir süper kahraman olarak değil etten kemikten bir insan olarak görebiliyorsanız; O'na bir rüyanın ya da olmayacakların hayaliyle değil tüm gerçekliği ile sarılabiliyorsanız; ancak o zaman "aşığım" kelimesini dilinize dokundurmalısınız.
Old 20-11-2008, 16:49   #189
Atahun

Patlıcan' dan bari yemek oluyor. "Seni seviyorum" a tepkisiz ve cevapsız kalandan hiç bir şey olmaz.

Çok bilimsel bir yorum oldu.
Old 20-11-2008, 16:51   #190
Av.Mehmet Saim Dikici

Bence patlıcana bile seni seviyorum denilebilir. Fakat sıkıntı şuradadır: Patlıcan cevap veremez.

Patlıcanın mazereti var...
Old 02-12-2008, 23:55   #192
Av.Cengiz Aladağ

Aşk, sımsıkı sarılmışken, daha sıkı sarılmak istemek; O'ndan çok uzaktayken, yanınbaşındaymış gibi hissetmektir.
Old 03-12-2008, 11:53   #194
Av.Mehmet Saim Dikici

Bir kabahat işlediniz sanırım. )) Bu ne veciz söz sağanağıdır böyle!?
Old 03-12-2008, 11:58   #195
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Saim
Bir kabahat işlediniz sanırım. )) Bu ne veciz söz sağanağıdır böyle!?

Asla!
Siz, örneğin çiçek almak için, bir neden mi bekliyorsunuz? Sevmek yeterli bir neden değil mi?
Old 03-12-2008, 12:05   #196
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Asla!
Siz, örneğin çiçek almak için, bir neden mi bekliyorsunuz? Sevmek yeterli bir neden değil mi?

Çiçek almak için elbette bir neden olmalıdır. Ama Çiçek vermem için bir neden gerekmez.

Diğer yandan benim sevmem yeterli değildir. Sevgi, interaktif bir duygudur.
Old 03-12-2008, 12:09   #197
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Saim
Çiçek almak için elbette bir neden olmalıdır. Ama Çiçek vermem için bir neden gerekmez.

Diğer yandan benim sevmem yeterli değildir. Sevgi, interaktif bir duygudur.
İlla karşılıklı olacak diyorsunuz yani
Old 03-12-2008, 12:15   #198
Av.Cengiz Aladağ

Aşk; binlerce şiire, öyküye, romana, filme, söze ve yaşanmışlığa rağmen hala ne olduğu anlaşılamayan bir duygudur.
Old 03-12-2008, 12:18   #200
seydakk

aşk......
sabretmektir ve bütün zorluklara göğüs gerebilecek gücü kendinde bulabilmek.....
Old 03-12-2008, 12:27   #201
Nur Deniz

Sebepsiz bir çiçeğin altında sebep arayacak kadar parayonağım.

Kendi adıma...
Old 03-12-2008, 13:05   #203
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Saim
Hiç kuşkum yok.

Bu mesajın bana geldiğinden benim de kuşkum yok.
Old 03-12-2008, 15:32   #205
seydakk

aşk sabretmektir, hayatındaki "asla" ların sonudur
Old 03-12-2008, 16:24   #206
Av.Mehmet Saim Dikici

Bile ve dahi manasında kullanılan -de ve -da ayrı yazılır. "de" ayrı "da" ayrı... Cengiz Bey görmesin şimdi!
Old 03-12-2008, 22:10   #207
Av. Şehper Ferda DEMİREL

..., üzerinde konuşuldukça anlamsızlaşan (Üstüste 50 defa adınızı tekrar ediniz, giderek ikinci/üçüncü heceyle ilk heceyi birbirinin içinde bulur, giderek kendi adınıza yabancılaşırsınız) , çölde salınan bir gelincik çiçeğidir.

Çöl ve çiçek... Çölde çiçeği mi, yoksa çiçekte çölü mü gördüğünüzün yanıtını ise, ancak kendiniz verebilirsiniz.
Old 07-12-2008, 22:46   #209
ebrus

Aşk sonsuzluk kadar çok özlemektir. Ne yaparsan yap unutamamaktır.Ve yanında olmadığında bile varlığını hep sımsıcak hissetmektir.
Old 07-12-2008, 23:46   #210
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan ebrus
Aşk sonsuzluk kadar çok özlemektir. .

Nasıl, ben anlayamadım? Sonsuzluk nasıl özler ya da özlenir?

*

Aşk, neye diyor, hangi ölümlü üzerinde anlamlandırıyorsak, sonuç itibariyle bilinen genel anlamıyla aşk, yalnızca acıdır. Güzellikler, masalıyla birlikte, ummadığınız anda sırra kadem basar. Yoksunluk, yoksulluk, pişmanlık, kırgınlık, öfke vb. sıralı sırasız sizi yoklayan tüm duygulardan sonra, geriye yalnızca anlamsızlık duygusu kalır.

Adı aşk, sevgi, sevda, her ne ise, gerçek olanıysa; koşullar her ne olursa olsun, elini omuzunuzdan eksik etmez. Bilmediğiniz bir coğrafyada berbat bir kışla karşılaşmak üzere olduğunuz herhangi bir anda bile, içinizde, bir köşesinde çıtırtılarıyla kırmızıya dönüşen bir soba, üzerinde buharını eksik etmeyen bir demlik, eteğinde mırıldanarak uyuyan bir kedi tablosunu daim kılar. Özetle, yüreğinizi kuş misali oynatmaz, oynamaz, güven verir.

Güven, adına aşk denen duygudan çok daha az rastlanan, hal böyleyken bir o kadar da anlamsızlaştırılan, belki de gereksindiğimiz tek gerçek.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi