Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Twitter yoluyla hakaret ve screenshot'ın delil değeri

Yanıt
Old 30-08-2012, 14:07   #1
tolgekin

Varsayılan Twitter yoluyla hakaret ve screenshot'ın delil değeri

Merhaba, twitter üzerinden hakaret davalarında delil olarak screen-shot görüntüsünün kullanılmasının delil değeri nedir sizce?
Old 30-08-2012, 15:59   #2
Admin

Resim işleme (örneğin Photoshop) programları ile biraz ilgilenen herkesin teyid edeceği üzere, başka delillerle desteklenmeyen HİÇBİR screenshot'ın tek başına birşeye delil olması söz konusu olamaz. Bir screenshot "fotokopi" gibidir, aslı gerçekte olmadığı halde kolayca üretebilir, değiştirilebilir, aslından farklı hale dönüştürülebilir.

Bkz. screenshot:
http://www2.picturepush.com/photo/a/...mg/9105775.jpg
Old 30-08-2012, 20:49   #3
tolgekin

peki bunun öğrenci disiplin komisyonunda elde tek delil olarak bulunması herhangi bir ceza almaya yetebilecek midir her ne kadar delilin zayıflığı konusunda sizle aynı fikirde olsam da?
Old 30-08-2012, 21:47   #4
Admin

Ben hukuk usulü bakımından sorunuzu yanıtladım.

Öğrenci disiplin komisyonları kendi mevzuatı, çalışma tarzına göre delil olmasa dahi şüpheye, takdire, inisiyatife vs. dayalı olarak dahi karar alıyor olabilir, onun için o komisyonların kendi mevzuatlarını incelemek gerekir.

Ayrıca bahsettiğiniz screenshot'ı da komisyon (veya bir başka resmi kurum) kendi aldıysa, o artık "delil" değil, "tespit"tir ve sizin sorunuzda kullandığınız terim gibi, benim yukarıda verdiğim cevabım da anlamı kalmaz.

Ben yukarıdaki cevabı sizin "delil" teriminize (ve bulunduğunuz forumun konusuna) istinaden yargılama usulü (HMK/CMK) kapsamında yazdım.
Old 01-09-2012, 17:30   #5
Av. Savaş Tunca

Twitter veya benzeri internet sosyal iletişim ortamlarında yazılanların delil olması için öncelikle bu yazılanın kesinlikle "şüpheli" tarafından yazıldığının belli olmasına bağlıdır.

Ancak günlük pratiğimizde karşımıza çıktığı üzere ne twitter ne de facebook kullanıcı bilgilerini "hakaret" şikayetlerinde Türk yargısı ile paylaşmadıkları gibi, çoğu zaman bunları neredeyse dünyadaki hiç bir yargı organı ile de paylaşmıyorlar.

Bunun da temel nedeni, bu şirketlerin kurulu olduğu hukuk düzeni, yani ABD'de hakaret suç tipinin olmaması ve bunun ifade özgürlüğü kapsamında anayasal koruma altında olmasıdır.

Ama eğer, şüpheli Twitter veya Facebook sayfasında yazılan yazıların kendisine ait olduğunu kabul ediyorsa, bu halde bunların kendisine karşı delil olma özelliği bulunmalıdır.

Teknik bir konu da unutulmamalıdır. Özellikle bu tür sosyal paylaşım alanlarında, bir kaç dakika içinde bir kişiye aitmiş izlenimi verilebilecek sahte profil yaratılabilmekte ve bu profil ortadan kaldırılına kadar yayın da yapabilmektedir. Yani, bugün "Ahmet AY" adına bir hesap açıp, orada herkese hakaret edip, daha sonra bu hesabı terk etmek de mümkündür.

Yeniden bir özetle, bunların delil olması için ancak "ikrar" edilmiş olması gerekeceğini düşünüyorum.

Saygıyla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi