Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın tapu işlemleri için vekalet alması

Yanıt
Old 29-06-2012, 14:45   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan avukatın tapu işlemleri için vekalet alması

40 tan fazla bağımsız bölüm maliki bir site statüsü kazanmak istiyorlar.Bu işlemi yapmam için de tarafıma vekalet vermek istiyorlar.Avukatın dava dışı bir iş için vekalet alması yasal mıdır?Eğer yasal ise noterden "bağımsız bölümlerin tapuda tevhid işleminin yapılması ve site kurulması için "şeklinde mi vekalet almak gerekir.
Budurumda bu işlem için ne yapmam gerekir.Her bağımsız bölüm malikinin razı olması ve yapı kullanım izni le yönetim planı gerekli şeklinde anladım KMK 12 maddeyi.Yardımcı olabilir misiniz.Biraz kafama takıldı açıkçası...
Old 29-06-2012, 15:31   #2
Av.Emin

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
40 tan fazla bağımsız bölüm maliki bir site statüsü kazanmak istiyorlar.Bu işlemi yapmam için de tarafıma vekalet vermek istiyorlar.Avukatın dava dışı bir iş için vekalet alması yasal mıdır?Eğer yasal ise noterden "bağımsız bölümlerin tapuda tevhid işleminin yapılması ve site kurulması için "şeklinde mi vekalet almak gerekir.

Değerli meslektaşım yapacağınız iş yasadışı olmadıktan sonra her konuda gönül rahatlığıyla vekalet alabilirsiniz.
Bağımsız bölümlerin tevhidi mi? Alacağı vekaletin örneğini ya da almak istediğin yetkileri tapu kadastro genel müdürlüğünün sitesinde bulabilirsin. Ben yinede özetleyim: Bağımsız bölümler adına kat irtifakı, kat mülkiyeti kurabilmek, yönetim planı hazırlayıp bunları ilgili belediye ve tapu müdürlüklerinde işlem yapabilmek, cins değişikliği,tevhit,terkin işlemlerini yapabilmek.....vesaire

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
Budurumda bu işlem için ne yapmam gerekir.Her bağımsız bölüm malikinin razı olması ve yapı kullanım izni le yönetim planı gerekli şeklinde anladım KMK 12 maddeyi.Yardımcı olabilir misiniz.Biraz kafama takıldı açıkçası...
Mevcut yerde kat mülkiyeti ya da Kat irtifakı var mı ?
Old 29-06-2012, 15:48   #3
av.buğra

İnceleme

sn.yağmur avukatlık kanununda tapuda işlem yapmak için avukatın özel vekaletname ile iş takibi yapmasını yasaklayan bir hüküm yok.meslek kurallarına aykırı değil . pek tabii ki yapabilirsiniz...ancak ben olsaydım... ücret konusunda protokol düzenler alacağımın bir kısmını peşin olmak kaydı ile garanti altına alırdım ve emlak işlerine bakan emekli bir tapu müdürü yada memuru ile (ücretinide vererek)koordineli çalışırak işlemleri tamamlattırırdım.....çok daha kolay olacaktır...kolay gelsin...
Old 02-07-2012, 09:25   #4
av.yağmur deniz

Alıntı:
Yazan Av.Emin
Değerli meslektaşım yapacağınız iş yasadışı olmadıktan sonra her konuda gönül rahatlığıyla vekalet alabilirsiniz.
Bağımsız bölümlerin tevhidi mi? Alacağı vekaletin örneğini ya da almak istediğin yetkileri tapu kadastro genel müdürlüğünün sitesinde bulabilirsin. Ben yinede özetleyim: Bağımsız bölümler adına kat irtifakı, kat mülkiyeti kurabilmek, yönetim planı hazırlayıp bunları ilgili belediye ve tapu müdürlüklerinde işlem yapabilmek, cins değişikliği,tevhit,terkin işlemlerini yapabilmek.....vesaire

Mevcut yerde kat mülkiyeti ya da Kat irtifakı var mı ?
ikisi de yok?Kırk bağımsız villa sahibi ,şimdiye dek bir dernek kurarak çöp,güvenlik gibi işlerini yürütmüşler,ancak şimdi dernek aidatlarında sıkıntı var ve derneği feshedip siteye geçmek, aidatlarını da KMK ya göre tahsil etmek istiyorlar.Bu durumda sanırım tevhid, encümen kararı falan gerekiyormuş.Tapu müdürü ile görüştüm o da tam olarak ne yapacağımızı bilmiyor.
Old 02-07-2012, 11:48   #5
Av.Emin

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
ikisi de yok?Kırk bağımsız villa sahibi ,şimdiye dek bir dernek kurarak çöp,güvenlik gibi işlerini yürütmüşler,ancak şimdi dernek aidatlarında sıkıntı var ve derneği feshedip siteye geçmek, aidatlarını da KMK ya göre tahsil etmek istiyorlar.Bu durumda sanırım tevhid, encümen kararı falan gerekiyormuş.Tapu müdürü ile görüştüm o da tam olarak ne yapacağımızı bilmiyor.

Sayın meslektaşım,

Kat mülkiyeti bulunmadığı için öncelikle söz konusu villaların kat mülkiyetine geçirilmesi gerektiğini düşünmekteyim. Yapı sayısının birbirinden bağımsız 40 adet villa olduğunu söylemektesiniz. Buna göre; toplu yapı hakkında Kat mülkiyeti Kanunu 66. madde ve devamı hükümler uygulanacaktır. Yine aynı Kanunun 68. maddesine dayanılarak Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından çıkarılan 26969 sayılı yönetmelik var. Bu yönetmeliği incelediğiniz takdirde kat mülkiyetinin nasıl kurulacağı yönetimin oluşturulma şekli çok açık bir şekilde düzenlenmiştir. Burda önemli bir husus yapıların tek parsel üzerinde mi kurulduğu, yoksa birbirine komşu parseller mi mevcut olduğu? bu ayrıma dikkat etmenizin lehinize olacağı acizane kanaatimdir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi