Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

mesafeli satımlarda masrafsız kaydı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-11-2009, 15:52   #1
damla_

Önemli mesafeli satımlarda masrafsız kaydı

Merhaba,
Ben mesafeli satım sözleşmelerine ilişkin bir soru sormak istiyorum. Mesafeli çeşit satımı sözkonusu olduğu zaman, yapılan satım sözleşmesine düşülecek masrafsız taşıma kaydı ( satıcının malı masrafsız olarak ifa yerinden başka bir yere taşıması ) hasarın intikaline ilişkin kurallarda değişiklik yaratır mı? Normalde mesafeli çeşit satımlarında mal bağımsız taşıyıcıya teslim edildiği anda hasar alıcıya intikal ediyor. Bu konuda iki farklı görüş buldum;
1.görüş; masrafsız taşıma kaydının konulması BK m.183/1 'in halin icabından doğan istisnasıdır. Hasar satıcıda kalır.
2.görüş; sadece masrafsız taşıma kaydının konulması satıcının hasarı üstlendiğini göstermez.
Hangi görüşü uygulayacağımızdan emin olamıyorum. Bu konuda kesin olarak bir bilgisi olan varsa çok yardımcı olmuş olur bana.
Old 13-11-2009, 19:49   #2
mehmet_4588

B.K m. 183/1 HALİN İCABINDAN veya hususi şartlardan mütevellit istisnaların maadasında,satılan şeyin nefi ve hasarı akdin in'ikadı anından itibaren müşteriye geçer.

satılanın satıcı tarafından masrafı kendisine ait olmak üzere ifa yerine taşınmasının kararlaştırılmış olması durumu yukarıda kanunun bahsettiği HALİN İCABI hallerine girdiği için hasar ve yarar SATICIDA dır.
teşekkürler..
Old 13-11-2009, 22:55   #3
mehmet_4588

Bahsettiğiniz durum,kuralın uygulanmasına engel olacak istisnalardandır.B.k m.183/1 "HALİN İCABINDAN veya hususi şartlardan mütevellit istisnaların maadasında satılan şeyin nefi ve hasarı aktin in'ikadı anından itibaren müşteriye intikal eder".ancak;
Satılanın satıcı tarafından masrafı kendisine ait olmak üzere ifa yerine taşınmasının kararlaştırılmış olması durumunda HALİN İCABI ndan hasarın satıcıda kalması gerekir.
teşekkürler...
Old 14-11-2009, 09:26   #4
damla_

Teşekkür ederim cevabınız için. Ama elinde bu konuda yargıtay kararı vs olan varsa, yazabilirse çok sevinirim. Örneğin, eskiden İsviçre Federal Mahkemesi masrafsız taşıma kaydının konulmasını, satıcının hasarı üstüne aldığına dair irade beyanı olarak kabul ediyormuş. Sadece masrafsız kaydının konulması satıcın hakkından feragat ettiğini gösterir mi? (Hasarın belli bir kapsamdan sonra alıcıya geçmesi satıcıya tanınan bir hak sonuçta.) Bunu tam çözemedim. Halin icabı olduğunu kitaplarda görüyoruz ama mesela gerekçeli bir yargıtay kararı olsa sanırım daha iyi olurdu.
Old 18-11-2009, 19:02   #5
damla_

bu konuda yardımcı olabilcek kimse yok mu acaba..
Old 19-11-2009, 15:05   #6
holiganist

Hasarın geçişi konusunda Türk Borçlar Kanunu Tasarısı'ndaki düzenlemeye göre net bir kural getirilmiştir.Buna göre taşınır mallarda teslimle, taşınmazlarda ise tescil alıcıya geçer. Umarım işinize yarar.
Old 19-11-2009, 19:25   #7
damla_

Evet tasarı bu konuda bir düzenleme getirmiş ama ne yazık ki hala yürürlüğe girmedi ve ne zaman gireceği de meçhul. yine de sağolun..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi