Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Binaya Rahatsızlık Veren Eşcinsel Komşunun Tahliyesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-02-2019, 17:52   #1
Av. Kürşat AYKOL

Varsayılan Binaya Rahatsızlık Veren Eşcinsel Komşunun Tahliyesi

İyi çalışmalar sayın meslektaşlarım.
Site içi detaylı bir arama yaptım ama yakın ya da benzer başlık bulamadığım için yeni başlık açmaya karar verdim.
Bir müvekkilin yönetici olarak ikamet ettiği binada eşcinsel komşuları bulunmakta ve özellikle geceleri binaya sürekli yabancı kişiler girip çıkmakta. Bu kişiler genellikle alkollü olmakta ve müvekkilin binadaki komşuları ile cinsel ilişkiye girdikleri duyulan sesler sebebiyle tüm dairelerce bilinmekte. Diğer daireler de bu durumdan şikayetçi. Hatta bu husus daha önce bina yönetim kurulu kararı sonrası savcılığa şikayet konusu edilmiş ve daire mühürlenmiş. Ancak mühür bir şekilde kaldırılmış ve şuan çevreye rahatsızlık verecek düzeyde bir uygunsuz hayat hali mevcut. Söz konusu kişiler gerek bina sakinleri gerek bina yönetimi tarafından defalarca uyarılmasına rağmen diğer dairelere rahatsızlık vermeye devam etmekte. Binadaki herkes durumdan şikayetçi ancak rahatsızlık veren komşu "kiracı" konumunda olmayıp mülk sahibi olduğu için normal tahliye yollarına başvuramıyoruz.
634 Sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu aklımıza geldi. İncelediğimizde kanunun 24-25. maddeleri ile "hakimin müdahalesi" başlıklı 33.maddeler acaba dedirtti ama izlenecek yol hakkında net bir kanaat oluşmadı. Konuyu okuyan ve daha önce benzer durumla karşılaşan, bize bir tavsiye verebilecek olan meslektaşımız varsa çok makbule geçecek. Şimdiden ilginiz için teşekkür eder tekrardan iyi çalışmalar dilerim
Old 16-02-2019, 13:41   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Merhaba sayın Av. Kürşat AYKOL

GEREKÇE:
1.Birbirini Rahatsız Etmemek…mi?
2.Rahatsızlık Ve Huzursuzluk Verici Eylemler…mi?
3.“Eşcinsellik”…mi?
4.“Uygunsuz hayat hali”…mi?

YASA ve YARGITAY:
1.Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle BİRBİRİNİ RAHATSIZ ETMEMEK, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler (634/18)

2.“Mahkemece davalıların söz konusu RAHATSIZLIK VE HUZURSUZLUK VERİCİ EYLEMLERİNE SON VERMESİ için gerekli uyarının yapılmasına hükmedilmesinin ilgililere tefhim ve tebliğine karar verilmesi gerekir.” (634/18,25)
18.HD. E.2011/1906, K.2011/2858,T.3.3.2011
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...-2011-1906.htm

Saygılar
Old 16-02-2019, 14:59   #3
Av. Kürşat AYKOL

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Merhaba sayın Av. Kürşat AYKOL

GEREKÇE:
1.Birbirini Rahatsız Etmemek…mi?
2.Rahatsızlık Ve Huzursuzluk Verici Eylemler…mi?
3.“Eşcinsellik”…mi?
4.“Uygunsuz hayat hali”…mi?

YASA ve YARGITAY:
1.Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle BİRBİRİNİ RAHATSIZ ETMEMEK, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler (634/18)

2.“Mahkemece davalıların söz konusu RAHATSIZLIK VE HUZURSUZLUK VERİCİ EYLEMLERİNE SON VERMESİ için gerekli uyarının yapılmasına hükmedilmesinin ilgililere tefhim ve tebliğine karar verilmesi gerekir.” (634/18,25)
18.HD. E.2011/1906, K.2011/2858,T.3.3.2011
http://www.kazanci.com/kho2/ibb/file...-2011-1906.htm

Saygılar
Merhaba üstadım. Yani direkt eşcinsellik konusunda başvuru yapmak risk olur diye düşünüyorum ancak diğer belirttiğiniz sebeplerin üçü de mevcut olarak yorumlanabilir zaten. Ne tür bir dava açacağımızı yani hangi gerekçe ve deliller ile ne talep edeceğimizi henüz netleştirmedim ama ilettiğiniz kararları inceleyeceğim, ilginiz için teşekkür ederim.
Old 16-02-2019, 18:26   #4
Av. Hatun Olguner

Benim de benzer sorunum var... Birkaç site sakini devamlı rahatsız ediyor... Hakaret ve saldırıda da bulunuyor... Uygunsuz hayatı olduğuna dair hiçbir kanıtım yok ama başkaları öyle olduğunu söylüyor... Açacağınız davayı haber verin... Emsal olarak faydalanıp ben de açayım...
Old 20-02-2019, 01:10   #5
umutlaw

634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 18. maddesine göre, kat malikleri, gerek kendi bağımsız bölümlerini, gerekse ortak yerleri kullanırlarken birbirlerini rahatsız etmemek ve haklarını çiğnememekle yükümlüdürler. Böyle olunca, davacının, rahatsız edici hareketlerle ilgili iddiasının mahkemece bu madde çerçevesinde araştırılması ve toplanacak kanıtların takdir edilerek sonucuna göre bir karar verilmesi gerekir.”

Hulusi beyin vurguladığı gayet net ve açık.

Birde ben ses esnasında görevli belediye zabıtasını çağırıp tutanakta düzenlettim.

Davası sulh hukuk mah. açılmalıdır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi