Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Boşanma

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2002, 01:02   #1
umran

Varsayılan Boşanma

Adım Ümran Bayav
Trabzonda Azerbeycan vatandaşı bir beyle evlilik yaptım. Ardından kendisini bir daha göremedim. Üç yıldır kendi imkanlarımla geçinmeye çalışıyorum. Mağduriyetten kurtulup yeni bir yuva kurmak istiyorum. Yerini bilmediğim şahıstan resmen boşanmak istiyorum. Avukat tutacak durumda değilim. Şahsın Trabzondaki bir otelde Annesi ile devamlı kaldığını duydum. Ayrılma dilekçem için nereye ne şekilde başvurmalıyım. Teşekkürler. (Lütfen açıklayıcı dilekçe örneğini ne şekilde yazacağımı belirtirmisiniz.)

12-12-2000 00:27:38
Old 18-02-2002, 01:04   #2
Konuk

Varsayılan Avukat

Umran hanım,
işiniz gerçekten zor, çünkü Medeni kanunda belirtilen boşanma nedenlerinden birini ispatlamanız gerekir.Bunlardan, Evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve terk nedenleri sizin için uygun iki seçenektir.

1.)Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle dava açmak istiyorsanız, eşinizle aranızda şiddetli geçimsizlik olduğunu tanıklarla kanıtlamanız gerekir.

2.)Aranızda şiddetli geçimsizlik yoksa, eşinizin evine dönmesi için ihtar çekmeniz gerekir.Dönmezse boşanma davası açabilirsiniz.

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması dilekçesinin pek detayı yoktur.Ancak, ihtar dilekçesini mutlaka bir avukatın yazması gerekir.Çünkü detayları olan bir dilekçedir.Eşinizin evine dönme masrafı(parası), anahtarı teslimi için adres belirtilmesi eşinizi evde beklemeniz gibi bir sürü detaylar içerir. Dilekçedeki herhangi bir eksiklik yanlışlık davayı kaybetmenize neden olabilir.

İyi günler dileğiyle,

--------------------------------------------------------------------------------

Av.Sait Doğan
Hukuk sitesi

12-12-2000 23:21:03
Old 18-02-2002, 01:05   #3
seyyah

Varsayılan YNT:boşanma

merhaba,
ikametgahınızın bulunduğu asliye hukuk mahkemesine müracaatla yabancı uyruklu eşiniz aleyhine boşanma davası ve hatta nafaka davası açabilirsiniz. eşinizin halen bulunduğu adresi dilekçenizde belirtmeniz halinde oraya dava dilekçesi tebliğ edilecektir. ancak buranın bir otel olduğunu söylüyorsunuz ki, bu nedenle tebliğ işlemlerinde zorluk çekileceği kanaatindeyim. maalesef azerbaycan uyruklu kişilerin türkiye yahut azerbaycan'daki adreslerini tesbit etmek çok kolay olmuyor. davayı açıp tebliğ sağlanabildiği takdirde mahkeme olayda yabancı unsur var olduğundan baştan bir öninceleme yapıp olaya hangi tarafın uyruğunda bulunduğu devletin yasalarının uygulanacağını karara bağlayacak, ondan sonra da ileri sürdüğünüz iddialar doğrultusunda sizden ispat delillerinizi isteyecektir. davanızı isbatladığınız takdirde boşanırsınız. dilekçe örneği verilmesi bu forumun kapsamı dışında, ancak yine elektronik ortamda bu kabil örneklere rastlamanız mümkündür, araştırınız, olmadığı takdirde bir avukat aracılığıyla dilekçe yazdırabileceğiniz gibi, adliye çevresinde pek bol bulunan arzuhalcilerden de yararlanabilirsiniz.

12-12-2000 23:29:52

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi