Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Atatürk'ü Anlamak

Yanıt
Old 17-11-2006, 16:42   #1
mustigocer

Varsayılan Atatürk'ü Anlamak

ATATÜRK'TEN SON MEKTUP

Siz beni halâ anlayamadınız .

Ve anlamayacaksınız çağlarca da...
Hep tutturmuş "Yıl 1919, Mayıs'ın 19'u" diyorsunuz.
Ve eskimiş sözlerle beni övüyor, övüyorsunuz .
Mustafa Kemâl'i anlamak bu değil,
Mustafa Kemâl ülküsü, sadece söz değil.

Bırakın o altın yaprağı artık,
bırakın rahat etsin anılarda şehitler.
Siz bana, neler yaptınız ondan haber verin.
Hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin ?
Mustafa Kemâl'i anlamak yerinde saymak değil.
Mustafa Kemâl'in ülküsü, sadece söz değil.

Bana, muştular getirin bir daha,
uygar uluslara eşit yeni buluşlardan..
Kuru söz değil, iş istiyorum sizden anladınız mı ?
Uzaya Türk adını Atatürk kapsülüyle yazdınız mı ?
Mustafa Kemâl'i anlamak avunmak değil,

Halâ, o, acıklı ağıtlar dudaklarınızda,
halâ oturmuş, 10 Kasımlarda bana ağlıyorsunuz .
Uyanın artık diyorum, uyanın, uyanın !
Uluslar, fethine çıkıyor, uzak dünyaların..
Mustafa Kemâl'i anlamak gözboyamak değil,
Mustafa Kemâl ülküsü, sadece söz değil..

Beni seviyorsanız eğer ve anlıyorsanız ;
laboratuvarlarda sabahlayın, kahvelerde değil.
Bilim ağartsın saçlarınızı.. Kitaplar..
Ancak, böyle aydınlanır o sonsuz karanlıklar...
Mustafa Kemâl'i anlamak ağlamak değil,

Demokrasiyi getirmiştim size, özgürlüğü..
Görüyorum ki, halâ aynı yerdesiniz, hiç ilerlememiş,
birbirinize düşmüşsünüz, halka eğilmek dururken.
Hani köylerde ışık, hani bolluk, hani kaygısız gülen ?
Mustafa Kemâl'i anlamak itişmek değil,

Arayı kapatmanızı istiyorum uygar uluslarla.
Bilime, sanata varılmaz rezil dalkavuklarla.
Bu vatan, bu canım vatan, sizden çalışmak ister,
paydos övünmeye, paydos avunmaya, yeter, yeter !
Mustafa Kemâl'i anlamak aldatmak değil,
Mustafa Kemâl ülküsü, sadece söz değil...
Old 11-01-2008, 13:30   #2
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
SıGARA PAZARLIğI
Hastalığının başlangıcında kendisini muayene eden Dr.Fissinger günde kaç paket sigara içtiğini sormuş, Atatürk "sekiz" demişti. Doktor bunu günde bir pakete indirmesi gerektiğini söyleyince gülümseyerek cevap vermişti:"Ben zaten bir paket içiyorum. Bundan sonra bunu sizin izninizle yapacağım".

Ve

Alıntı:
EN BÜYÜK HAYALİ DÜNYA TURUNA ÇIKMAKTI
Ömrü yetseydi bir dünya turuna çıkıp Türk dili ve tarihi üzerindeki çalışmalarını genişletmek en büyük hayaliydi.

(Teşekkürler Özge)
Old 11-01-2008, 14:25   #3
slide

Demokrasiyi getirmiştim size, özgürlüğü..
Görüyorum ki, halâ aynı yerdesiniz, hiç ilerlememiş,
birbirinize düşmüşsünüz, halka eğilmek dururken
Old 24-01-2008, 22:08   #4
mehmet emin sezen

Alıntı:
Yazan Av.S.Karaca
Ve

(Teşekkürler Özge)
Nerede yazıyor Atatürk'ün bu sözü:En büyük hayali dünya turuna çıkmaktı
alıntı nereden?
Old 25-01-2008, 10:26   #5
mustigocer

ATATÜRK ü anlamak
bu çok zor onu anlamak demek ekenomide refahta değişimde kısaca aklına gelebilecek tüm yaşam ayrıntılarında koşar adım ilerlemek demek olacak ama O ULU ÖNDER in 20.yüzyılın ilk yarısında söylediklerini 21.yüzyılda anlamayan hemde öyle çok örümcek kafalı varken değil koşar adın yürüyerek bile ilerlememiz mümkün değil saygılarımla
Old 08-02-2008, 21:40   #6
Av.H.Sancar KARACA

Alıntı:
Yazan mehmet emin sezen
Nerede yazıyor Atatürk'ün bu sözü:En büyük hayali dünya turuna çıkmaktı
alıntı nereden?

"Özenli ve temiz bir Türkçe konuşurdu. Ancak bazı kelimeleri Rumeli şivesiyle telaffuz ederdi. "

"Gömleklerinin tümü beyazdı"
Bu tespit nerede yazıyor bilmiyorum. Ama başka renk gömlek giydiğini gören olmamış.

Nerde yazdığını beraber araştıralım.
Old 09-02-2008, 02:21   #7
Academic

Bize sorgusuz sualsiz Atatürk'ü sevmek öğretildi küçükken. Her çocuğun diye genelleme yapmak isterim ama en azından bizler için öyleydi. Sorgusuz sualsiz sevdik biz Atamızı. Yurdu düşmalardan kurtarmıştı. Cumhuriyetimizi kurmuştu. Aslında tam olarak neyi kimi sevdiğimizi çok da bilmeden, törenlerde İstiklal Marşımıza saygı duymamız gerektiği ama bunun neden böyle olması gerektiği çok açıklanmadan , bir sürü derste kuru kuruya tarihi bilgileri çuvala teper gibi öğretmeye çalışarak seviceksiniz denildi. Biz de anlamadan bilmeden sevdik.

Her milli bayramda büstüne çiçekler çelenkler koyduk. Önünde saygı ile eğildik. Yurdumuzu düşmanlardan kurtarmıştı ya minnet borcuydu. Sevecektik elbet. Bitmez tükenmez tören hazırlıkları, ayakta saatlerce bekleterek yapılan törenlerle küçücük bacaklarımız yorgunluktan ağrıyarak. Bazan işkence haline getirerek bu sevgiyi. Karda kışta soğukta , ya da kavurucu sıcağın altında bekleterek yavruları.

Öyle içimize işledi ki bu sevgi. Şikayet etmek bile ayıptı suçtu. Gerçek anlamda onu anlamaya başlamam ilk kez Anıtkabir'e gitmemle oldu. Çocukken yine. En çok okuduğu kitapları görünce ne kadar çok demiş ve çok etkilenmiştim. Atam okumayı da seviyordu. Atamın giydiği kıyafetler bunlardı. O sadece savaşmamıştı, yaşamıştı da. O bir canlı kanlı varlıktı. Taş bir heykel değildi işte.Yaşamıştı hem de savaş meydanlarında ülkeyi kurtarırken bir yandan da Cumhuriyet fikri için kafa yormuştu.

Mozolesinin önünde huşu duymamak mümkün değil. Bu bizim sevgi ve saygımızdan. Vatan Millet aşkımızdan. Türk bayrağı göndere çekilirken gzölerimizin dolmaması mümkün değil. Bu bizim hürriyet timsalimiz olmasından.

Bugün Atatürk'ü anlamak demek Cumhuriyet değerlerine sahip çıkmak demek olmalı. Vatanımız için çalışmak ve üretmek anlamına gelmeli. Bizim gibi Atasını seven çocuklar yetiştirmek demek olmalı. Ama bu sefer ayrım şu olmalı: Neyi ve kimi sevdiğini bilerek..
Old 09-02-2008, 08:55   #8
onatarhan

Atatürk'ü tanımlamaya çalışan binlerce cümle arasından belki de benim için en etkileyicisi;Kurtuluş Savaşı da dahil,tarihsel düşmanımız İngilizlerin o dönemdeki devlet adamı,Winston CHURCHILL'in tanımlamasıydı.Churchıll,büyük önderimiz için şöyle diyordu;" Mustafa Kemal Akdeniz'den başlayıp,Ege'de Düşmanını Denize Dökebilecek Kadar Vurmasını Bilen,Doğduğu Kent Selaniği Gözden Çıkaracak Kadar da Durmasını Bilen Bir Liderdi."
Şimdiki ne konuşmasını ne de susmasını bilen, lidercikleri görünce insan kahroluyor.....
Old 16-02-2008, 22:06   #9
Emel YILMAZ

Atatürk'ü anlamak onun devrimlerini yaşatmaktır,
Atatürk'ü anlamak okumaktır - yazmaktır,
Öyle Atatürkçüyüm demekle Atatürkçü olunmaz, bu uğurda ne yaptın diye sorarlar sonra...
Uyan ey ülkemin insanları neden bu kabına çekilmişlik, okumaya öğrenmeye karşı direnmek neden? Oysa ki Atamız bize güvenmişti. Her kaybedilen sınavda uğranılan her haksızlıkta etrafı suçlamak niye!? Bir söz vardır benim hayat felsefem olmuştur: " Başarısızlıkları bozuk düzenin üstüne yüklemek insanı ferahlatır fakat kurtarmaz..."
Kendimden çok önüne ekmek gelmesini, iş gelmesi bekleyenlere üzülürüm,
Kendimden çok amaçsız gemilere üzülürüm,
Kendimden çok konuşan ama yap deyince sözü dolandıran insanlara üzülürüm,
Kendimden çok hiç okumadan ordan burdan duyduklarıyla siyaset ekonomi yorumu yapanlara üzülürüm,
Kendimden çok bırakın ulusumuzu kendi hayatına bir mum dikememişlere üzülürüm.
Atatürk'ün bizlere emanet ettiği ülkemiz bir kaç bin kendini öğrenmeye adamış, çalışan, umut yeşerten insanla aynı çizgide devam edebilir. Ama daha güzel bir ülke istiyorsak hepimiz çalışmalıyız, gururumuz haklı olmalı...
OLMADIĞIMIZA ÜZÜLÜRÜM AMA OLAMAZSAK AĞLARIM...
Old 17-02-2008, 00:41   #10
mustigocer

Diline Yürğine Kalemine sağlık Emel Yılmaz Bacı Umarım Yazdıklarını Anlayacaklar Geç Kalınmadan Çoğalır saygılar sunuyorum
Old 13-09-2008, 23:11   #11
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Bir fotoğraf

Ben bu fotoğrafı görünce Atatürk'ü daha fazla sevdim.
Bu fotoğrafta ben Kemal'i gördüm.
Ülkesi için yorulan yüreğini, beynini gördüm.
İçinde büyümemiş bir çocuk barındırmadan, büyük devrimlerin başarılamayacağını gördüm.
Ben bu fotoğrafı gördükten sonra Mustafa Kemal'i daha çok sevdim, daha iyi anladım.
Old 04-09-2010, 16:41   #12
Av.H.Sancar KARACA

http://www.ntvmsnbc.com/id/25128140

Atatürk'ün şehri her şeye rağmen ülkemizde en yaşanılan şehir yine.
"Temel de temelmiş"
Selam sana!
Ve bir bilmece
http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/turki...ml?position=49
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi