Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Şantaj-Tehdit-Şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 30-08-2020, 12:50   #1
Konuk

Varsayılan Şantaj-Tehdit-Şiddet

1,5 yıldır birlikte olduğum insan kendinden önceki ilişkilerimi flörtlerimi kıskanmaya bana hesap sormaya başladı. Onu aldattığımı, yalanlar söylediğimi, bu yüzden de en sevdiğim şeyi işimi elimden alarak başlayacağını daha sonra tüm aileme rezil edeceğini söyledi. Hakaretler savurdu. Bu durum fiziksel şiddete kadar gitti hem de ailesinin evindeyken. Onlar duyarsa daha beter yaparım seni deyip sessiz olmam için de dövdü. Ve izler geçene kadar kendi evime göndermedi beni. Bu yüzden darp raporum yok. Telefonumu gasp edip ailemdeki herkesin numarasını alıp kendisinde olan fotoğraflarımı aileme atmakla tehdit etti her defasında. Bir gün görüntülü konuşurken yine böyle tehditle çıplakken üniformamın ceketini ve şapkasını giydirip ekran fotoğrafımı aldı. Önceleri tehdit ediyordu ama yapmamıştı. Sonra bir gün boyunca engellemiştim onu. Bana o gün o fotoğrafı şirkete attığını söyledi. Ben inanmadım yine ta ki iş yerimden yöneticilerim çağırana kadar. İki defa şikayet maili atıp,fotoğrafları sosyal medyada gördüğünü yazmış mailde. Daha sonra bu ortaya çıkınca benden özürler diledi pişmanım dedi. Ayrıca tartışmalarımız ilk başladığında beni istifa etmek için zorladı yoksa ben kovdurtacağım seni dedi. Konuşmanın ekran görüntüsü mevcut. Şimdi şirketim de idari işlem başlatıyor hakkımda. Savcılığa suç duyurusunda bulunmamı şart koşuyor şirketin marka değeri küçülürse diye. Eğer böyle bir şey yaparsam beni öldürebileceğimden korkuyorum. Ailesinin evinde beni zorla intihar ettirme düşüncelerini dile getirdi. Aileme bir şey yapacağından korkuyorum. Bu olayda telefonuna ve bilgisayarına el koysalar ve bu fotoğrafın herhangi bir yerde üçüncü bir kişi tarafından dahi paylaşılsa size cezai işlem uygulanacak diye uyarı verilebilir mi? Ve bu dönemde maddi sıkıntılardan dolayı avukata sözlü danışmayı bile verecek durumum yok. Ve mahkeme kağıtlarının ikamet adresime değil de başka bir adrese gönderilmesi mümkün mü? Bir de karşı tarafın adresi belli değil henüz, geçici olarak arkadaşında kaldığını biliyorum. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim? Şirketim beni çıkarırsa da daha sonra mağdur olduğum halde çıkardıkları için dava açılabilir mi? O insanın tehditle kovdurduğu ortada çünkü. Onu aldatmış olsam dahi hiçbir şekilde kendisinin savunulacak bir tarafı yok. Ayrılmak isteyip gitmesi gerekir madem inanmıyorsa. Uzun yazdım kusura bakmayın ama daha çok şey var söylenecek. Şimdiden teşekkür ederim.
Old 30-08-2020, 15:41   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Erkek arkadaşınızın iş üniforması ile giyinik olmayan resminizi çekerek çalıştığınız şirkete gönderdiğini, ayrıca sizi ölümle tehdit ettiğini, şirketinizin sizden arkadaşınız hakkında suç duyurusunda bulunmanızı istediğini, şirketinizin sizi işten çıkarıp çıkaramayacağını, çıkartılırsanız dava açma hakkınızın olup olmadığını sormaktasınız.

-Erkek arkadaşınızı C.Savcılığına şikayet edebilirsiniz. Şikayet dilekçenizde başınıza gelen olayları kronolojik bir şekilde madde madde yazıp tüm delillerinizi dilekçeye eklemeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca erkek arkadaşınızın evinde, cep telefonunda, bilgisayarında size ait giyinik olmayan resimleriniz varsa ve bu resimlerle sizi tehdit edebilecekse bu resimlere el koyulmasını C.Savcılığından isteyebilirsiniz. C.Savcısı arkadaşınızın evinde arama yaparak bu resimlere ve digital materyallare el koyabilecektir ve arkadaşınızın cezalandırılması için kamu davası açacaktır.

-Giyinik olmayan resimlerinizi baskı altında çeken arkadaşınızı yukarıda anlattığımız gibi şikayet etmeniz; işten çıkartılmanız durumunda işe iade davasında lehinize bir durum yaratacaktır. En azından tazminat haklarınızı alabileceğinizi düşünmekteyim.

-Ailenizle yaşadığınızdan evinize tebligat gelmesini istemiyorsanız mernis adresinizi değiştirmeniz gerekecektir. Tebligatlar kural olarak mernis adresine gönderilir.

-Hak kaybında uğramamak için bir avukattan yardım almalısınız. Bulunduğunuz ilin barosuna giderek bir avukat talebinde bulunabilirsiniz.
Old 06-09-2020, 13:02   #3
Konuk

Savcılığa suç duyurusunda bulundum perşembe günü. Fakat ertesi gün bana mail yolladı, kardeşime ve onun üzerinden bana tehdit mesajı yolladı. Yarın tekrar savcılığa gitmeli miyim?
Old 06-09-2020, 15:08   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Savcılığa suç duyurusunda bulundum perşembe günü. Fakat ertesi gün bana mail yolladı, kardeşime ve onun üzerinden bana tehdit mesajı yolladı. Yarın tekrar savcılığa gitmeli miyim?

Merhaba

Suç ile ilgili yeni delil elde etmişsiniz. Bu delillerinizi ek bir dilekçe ile savcılığa verebilirsiniz. Perşembe günkü dilekçenizin soruşturma numarasını biliyorsanız; yeni vereceğiniz dilekçeye de aynı soruşturma numarasını yazıp, eklerini de ekleyip verebilirsiniz. E-Mail çıktılarını printer ile yazdırıp veya ekran görüntüsünü alıp yazdırıp dilekçenize eklersiniz. Delil olan maillerinizi dava sonuna kadar silmemeniz gerekmektedir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi