Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Hukukta Hazırlık Sınıfı Gerekli Midir?

Yanıt
Old 17-09-2006, 10:17   #1
mehmet1802

Önemli Hukukta Hazırlık Sınıfı Gerekli Midir?

Ben bu sorunun cevabını merak ediyorum çünkü bana göre gerekli değil ama uluslararası alanda bir kariyer veya iş yapmayı düşünüyosan gereklidir.Bana görede bunu yapmak istemeyen öğrencilerin bir senesini çalmak hırsızlık değilmidir?
Old 18-09-2006, 04:07   #2
Cest la vie

Mehmet Bey,
Bu konuyla ilgili uyelerimizin goruslerini http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5144 adresinde bulabilir ve eger isterseniz siz de gorusunuzu ekleyebilirsiniz.
Old 29-11-2006, 01:36   #3
üye11967

Ben Doğu Akdeniz Ünv 'deyim bir sene hazırlık okudum ve hazırlık okutulmasının bir faydası olduğunu düşünmüyorum hatta şimdi geriye baktığımda keşke bir sene boyunca okula verilen parayla yurtdışındaki dil kurslarına katılsaydım diyorum.Çünkü öğretilenlerle kimse uluslararası hukukçu falan olamaz.Verilen dil eğitimi hangi dilde olursa olsun sadece dilbilgisini bilmekle olmuyor pratik lazım karşınızdaki yabancıyla akıcı bir şekilde konuşamadıktan sonra pek manası olmuyor yani.İngilizce öğrenilmeli ancak hazırlık sınıflarında değil..
Old 30-11-2006, 12:20   #4
sahinaydın

Akdeniz Üni. son sınıf öğrencisiyim(inşallah son olacak)
ben de almanca hazırlık okudum ama yarım dönem
2.dönem devam etmedim, 1 yılıma maloldu tabi.. bütün mağdurlar toplandık,toplandık;sorduk neden yıprandık, yııprandık yıprandık.
biz hazırlık okumak istedik,istedik,, istemedik...
herneyse, hukukçu yabancı "diller" bilmelidir tabi ama bu mesleki bir eğitim olmalı öğretim üyeleri özenle seçilmelidir. Özellikle ailesinden ilk kez ayrılmış ve yeni bir hayata başlamış olan gençlere bu işi sevdirmek çok önemli.. bizim hocamız pek başaramadı bunu syn"katja halm karadeniz" 25 kişilik sınıfın 8 tanesi hazırlık eğitimini tamamlayamadı teşekkürler katja hoca,, allah ruhunu şad etsin(3 sene evvel kaybettik::)
Old 30-11-2006, 14:57   #5
allegria

Hukuk fakültesini genelde lisede yabancı dil hazırlık okumuş olanlar kazanıyor diye düşünüyorum.Hazırlık sınavı olmalı zaten belli bir seviyeye sahip olarak geliyoruz bu fakülteye.İngilizcesi yeterli düzeyde olmayıp da sınavı geçemeyen arkadaşlar için de 1 sene hazırlık okumak kazanım olur diye düşünüyorum.
Old 01-12-2006, 14:43   #6
NoXYgEnE

bu konuya yanında bir yaz boyunca çalıştığım boğaziçi menzunu çok güçlü bir avukatın olayından örnek vererek yorum yapmak istiyorum

bu avukatın hiçbirşekilde yabancı şirketlerle anlaşması yok uluslararası hukukla ilgilenmemiş dolayısıylada ingilizceye önem vermemiş biri ve benden hem deneyim hemde yaş olarak yüzlerce kat üstün biri ben ingilizceyi 4 sene önce doğu akdeniz ünv.sinde hazırlıkta öğrendim yani geçmişim 4 yıl ve öğrendim diyeli 3 yıl olacak ve 30 senesini bu işe vermiş biri ben o büroda işe başlamadan önce 8 yaşındaki oğlundan ceviri yapmasını istiyordu ne acı dimi?sadede gelince ingilizcenin önemini bence ona ve onunla aynı kaderi paylaşan diğer hukukçulara sormak lazım gelir diye düşünüyorum.
Pınar kıray seninle aynı okulda aynı eğitimi almış biriyim sana soruyorum neden 2miz ayrı tatmin derecelerindeyiz biraz düşün bence arkadaşım.
Old 01-12-2006, 16:39   #7
Aysel Çınar

Bencede hukukta hazırlık sınıfı olmalı. Mesela ben düz lise çıkışlıyım ve geçen yıl 2 saatlik İngilzce dersini bile çok zor geçtim. Tabi bu 2 saatlik ders de hiç yeterli değil tabi. Ben yine İngilizceden bişey bilmiyorum ve seneye yabancı dil kursuna gitmek istiyorum. Eğer hazırlık okusaydım buna pek ihtiyacım olmazdı sanırım..
Old 02-12-2006, 12:19   #8
sahinaydın

Alıntı:
Yazan Aysel Çınar
Bencede hukukta hazırlık sınıfı olmalı. Mesela ben düz lise çıkışlıyım ve geçen yıl 2 saatlik İngilzce dersini bile çok zor geçtim. Tabi bu 2 saatlik ders de hiç yeterli değil tabi. Ben yine İngilizceden bişey bilmiyorum ve seneye yabancı dil kursuna gitmek istiyorum. Eğer hazırlık okusaydım buna pek ihtiyacım olmazdı sanırım..

1 yılımızın uçup gitmesinden bahsediyoruz arkadaşlar lütfen biraz daha ince düşünelim ben de istedim hazırlık okumayı; lisede 1 yıl ingilizce, üni.de 1 yıl almanca,, bu dillerin konuşulduğu ülkelere gitsek ve 2 ay kalsak anadilimiz gibi konuşuruz... hayat sonsuz değil ve dünya için de yapılması gereken bi ton iş var, neden 1 yılımız çalınsın ki?
Old 02-12-2006, 15:13   #9
allegria

Alıntı:
Yazan NoXYgEnE
bu konuya yanında bir yaz boyunca çalıştığım boğaziçi menzunu çok güçlü bir avukatın olayından örnek vererek yorum yapmak istiyorum

merakımı bağışlayın ama Boğaziçi Üniversitesi'nde hukuk bölümü yok ki
Old 11-12-2006, 23:46   #10
berkiten

hukukta hazırlık sınıfı olmalı çünkü;hayatımızın vazgeçilmez parçası olan ingilizceyi ögrenmenin zararından çok yararı olacagı kanaatindeyim ve 1 sene geç mezun olmaya deger açıkcası....
Old 16-12-2006, 20:40   #11
pinar*

Sanırım bu Galatasaray üniv.ini dahiline almayan bir soru. Çünkü 1yıl fransızca hazırlık okumadan fakülteye geçmenin dersler açısından mümkün olmayacağı açık! Üstelik bizler 2 yıl hazırlık okuyoruz ki 2.yılımızda dilimizi geliştirmek ve aynı zamanda fakülteye 'giriş' yapmak adına felsefe,tarih,sosyoloji derslerinin yanısıra hukuk ve edebiyat,metodoloji,sistem analizi gibi dersler de alıyoruz fransızca ağırlıklı olarak. Dolayısıyla '1yılımız ziyan oluyor hazırlıkla' diye yakınan arkadaşlar hiç üzülmesinler bizler 6 yıllık okul hayatından sonra dönem mezunlarının en yaşlı hukukçuları olacağız:-)
Old 10-01-2007, 19:07   #12
cesur_yürek

Bence hazırlık sınıfı gerekli değildir.Genellikle hazırlık snıfında verilen yabancı dil geçiştirirelerek verilir zaten.Yapılması gerekene gelince : 4 yıla sıkıştırılan derslerden öğrencilerin verim alması imkansızdır.Dolayısıyla Hazırlık sınıfı yerine 4 yıl içerisinde verilen derslerin bir bölümü 5. yıla yayılabilir diye düşünüyorum
Old 10-01-2007, 22:18   #13
pinar*

Ben buna katilmiyorum. Şöyle ki; bence her sorumluluğunu bilen hukuk öğrencisi eline geçen fırsatı değerlendirmeli ve ileride kullanabilecek düzeyde yabancı dil öğrenmeli.Bunu daha pratik yapabileceği gibi okuldan da alabilir.İkincisi ben 4 yılı 5 yıla çıkarmaktansa paket programlarla 3 yıla indirilebileceği fikrini destekliyorum. Seçmeli derslere ağırlık verilmeli ve kişi ilgi alanı dahilindeki paketi seçebilmeli.
Old 11-01-2007, 01:50   #14
cesur_yürek

sayın pinar* hanım katılmadığınızı ifade etmişsiniz ama gerekçesini yazmamışsınız 1.Yabancı dilin meslek yaşamında işe yaramayacağını meslek yaşamına atılınca göreceksiniz 2.Derslerin 3 yılda verilmesi temennisinide bulunmuşsunuz ki bu hukukun doğasına ters düşer ve son derece isabetsiz bir yaklaşımdır.Derslerin 3 yılda verilmesi teori eksiği olan bir yığın hukukçu yaratacıktır.Şöyle olabilir 4 yıl içinde verilsin şu anki durum gibi fakat okul döneminde uygulamada gösterilsin.saygılarımla
Old 13-01-2007, 11:43   #15
Alper Ersan Demirci

hukukta hazırlık sınıfı bana göre de gereksiz.
hazırlık sınıfı yerine hukukun tanımı ve terimlerinin öğretildiği ve üst sınıflara yardımcı olacak,temel oluşturacak bir sınıf olursa daha verimli hukukçular yetişir.
hukuk fakültesine gelen öğrencilerin hiç bir alt yapısı olmuyor.
bu da birinci sınıfta kavram ve anlama konusunda zorluklara neden oluyor.
bana göre başta belirttiğim gibi ingilizce olmayan ve üst sınıflara alt yapı teşkil eden bir sınıf oluşturulmalıdır.
Old 13-01-2007, 19:22   #16
funda.0633

Madem hazırlık okumak hukuk için gerekliyse insanlar neden akın akın ingiltereye, amerikaya gitmeye çabalıyorlar.1 yılda ingilizce öğrenilseydi gerçekten insanlar bu kadar masraf yapmazdı.Ben doğu akdeniz üniversitesi hukuk fakültesinden mezunum ve hazırlık okudum..Gramerle bu iş bitiyor mu..Tabii ki hayır.Hele hele özel okullarda hazırlık tam bir para tuzağı.Yazık bence..
Old 14-01-2007, 02:35   #17
cesur_yürek

Funda arkadaşımız da olaya başka bir bakış açısı getirmiş ve haklı.Nerden bakarsak bakalım hazırlık gerekli değildir.
Old 14-01-2007, 13:29   #18
pinar*

Alıntı:
Yazan cesur_yürek
sayın pinar* hanım katılmadığınızı ifade etmişsiniz ama gerekçesini yazmamışsınız 1.Yabancı dilin meslek yaşamında işe yaramayacağını meslek yaşamına atılınca göreceksiniz 2.Derslerin 3 yılda verilmesi temennisinide bulunmuşsunuz ki bu hukukun doğasına ters düşer ve son derece isabetsiz bir yaklaşımdır.Derslerin 3 yılda verilmesi teori eksiği olan bir yığın hukukçu yaratacıktır.Şöyle olabilir 4 yıl içinde verilsin şu anki durum gibi fakat okul döneminde uygulamada gösterilsin.saygılarımla

benim söylemek istediğim hukuk alanında dilini kullan ya da kullanma (ki bu mezun olduğunuz okulun sizi nereye yöneltiğiyle yakından ilgili...ben kullanabileceğim bir çalşma alanı bulacağıma inanıyorum) kendinize kattığınız yanınıza kar kalır ve alanınızda iş hayatında olmasa bile kullanma fırsatı yaratabilirsiniz.Belki iş hayatı benden şimdilik uzak olduğu için yanılıyor olabilirim ama benim UMUDum var en azıdan Bir diğeri paket programlar (okuldaki hocalarımızla da konuşmuştuk bunu) Türkiye de eğitimde alt yapı sorunu olduğu için mümkün görünmeyebilir ama yurt dışında uygulanan ve oldukça başarılı bir sistem. Bunu kişisel araştırmalarıma dayanarak söylüyorum. Ancak bu başlıbaşına tartışılması gereken ayrı bir başlık olabilir. Nitekim ayrıntılarını konuşmadan bir yargıya varmak pek d mümükün değil sanırım. Saygılar.
Old 14-01-2007, 23:04   #19
cesur_yürek

Sayın pinar* Hukuk kişinin anadili neyse o dilde öğrenilmeye ve ifade edilmeye yatkındır.Avukat'ın yabancı dilden evvel kendi dilini iyi bilmesi ve kullanması önem arzetmektedir.Yabancı dilin yarayacağı yer günlük yaşamdır olsa olsa sizin de ifade ettiğiniz gibi.Orta derece yabancı dilin faydası olur bu yönüyle .
Old 15-01-2007, 13:37   #20
pinar*

Sanırım benzer şekilde düşünüp farklı şekillerde ifade diyoruz cesur_yürek. Ben Türkiye'de Türk Hukuku üzerine ağitim alıyorsam bu kesinlikle türkçe olmalı ve dilimi sizin de belirttiğiniz gibi en iyi şekilde kullanmalıyım. Bu benim en başta bir Türk vatandaşı olarak da görevim. Ben yabancı dili asla önceliğim haline getirmiş de değilim ama yabancı dilin gerek alanımla ilgili süreli yayınları takipte gerekse yurt dışı ile balantısı olan bir kurumda alınan görevde ve daha bir çok alanda günlük yaşamın belki biraz daha ötesinde bir kullanım alanı bulduğuna inanıyorum.Her neyse şahsi fikirlere saygımız sonsuz.
Old 15-01-2007, 16:44   #21
cesur_yürek

Bazı noktalarda irade uyuşmasına vardık.Karşı fikirlerin temsilcileri gibi bir duruş göstermememiz sevindirici bir durum.Yaşamdan beklediğiniz beklentilere göre bir çizginizin olması gayet doğaldır.Yolunuz açık olur inş. Başarılar
Old 19-01-2007, 13:15   #22
tülayözer

[quote=NoXYgEnE]bu konuya yanında bir yaz boyunca çalıştığım boğaziçi menzunu çok güçlü bir avukatın olayından örnek vererek yorum yapmak istiyorum
quote]

boğaziçinde hukuk var mı?!
Old 19-01-2007, 15:08   #23
zeynepblk

Selam,ben Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2. sınıftayım ve bölüme geçmeden önce bende hazırlık okudum.Ancak üniversitelerin hazırlık bölümleri İngilizce öğrenmek için yeterli değil bence.İngilizceyi yurt dişında bir sene kalarak daha iyi öğrenebiliriz okullara verdiğimiz paralar ve bir yıl boşa gidiyor.Hukukcuların İngilizce bilmeleri gerek,aslında herkezin ingilizce bilmesi gerek.Çünkü ingilizce bilmek her yönden avantajdır bu devirde...
Old 25-01-2007, 16:22   #24
turbo

Varsayılan Hazırlık Oyunu, neye hazırlık?

Hazırlık sınıfı denilen olay, yabancı bir ülkeye gelen öğrencinin, o ülkenin dilini öğrenmesi ve bir yıl da olsa yeni ortamına alışması, düzenini oluşturması için okutulur. Yoksa kendi ülkesinde yabancı dil öğrenmek isteyen için değil.

Bu hazırlık sınıfları ve yabancı dille eğitim(yabancı dil eğitimi değil) konularında Prof.Dr. Oktay Sinanoğlu'nun 'Bye Bye Türkçe', 'Hedef Türkiye' ve 'Büyük Uyanış' kitaplarını okumasını her hukukçuya ve güzel Türkçemize saygı duyan her vatansevere şiddetle tavsiye ederim.

Okuyacak zamanı olmayanlar için kısa bir not da düşeyim. Yabancı dil öyle hazırlık sınıfı, yabancı dilde verilen hukuk dersleriyle öğrenilmez. Takviye dil dersleriyle öğrenilir. Bunu mesleğine uyarlamak isteyen kişinin bu dersleri aldıktan sonra tek yapması gereken, kendi mesleğiyle ilgili terimleri öğrenmektir.

Saygılarımla...
Old 25-01-2007, 19:18   #25
pinar*

Ah keşke dediğiniz gibi olsa da fransızcayı sadece terimleri öğrenerek mesleğe uyarlayabilsem(( takviye ders alınmasının gerekliliği konusunda hemfikirim ancak 1 yılda sıfırdan başladığım bir dili kullanabileceğim yeterli ölçüde öğrendiğime inanıyorum.(tabi bu okulun uyguladığı dil öğrenimi tarzına göre değişir!!!)
Old 10-03-2010, 17:13   #26
Aslı Aydın

Merhabalar,

Ben de Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi 1. sınıf öğrencisiyim. Okulumuzda bilindiği gibi hazırlık okumak mecburi. Eğer ki COPE denen hazırlık atlamaı sınavını geçemezseniz veya dış sınavlarla yeterliliğinizi kanıtlayamazsanız tabii ki. Ben intermediate kurundan yani 3. kurdan başlayarak 4. ve 5. kuru da okuyarak hazırlık sınıfını 1 yılda tamamladım. Anadolu Lisesi çıkışlıydım. Belki bunun bir faydası olmuş olabilir.

Fakültemizde İngilizce olan derslerin değeri %30. Bu dersler sadece hukuk dersleri değil tabii ki. Türk Hukuku ile ilgili tüm dersler Türkçe, uluslararası nitelikteki dersler ise İngilizce olarak verilmekte. Bunlar dışında ise İstatistik, Ekonomi, Felsefe, Maliye gibi dersler de İngilizce olarak okutulmakta. Ayrıca fakültemizde 2. sınıf dersi olarak İngilizce Hukuk Terimleri dersi mevcut.

Tüm bu bilgiler göz önüne alındığında, İngilizce hazırlık okumak hukuk dersleri dışında İngilizce olarak verilen dersler için bir gereklilik halini alıyor. Fakat bu durum hazırlıkta mükemmel bir İngilizce öğrendiğimiz anlamına da gelmiyor her zaman. Benim düşüncem ise genel İngilizcenin yanında, üniversite eğitimi olduğu için, hazırlıkta da bölüme yönelik bir İngilizce eğitiminin verilmesinin gerekli olduğudur. Sizler de takdir edersiniz ki tek dönemlik bir İngilizce Hukuk Terimleri dersinin, İngilizcenin hukukta tam olarak ve rahatlıkla kullanılacağı bir ders olması mümkün değildir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi