Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

İkinci öğretim sorunları bilmedikleriniz ve merak ettikleriniz..

Yanıt
Old 09-09-2008, 13:09   #1
üye25928

Varsayılan İkinci öğretim sorunları bilmedikleriniz ve merak ettikleriniz..

Öncelikle bu seneki öss yerleştirmeleri sonucunda Selçuk hukuk ikinci öğretime yerleşmiş birisi olarak merak ettiğim bir kaç şey var: Mesela normal öğretimle hocalarımız aynısı mı? Başbakanlık bursunun açıköğretime verilip ikince öğretime verilmeme nedeni nedir? İkinci öğretime daha farklı gözle bakılma nedeni nedir ki birisine söylediğimde ha parayla okuyorsun diyor? Ders verimi normal öğretimle fark eder mi, transkript iyi olursa normal öğretime geçme ihtimali var mı? Siz ikinci öğretimi eksi ve artılarıyla yazar sorularımı cevaplarsanız şahsım adına çok minnettar kalırım değerli büyüklerim, meslektaşlarım..
Old 10-09-2008, 18:49   #2
Oğuzhan S.

Ben de bu sene aynı okulun normaline yerleştim, fakat ikinci öğretim konusunda bilgim var. Şöyle ki, ikinci öğretim gece yapıldığı için okula hocaları getirmek için daha fazla para ödüyorsunuz. O yüzden daha pahalı. İkinci öğretime katkı kredisi vs. verilmemesi konusunda bilgim yok. Normal öğretime, başarılı olup geçme ihtimalin var. Hocalar genel olarak aynı, farklı olanlar da var.
Old 11-09-2008, 14:45   #3
inoktaanokta

Sayın tavus
Öncelikle Selçuk üniversitesi üçüncü sınıf ikinci öğretim öğrencisi olarak senin sorularını yanıtlamaya çalışayım.
1.Normal öğrenimle hemen hemen hocalarımız aynı mesela 1. sınıfta tek farklı hocamız normal öğr. Doç. Dr. Faruk Bilir girerken bizim dersimize Prof. Dr. Yavuz Atar geliyordu. ikinci sınıfta ise farklı hocamız yok üçüncü ve dördüncü sınıfları bilmiyorum ama farklı olacağını sanmıyorum.
2.Başbakanlık bursu ikinci öğretime verilmez diye bir şey yok. Bizzat kendim alıyorum.
3. İkinci öğretime farklı gözle bakıldığını düşünmüyorum. Ödediğiniz harç dışında pek bir farkı yok. Diplomanızda falan herhangi bir ikinci öğretim ibaresi bulunmayacaktır.
4. Ders verimi derken akşam okumanın ders verimini düşürüreceğini mi kasdediyorsun? anlamadım ama eğer böyle düşünüyorsan dersleri sabah da takip edebilirsin.
5. Ayrıca normal öğrenime geçme ihtimaliniz yok. Sadece eğer sınıfta yüzde ona girerseniz normal öğrenim harcı ödersiniz.
Okul hayatınızda başarılar diler, hukukun manevi tadını yakalamanızı temenni ederim...
Old 13-09-2008, 00:40   #4
üye25928

Varsayılan Teşekkürler inoktaanokta

Sayın inoktaanokta öncelikle 2 devre üstüm olarak belki de öss den çıkmış ve bir talihsizlik sonucu kendini konyada bulmuş olan hayatı tam manasıyla boş ve boşlukta geçen birsine çok yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Anlayamadığım nokta şurası, ben eğer not ortalamamı yüksek tutarsam başka bir fakülteye geçme ihtimalim yok mu: Dokuz eylül hukuk..
Ayriyeten internetten takip ettiğim ve çevremden duyduğum kadarıyla başbakanlık bursunun ikici öğretime verilmediği olgusu çok yaygındır. Şimdilik en çok başka bir fakülteye geçiş yaptırabiliyor muyum onu merak ediyorum. Şayet ki yaptıramıyorsam ikinci sınıfta öss ye yeniden hazırlanıp sınava girip başka bir üniversitenin hukuk fakültesini kazanırsam kazandığım fakülteye üçüncü sınıftan mı devam edeceğim? Ayrıyeten ders veriminden kasıtım şurasıdır ki derse giren öğretim görevlilerinin sabahki performansları ile akşamki performansları arasında fark olur mu idi zaten bu soruma yeterli bir cevap vermişsiniz ama tam olarak esas cevabı aldığımı söyleyemem. Bir de size özel bir soru sormak istiyorum; ikinci öğretim olduğumuzdan dolayı sehir içine inmek geceleyin sorun olur mu Atatürk yurdunda yahut Alaaddin Palas'ta kalmak daha mı avantajlı olur?

Baan vakit ayırıp yardımcı oldugunuz için çok teşekkür eder. eğitim hayatınızda ve konyada bol şanslar dilerim. Saygılarımla..
Old 15-09-2008, 11:07   #5
inoktaanokta

Sayın tavus umarım böyle bir talihsizlik herkesin başına gelir. Eminim ki Selçuk hukuka geldiğinizden pişman olmayacaksınız... Sorularınıza gelince; not ortalamanızı yüksek tutarsanız başka bir üniversiteye geçme şansınız var; ama biz ikinci öğretimlerde bu normal öğrenimlere göre zor. Mesela siz ikinci öğretimseniz yatay geçişle geçmeyi düşündüğünüz okulun da ikinci öğretimi olmak zorunda (bu şart Marmara Hukukun şartı). Eğer diğer üniversitelerin de şartı böyleyse şimdilik sadece Marmara'ya geçebilirsiniz. Ayrıca çevremden de Marmara dışında başka üniversiteye geçen de görmedim.
Tekrar ÖSS ye girerseniz tekar birden başlarsınız.
Ders verimi konusuna gelince, değerli hocalarımızın akademisyenlik gibi zor bir mesleği icra edebilirken hocalarımız için akşam bir kaç saat daha ders vermek onlara çocuk oyuncağı gibi kalacaktır.
Konya öğrenci şehri sayıldiğından gece şehir içine inmekte pek bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum. Dileğinize göre seçiminizi yapabilirsiniz.
Yersiz şüphelere kapıldığınızı zannederek okulun başlamasıyla şüphelerinizden arınacağınızı; Selçuk Hukuk'u tercih ettiğiniz için kendinizi kutlayacağınızı düşünüyorum.
SAYGILARIMLA...
Old 15-09-2008, 18:53   #6
üye25928

öncelikle öğrenebildiğim kadarıyla cevaplayayım. 2 öğretimden yatay geçiş isteyenler döneminin %10 una girmesi gerkeiyor. İkinci öğretimden normal öğretime fakültenin belirlediği kriterler sonucunda geçiş sağlanıyor. bu öss meselesini hale kesin oalrak öğrenemedim.. Saygılarımla
Old 18-09-2008, 01:39   #7
ordinaryüs

Önemli

öncelikle tavus üniversitemize hoşgeldin..
Selçuk üniversitesi hukuk fakültesini kazandığından hiç pişman olmayacaksın eminim..
zira ben de istanbulda yaşayan biri olarak yatay geçiş yapmayı çok düşünüyordum ama okulumuzun hakimlik savcılıktaki başarısı,hocaların kalitesini görünce bu düşünceler yavaş yavaş silindi aklımdan şimdi çok muttluyum ve selçukta tek hukuk değil bu sene bi de çift anadala başvurmayı düşünüyorum

zaman geçtikçe sende alışacaksın inan??
Old 28-11-2009, 05:50   #8
inoktaanokta

Sayın tavus;
Yukarıdaki size hitaben yazdığım mesajın üzerinden 1 yılı aşkın süre geçmiş sanırım artık alışmışsınızdır ve yukarıda da belirttiğim gibi kendinizi kutlamışsınızdır...
Saygılar...
Old 28-11-2009, 19:22   #9
üye25928

Alıntı:
Yazan inoktaanokta
Sayın tavus;
Yukarıdaki size hitaben yazdığım mesajın üzerinden 1 yılı aşkın süre geçmiş sanırım artık alışmışsınızdır ve yukarıda da belirttiğim gibi kendinizi kutlamışsınızdır...
Saygılar...

sonuna kadar
Old 12-12-2009, 05:14   #10
taz10

merhaba arkadaşlar gördüğüm kadarıyla raşit arkadaşım da aynı benim konumumda başlamış Selçuk'a =)) gerçi daha başlamadım ben ama 2. öğretimi kazandım ben de, şimdilik 1yıl donuk ama döndüğümde yatay geçiş için elimden geleni yapacağımı düşünenlerdenim çünkü küçüklükten beri hayalim ANKARA.. ikinci öğretimden geçiş yapan arakdaşlar varsa beni bilgilendirirse sevinirim..
Old 12-12-2009, 15:04   #11
üye25928

Alıntı:
Yazan taz10
merhaba arkadaşlar gördüğüm kadarıyla raşit arkadaşım da aynı benim konumumda başlamış Selçuk'a =)) gerçi daha başlamadım ben ama 2. öğretimi kazandım ben de, şimdilik 1yıl donuk ama döndüğümde yatay geçiş için elimden geleni yapacağımı düşünenlerdenim çünkü küçüklükten beri hayalim ANKARA.. ikinci öğretimden geçiş yapan arakdaşlar varsa beni bilgilendirirse sevinirim..

Ama Raşit yeniden sınava girse Türkiye'de derece yapsa yine Selçuk'a gelir, ayrıca Selçuk'tan geçiş yapmak gerçekten çok zor. Malumunuz hocalar zorluyor, fakülteye yeni gelirken insan farklı bir zihniyette olsa da sonra vasat öğrenci modeline aya uyduruyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi