Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Arka Bahçe..

Yanıt
Old 16-07-2009, 19:51   #1
Academic

Varsayılan Arka Bahçe..

Ön bahçeler süslüdür,en güzel çiçekler hep oralara dizilir. En güzel saksılar oralara yerleştirilir. Binanın girişidir ya ..ilk görülesi yerler daha bir süslü daha bir albenili olmalıdır hesabı..Önbahçeler hep derli toplu, düzgün, hani biri gelecekse hep hazır olması gereken misafir odaları gibidir..

Ya arka bahçeler.. oralara kırık dökük olsa da atmaya kıyamadığımız şeyler atarız. Eski kutulara doldurduğumuz artık belki hiç kullanmadığımız ve asla kullanmayacağımız ama bir türlü ne atmaya ne de vermeye kıyamadığımız şeyleri oraya üstüste tepeleme doldurur yığarız.Tozlanırlar..özenle yığılmamış da olabilirler ..Muhtemelen yıllar önce beslediğiniz ve ölmüş ilk kuşunuzun kafesi ordadır.. Ya da yıllar önce aldığınız derslerin notları..eski kitaplar.. sararmış yaprakları arasından çıkan belki on sene on beş sene önce yazıp arasına koyduğunuz küçücük notlar.. bir gezi sırasında alıp da kulbu kırılmış bir boyalı toprak testi...niye saklamışsak.. ? Çocuğunuzun oyuncaklarından artık büyüdüğü için kaldırdığınız kimisi kırılmış ama kimisi hala sağlam olanları bir kutuda.. aa bu onun ilk ayakkabısı bu onun ilk tulumu,bu bana anneler günü için yapdığı kart..anasınıfında yaptığı makarnalardan boyayıp yapıştırdığı kartlar , resimler, ona belki kaç akşam bıkmadan usanmadan okuduğunuz hikaye kitapları..eski bisikleti.. yamru yumru hamurdan yaptığı heykellerden sakladığınız bir tanesi.. bunu o minik parmaklarıyla yoğurmuştu parmaklarının izleri , tadı var, izi var bunlarda diye sakladığınız.. eşinizin düğünde giydiği ve muhtemelen artık içine kesinlikle sığamayacağı damatlık takımı ve sizin mümkün değil içine sığamayacağınız bir gelinlik.. işte bu bu benim gelin çiçeğimdi diyerek kızınıza gösterdiğiniz artık sararmış kararmış hatta kurumuş ve çiçek demeti olduğuna bin şahit isteyen bir buket..yanında bir gelin tacı ve kızınızın ellerine artık tam olarak olan tülden beyaz eldivenler.. bir şal..eski modası geçmiş kıyafetlerden niye sakladığınızı bilmediğiniz ve atmaya kıyamadıklarınız.. seni kirli çıkı diye mırıldana mırıldana kutudan bir bir çıkarır..sonra sanki bir tören misali yine yerine kaldırırsınız ama aslında kutuya konulan o eşyalar değildir.. Onlarda anılar vardır.. Geçmişten kalan izler vardır.

Arada bir ayıklama yapsak da birilerine versek ya da atsak da bazıları yine de süzgeçten geçemez ve kapının önüne konulmuşken kıyamaz geri alırız.. Sanki kendinizden bir parçadır attığınız..öyle hisseder yine alır yığarsınız kendi arka bahçenize..

Arka bahçeler iyidir.. Aslında sizi siz yapan şeyler oradadır..kolay kolay vazgeçemedikleriniz.
Old 15-08-2009, 03:56   #2
Academic

Güzel bir şehir ve güzel insanlar. Oldukça küçükmüş, bu kadar küçük olduğunu düşünmemiştim. Sahile vuran dalgalara bakarak çalışabileceği bir ortam İnsan başka ne isteyebilir ki
Old 15-08-2009, 17:14   #3
nilgün kandaz

Olumlu

.. bunu o minik parmaklarıyla yoğurmuştu parmaklarının izleri , tadı var, izi var bunlarda diye sakladığınız.. eşinizin düğünde giydiği ve muhtemelen artık içine kesinlikle sığamayacağı damatlık takımı ve sizin mümkün değil içine sığamayacağınız bir gelinlik.. işte bu bu benim gelin çiçeğimdi diyerek kızınıza gösterdiğiniz artık sararmış kararmış hatta kurumuş ve çiçek demeti olduğuna bin şahit isteyen bir buket..yanında bir gelin tacı ve kızınızın ellerine artık tam olarak olan tülden beyaz eldivenler.. bir şal..eski modası geçmiş kıyafetlerden niye sakladığınızı bilmediğiniz ve atmaya kıyamadıklarınız.. seni kirli çıkı diye mırıldana mırıldana kutudan bir bir çıkarır..sonra sanki bir tören misali yine yerine kaldırırsınız ama aslında kutuya konulan o eşyalar değildir.. Onlarda anılar vardır.. Geçmişten kalan izler vardır.

Arada bir ayıklama yapsak da birilerine versek ya da atsak da bazıları yine de süzgeçten geçemez ve kapının önüne konulmuşken kıyamaz geri alırız.. Sanki kendinizden bir parçadır attığınız..öyle hisseder yine alır yığarsınız kendi arka bahçenize..

Arka bahçeler iyidir.. Aslında sizi siz yapan şeyler oradadır..kolay kolay vazgeçemedikleriniz. ...yazınızı okurken beni anlatmış dedim.. google_protectAndRun("render_ads.js::google_render _ad", google_handleError, google_render_ad);
Old 15-08-2009, 19:28   #4
Academic

Alıntı:
Yazan nilgün kandaz
.. bunu o minik parmaklarıyla yoğurmuştu parmaklarının izleri , tadı var, izi var bunlarda diye sakladığınız.. eşinizin düğünde giydiği ve muhtemelen artık içine kesinlikle sığamayacağı damatlık takımı ve sizin mümkün değil içine sığamayacağınız bir gelinlik.. işte bu bu benim gelin çiçeğimdi diyerek kızınıza gösterdiğiniz artık sararmış kararmış hatta kurumuş ve çiçek demeti olduğuna bin şahit isteyen bir buket..yanında bir gelin tacı ve kızınızın ellerine artık tam olarak olan tülden beyaz eldivenler.. bir şal..eski modası geçmiş kıyafetlerden niye sakladığınızı bilmediğiniz ve atmaya kıyamadıklarınız.. seni kirli çıkı diye mırıldana mırıldana kutudan bir bir çıkarır..sonra sanki bir tören misali yine yerine kaldırırsınız ama aslında kutuya konulan o eşyalar değildir.. Onlarda anılar vardır.. Geçmişten kalan izler vardır.

Arka bahçeler iyidir.. Aslında sizi siz yapan şeyler oradadır..kolay kolay vazgeçemedikleriniz. ...yazınızı okurken beni anlatmış dedim.. google_protectAndRun("render_ads.js::google_render _ad", google_handleError, google_render_ad);

Genelleme yapmak istemem ama galiba bu konuda kadınlar birbirine benziyor gibi. Başkalarına göre en uyduruk zannedilen eşyalara fazlasıyla anlam yüklüyor ve değer veriyoruz aslında onlara biz değer atfediyoruz.. ondandır

Bu yazıyı evde yine ayıklama yaparken yazmıştım)
Old 14-09-2009, 14:29   #5
Academic

Farklı bir başlık açarak başlık kirliliği yapmaktansa açılmış başlığımızdan devam edelim en iyisi..

Arka bahçe dedik, o zaman arka bahçemize düşenlerden zaman zaman paylaşabiliriz zannedersem burada....

"Bu kadar hırs ve bu denli yoğun ve yıkıcı rekabetin kime , ne faydası var ki? Bir gün dönüp kendini vurmaz mı?Küçük ayak oyunlarının burda yeri olmamalı..Bu iş bu kadar ucuz olmamalı sanki. "
Old 14-09-2009, 17:02   #6
kordelya

Atmaya kıyamadıklarımız vardır aslında hep orda olsun istediklerimiz onlar olmazsa eksik kalırız gibi gelir ya; bende annem ölmeden önce biliçaltımda kalan son anıları var arada çıkarıp baktığım belki de bakmaya bile özlem duyduğum sonra ilk aşkım ve hep var olacak olan o aşkım ortaokulda başlayıp da 7 sene süren külleri hala bir yerlerde olan aşkım...neredeyse 10 yıllık anı defterim,günlüğü,sırdaşım var arka bahçemde, bir gün yanlışlarını anlayıp özür dilemesini öğrenecek diye beklediğim bir adam var en azından kızkardeşimden benden olmasa bile...ne kadar çok şey paylaştım bugün demekki konuşmayı özlemişim yada dertleşmeyi bu başlık için teşekkür ederim iyi geldi doğrusu
Old 15-09-2009, 00:55   #7
slide

Paylaşmaya kıyamadığım hiç birşey yoktur annemin aksine Belki de annemin tavrına tepki Hemen herkeste vardır ebeveynlerin tasvip edilmeyen tavırlarını takınmamaya gayret içgüdüsü. Biriktirmekten haz etmiyorum.. Biriktirmek geçmişi yaşatmak bir nev'i. Hediyeyi dahi hediye ederim..Onunla beraber mutlu ya da hüzünlü olmasının önemi olmadan tüm anılar uçar gider..Lakin tek bir kol saati var tüm yaşam boyu bana ait olduğunu bilmeyi istediğim. Geçmişi anmaya cesaretim olmasa dahi kilometrelerce uzakta annemin evinde annemin dağıtmaya kıyamadıkları arasında..İşte hayatımdan çıkarmayacağımdan emin olduğum tek nesne bu kol saati..
Old 15-09-2009, 10:37   #8
Academic

Komik diyaloglar yazardım bir zamanlar. Hayatı ti'ye alan ama içi aslında iyi düşünüldüğünde siyasi çok fazla eleştiriler yüklü olan. İnsanlar ya da okuyan arkadaşlarımdan bazıları "ayol bunlar çok komik, öldüm bayıldım" deyince aralarından elle tutulur ve yayınlanabilir olanları (çünkü işin ucunda siyaset ve argo da vardı epey, hiç yakışıyor mu di mi bana )farklı bir isimle bazı mizah dergilerinde yayınlayalım demiştik. Beğenildi de..Şimdi düşünüyorum, onlar benim arka bahçemdekilerdi aslında..O tarz aşırı eleştirel, siyasi ve argo yazıyı mümkün değil şu koşullarda bırak yayınlayıp altına isim koymayı, konuşsam "hocaaa nooluyoruz!" durumları olurdu sanırım))

İşte bir arka bahçe vakası
Old 23-09-2009, 23:04   #10
Academic

Alıntı:
Yazan Nalan Nagehan ALTUĞ
film..

Biraz kısa bir paylaşım olmuş Anlamakta zorlandım. Arka Pencere filmini biliyorum ama Arka Bahçe filmi var mıydı? Varsa kimin , merak ettim
Old 23-09-2009, 23:28   #11
Nalan Nagehan ALTUĞ

Ne pahasına olursa olsun aşk..
The Constant Gardener
Oscar ödülü almış bir film.
Diğer güzel bir özelliğide konusu olan bir film yani amerikan filmi değil..
Old 23-09-2009, 23:33   #12
Academic

Alıntı:
.... konusu olan bir film yani amerikan filmi değil..

Konusu güzel olmalı gerçekten. Burada ayrı bir soru sorabilirim gerçi. Amerikan filmlerinin konusu yok mudur ya da fazla bir genelleme değil midir bu? denilebilir ancak başlığın formatı bu değil zaten Paylaşım için teşekkürler..
Old 23-09-2009, 23:50   #13
Nalan Nagehan ALTUĞ

Varsayılan ..

Alıntı:
Yazan Academic
Konusu güzel olmalı gerçekten. Burada ayrı bir soru sorabilirim gerçi. Amerikan filmlerinin konusu yok mudur ya da fazla bir genelleme değil midir bu? denilebilir ancak başlığın formatı bu değil zaten Paylaşım için teşekkürler..
Şimdi o soruyu cevaplardım desem başlıga yani size dahada önemlisi kendime saygısızlık olurdu. Bence mutlaka filmi izlemelisiniz..
Old 24-09-2009, 02:37   #14
Academic

Alıntı:
Şimdi o soruyu cevaplardım desem başlıga yani size dahada önemlisi kendime saygısızlık olurdu. Bence mutlaka filmi izlemelisiniz..

Çok da abartmaya gerek yok bence. Sadece format bozulurdu ama benim açımdan sorun yoksa da kuraldışı olurdu.. Fırsat yaratmaya çalışacağım filmi izlemek için tamam Teşekkürler..
Old 26-09-2009, 13:17   #15
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan Academic
Alıntı:
Arka bahçeler iyidir.. Aslında sizi siz yapan şeyler oradadır..kolay kolay vazgeçemedikleriniz.

Yaşlandıkça arka bahçenizin büyüdüğünü, (Sayın Şehper F.DEMİREL'in, yanlış hatırlamıyorsam; yaşlanmak zenginleşmek demektir mealinde bir cümlesi vardı) zenginleştiğinizi düşünürsünüz. Vazgeçemedikleriniz çoğalır.
...
Konu için teşekkürler Sn Academic.
Old 26-09-2009, 13:31   #16
Academic

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Yaşlandıkça arka bahçenizin büyüdüğünü, (Sayın Şehper F.DEMİREL'in, yanlış hatırlamıyorsam; yaşlanmak zenginleşmek demektir mealinde bir cümlesi vardı) zenginleştiğinizi düşünürsünüz. Vazgeçemedikleriniz çoğalır.
...
Konu için teşekkürler Sn Academic.

Yaşlandıkça arka bahçeler büyüyor ve bir sürü malzeme toplanıyor Bu güzel mi bilmiyorum..güzel olmalı ama galiba bedeli biraz fazla mı ağırdır nedir?

Katılımınıza ben teşekkür ederim Sayın Karaca
Old 26-09-2009, 15:26   #17
avrupayakası

Arka Bahçeler..Belki de geçmişin izlerini bize hatırlatmak ve tecrübelerinden faydalanmak için sakladığımız sığınma köşemiz..Orada neler gizlidir kimbilir..Ne yaşanmışlıklar vardır..Ne güzel anılar saklıdır o köşelerde..Zaten hep en güzel anılarda arka bahçelerde yaşanmamış mıdır..Gördüğümüz, hissettiğimiz ve yaşadığımız sürece arka bahçelerimiz hep olacaktır..Ama kimileri arka bahçelerini belirli zamanlarda sunmaya başlarlar..Bunları gösterirler ki örnek olsun ibret alınsn diye..Kimileri ise hep sır olarak tutarlar..Çünkü onlar için arka bahçeler mahremiyettir..Çok özeldir..Yaşadıkları hayatın , kendi hayatlarının bir parçasıdır..
Old 26-09-2009, 15:56   #18
Academic

Alıntı:
Yazan avrupayakası
Arka Bahçeler..Belki de geçmişin izlerini bize hatırlatmak ve tecrübelerinden faydalanmak için sakladığımız sığınma köşemiz..Orada neler gizlidir kimbilir..Ne yaşanmışlıklar vardır..Ne güzel anılar saklıdır o köşelerde..Zaten hep en güzel anılarda arka bahçelerde yaşanmamış mıdır..Gördüğümüz, hissettiğimiz ve yaşadığımız sürece arka bahçelerimiz hep olacaktır..Ama kimileri arka bahçelerini belirli zamanlarda sunmaya başlarlar..Bunları gösterirler ki örnek olsun ibret alınsn diye..Kimileri ise hep sır olarak tutarlar..Çünkü onlar için arka bahçeler mahremiyettir..Çok özeldir..Yaşadıkları hayatın , kendi hayatlarının bir parçasıdır..

Otobiyografik eserler birer arka bahçe sergilemesidir , kısmen tabii. İnsanlar arka bahçelerini kolay kolay ortalara dökmezler..Dökseler dediğiniz gibi anlamı kalmaz artık kamuya mal olmuş demektir)Ne gerekse?
Old 29-09-2009, 10:57   #20
Academic

Dün gece burda olduğumu unutmuşum. Yoldan gelmiştim zaten uykusuzdum , onun üzerine onca kayıt vs derken eve gider gitmez bir şeyler atıştırıp uyumuşum. Gece 12 civarı uyandığımda kalkıp her yerde kızımı aradım, yoktu. Eşim de yoktu o ofiste çalışıyordur şimdi dedim panikle onu aradım.. Derya yok dedim..Nerde bu çocuk? Evde uyuyor Derya dedi eşim ..Hayır yok her yere baktım yok işte diye ağlamaya başladım.Bir yandan da elimde telefon odalara bakıyoruum acaba görmedim mi panikten diye.. Sen uykulusun Derya evde..burda ..diyince ..Zınkk!! Sinop'tayım.. Evet ..Daha yeni gittiler ya alışamadım sanırım.. Buraya onlarsız ilk kez geliyorum.. Daha kolay olacağını düşünmüştüm ama onlardan önce ben sulu gözlülük etmeye başladım galiba..
Old 29-09-2009, 15:02   #21
slide

Alıntı:
Yazan Academic
Dün gece burda olduğumu unutmuşum. Yoldan gelmiştim zaten uykusuzdum , onun üzerine onca kayıt vs derken eve gider gitmez bir şeyler atıştırıp uyumuşum. Gece 12 civarı uyandığımda kalkıp her yerde kızımı aradım, yoktu. Eşim de yoktu o ofiste çalışıyordur şimdi dedim panikle onu aradım.. Derya yok dedim..Nerde bu çocuk? Evde uyuyor Derya dedi eşim ..Hayır yok her yere baktım yok işte diye ağlamaya başladım.Bir yandan da elimde telefon odalara bakıyoruum acaba görmedim mi panikten diye.. Sen uykulusun Derya evde..burda ..diyince ..Zınkk!! Sinop'tayım.. Evet ..Daha yeni gittiler ya alışamadım sanırım.. Buraya onlarsız ilk kez geliyorum.. Daha kolay olacağını düşünmüştüm ama onlardan önce ben sulu gözlülük etmeye başladım galiba..

Şimdi Bolu mu Sinop mu şaşırdım..Haliyle okuduğumu anlayamadım Evet, sizin bulunduğunuz yerde değiller. Ama neden değiller Hep yanınızdalardı da şimdi kısa bi ayrılık mı Yoksa iş güç münasebetiyle ayrı şehirlerde misiniz? Çok mu meraklıyım ben ya Emimin gülümseyip deli saçması mı bu üye diyeceksiniz ama bilmem neden dökülüverdi bu sorular klavyeden
Old 29-09-2009, 17:19   #22
Atahun

Alıntı:
Yazan Academic

Tamam, tamam şimdi anladım. Siz Bolu' da uyuyup, Sinop' ta uyanmışsınız.
Old 29-09-2009, 18:32   #23
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Academic
Otobiyografik eserler birer arka bahçe sergilemesidir , kısmen tabii. İnsanlar arka bahçelerini kolay kolay ortalara dökmezler..Dökseler dediğiniz gibi anlamı kalmaz artık kamuya mal olmuş demektir)Ne gerekse?

Anthony Quinn'in otobiyografisini (Tek Kişilik Tango) okuyunca çok şaşırmıştım, bana fazla cesurca gelmişti.
Old 30-09-2009, 14:32   #24
Academic

Alıntı:
Yazan Atahun
Tamam, tamam şimdi anladım. Siz Bolu' da uyuyup, Sinop' ta uyanmışsınız.

Size komik geliyor ama ben çok korkmuştum ve ağlamıştım o an.
Old 30-09-2009, 14:39   #25
Academic

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Anthony Quinn'in otobiyografisini (Tek Kişilik Tango) okuyunca çok şaşırmıştım, bana fazla cesurca gelmişti.

Sanırım bir süre önce Türkçe'ye çevrilmişti. Yükseliş hikayesinden çok özel denebilecek ve kolay kolay paylaşılmayan şeylerin aktarıldığı eleştirileri var ama ben okumadım bilemiyorum. Ünlü kişilerin otobiyografilerini okumayı severim. Öğretici olduğu kadar başarı öyküleri kadar motive eden bir yöntem yok bence. En azından benim için. Ancak neyin ne kadarının paylaşıldığı önemli. Çok cesurca denilen şeyler paylaşan kişi için belki de çok cesur bir adaım olarak nitelendirilmiyor olabilir. İleride otobiyografimi yazmaya değer bir yaşam sürdüğüme inanırsam herşeyimi paylaşmam..
Old 30-09-2009, 14:41   #26
Atahun

Alıntı:
Yazan Academic
Size komik geliyor ama ben çok korkmuştum ve ağlamıştım o an.

Komik değil de, ilginç bir durum. Ben, az da olsun anlamışım.

Neyse, bitti sanırım.
Old 30-09-2009, 14:45   #27
Academic

Alıntı:
Yazan Atahun
Komik değil de, ilginç bir durum. Ben, az da olsun anlamışım.

Neyse, bitti sanırım.

Yoo sizin dediğiniz gibi bir yerde uyuyup başka bir yerde uyanmadım aslında. Sadece bizim küçük hanımdan uzakta olmaya alışmamışım. Yaz boyu burdalardı ya gittiklerini unutmuşum , uyku sersemi kalkıp arayıp bulamayınca doğal olarak tabii panikledim. Evet geçti artık.. Telefondan sık sık rapor alıyorum zaten ikisinden de
Old 30-09-2009, 14:48   #28
Atahun

Hocam, açıkçası korktum. Ya bir gün ben de öyle olursam?
Old 30-09-2009, 16:11   #29
Academic

Alıntı:
Yazan Atahun
Hocam, açıkçası korktum. Ya bir gün ben de öyle olursam?

Ya sizin gibi bunarsam mı diyorsunuz)) Yok ona daha var))
Old 30-09-2009, 16:16   #30
Atahun

Alıntı:
Yazan Academic
Ya sizin gibi bunarsam mı diyorsunuz)) Yok ona daha var))

Yok, estğ.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi