Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KMK 22/2 ve 3 uygulaması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2017, 10:23   #1
Av. R. Onur ÇINAR

Varsayılan KMK 22/2 ve 3 uygulaması

Selamlar,
Site genel kurulu bir takım tadilatlar ve genel giderler için aidat toplanmasını kararlaştırır
Kat maliklerinden biri intihar eder
Karar tebliğ edilemez
Borç birikir
İcra takibi ölü adama yapılır
Dosyada Veraset ilamı alınır
Varislere tebligat yapılır
Varisler borca itiraz ile mirası reddettiklerini beyan ederler, takip durur.

Banka ipotek alacağı için ipçyt'e geçer
aynı mirasçılar o tebligata da itiraz ederler ancak banka takibi durmaz ve devam eder

Bu arada tereke tespiti biter.
Müteveffanın biri ipotek borcu olmak üzere üç ayrı kredi borcu çıkar (bir kredi ve ipotek bir bankaya diğer kredi ikinci bir bankaya)
İki taşınmazı (biri ipotekli diğeri ise üzerinde intifa hakkı olan) çıkar...

KMK 22/2 der ki:

"Kat malikinin borcu bu yolla da alınamazsa, Kiracıdan borç tahsil edilemez ise

mahkemece tesbit edilen Mahkemede bana bir tespit davası açmamı emrediyor (1) borcunu ödemiyen kat malikinin bağımsız bölümü üzerine, varsa yöneticinin yoksa kat maliklerinden birinin yazılı istemiyle Tespit davası ile birlikte tapuya başvur(2) bu borç tutarı için tespit davasında tespit edilen borç miktarı kadar, diğer kat malikleri lehine yönetimin tüzel kişiliği olmadığı için bu şekilde söylemiş galiba(3) kanuni ipotek hakkı tescil edilir. (Değişik cümle: 14/11/2007-5711 S.K./10.mad.) 4721 sayılı Türk Medenî Kanununun 893 üncü maddesinin son fıkrası hükmü burada da uygulanır .

(Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/10 md.) Kat maliklerinin, gider borcunu ödemeyen kat maliki veya diğer sorumlulardan bu tanımdan ben taşınmaz yükünü anlıyorum...(4) olan alacakları önceliklidir.

Burada:
(1) Tespit davası açmadan tapuya başvuramayacağımı anlıyorum
(2) Tespit kararı ile birlikte tapuya yönetici olarak gideceğim
(3) Yönetici olarak gitmeme rağmen diğer kat malikleri adına ipotek koyacağım
(4) Diğer sorumlular deyimi ile ne kastediliyor???

Üç ayrı içtihat programında araştırdım yol gösterici bir içtihat bulamadım. Doktrinde de bu konu üzerine yazılmış bir kitap malesef tespit edemedim.

Sorularım şu:
Açılacak tespit davası kime yönelecek? Hasımsız mı olacak?
Açılacak tespit davasında bankanın İPÇYT'ini tedbir yolu ile durdurabilir miyim?
Alacağım tespit edildikten sonra alacağım banka ipotek alacağının önüne geçer mi?

Konu hakkında deneyimleriniz var ise deneyimlerinizi, kaynaklarınız var ise kaynaklarınızın isimlerini paylaşırsanız sevinirim.

Herkese kolaylıklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi