Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davayı müraacata bırakma - Vekalet ücreti-Derdestlik itirazı

Yanıt
Old 06-05-2011, 15:37   #1
akrd61

Varsayılan Davayı müraacata bırakma - Vekalet ücreti-Derdestlik itirazı

Değerli meslektaşlar derdest olan şiddetli geçimsizlik nedeniyle açtığımız davada taraflar boşanma hususunda anlaşmışlardır.Ancak davanın açıldığı tarihte evlilikleri henüz 1 yılını doldurmadığından davayı anlşamalı dava olarak devam ettiremediğimizden davayı müraacata bırakıp 1 yılın dolduğu 17.05.2011 tarihininin ertesi günü anlaşmalı boşanma davamızı açaçağız.

1) Müraacata bıraktığımız dava 3 ay sonra açılmamış sayılacağından kendisini vekille temsil eden davalı tarafa vekalet ücreti öder miyiz? Karşı taraf avukatının veya davalı asilin vekaleten ücretini istemediğine ilişkin beyanı olsa yine de vekalet ücreti ödermeyiz ?

2) İkinci açtığımız dava derdeslik itirazı ile karşılaşılır mı?
Old 06-05-2011, 15:48   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan akrd61
Değerli meslektaşlar derdest olan şiddetli geçimsizlik nedeniyle açtığımız davada taraflar boşanma hususunda anlaşmışlardır.Ancak davanın açıldığı tarihte evlilikleri henüz 1 yılını doldurmadığından davayı anlşamalı dava olarak devam ettiremediğimizden davayı müraacata bırakıp 1 yılın dolduğu 17.05.2011 tarihininin ertesi günü anlaşmalı boşanma davamızı açaçağız.

1) Müraacata bıraktığımız dava 3 ay sonra açılmamış sayılacağından kendisini vekille temsil eden davalı tarafa vekalet ücreti öder miyiz? Karşı taraf avukatının veya davalı asilin vekaleten ücretini istemediğine ilişkin beyanı olsa yine de vekalet ücreti ödermeyiz ?

2) İkinci açtığımız dava derdeslik itirazı ile karşılaşılır mı?

1)Karşı vekalet ücreti ödersiniz .Bu ücret avukata aittir.Bu nedenle asilin vazgeçme yönündeki beyanının geçerli olmaması gerekir diye düşünüyorum.

2)Karşılaşılmaz.Farklı nedenlere dayanıyorsunuz.

Uygulamaya göre değişmekle birlikte şiddetli geçimsizlik sebebiyle açmış olduğunuz davada protokolle birlikte şahit de dinlettiğiniz takdirde boşanmaya karar verilebiliyor.
Old 06-05-2011, 15:54   #3
Av.Suna SOYDAŞ

1/ Müracaata bırakmanız sebebi ile vekalet ücretine hükmedilecektir.
2/ Karşı tarafın beyanı olursa vekalet ücretine hükmedilmeyeceğini düşünüyorum.
3/ Davanın açılmamış sayılması tarihine kadar derdestlik itirazı söz konusu olacaktır.
Old 06-05-2011, 16:19   #4
akrd61

Alıntı:
Bu ücret avukata aittir.Bu nedenle asilin vazgeçme yönündeki beyanının geçerli olmaması gerekir diye düşünüyorum.

özlem hanım peki avukat meslektaşımız böyle bir beyanda bulunsa yinede öder miyiz ?

Alıntı:

Uygulamaya göre değişmekle birlikte şiddetli geçimsizlik sebebiyle açmış olduğunuz davada protokolle birlikte şahit de dinlettiğiniz takdirde boşanmaya karar verilebiliyor.

Ne yazık ki hakim bu uygulama yı yapmıyor.Daha dün başka bir arkadaşın duruşmasında davanın açıldığı tarihte 1 yıllık evliliklik süresinin dolmadığından davanın çekişmeli devam ettiğini söyledi..
Old 06-05-2011, 16:24   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

[quote=akrd61]özlem hanım peki avukat meslektaşımız böyle bir beyanda bulunsa yinede öder miyiz ?

Bu konuda benim de bir bilgim yok avukat bey ama sonuçta hakkından vazgeçtiği için vekalet ücretini ödemenize hükmedilmez diye düşünüyorum.Zaten hükmedilse bile talep edilmediği sürece sorun çıkmaz.
Old 09-05-2011, 00:07   #6
BALDIRAN

Kanımca,
HMUK 409 un uygulandığı davalarda açlmamış sayılma kararı, nihai karar olduğu için vekalet ücreti ödersiniz
Davalı asil, vekalet ücreti istemiyorum bu hakkımdan feragat ediyorum derse, mahkeme vekalet ücretine hükmetmemelidir, fakat, davalının avukatı, bu durumda davalıyla aranızda bir anlamda sulh anlaşması olduğundan, sizdende kendi müvekkilinden de vekalet ücretini talep edebilir.
Her iki davanız da M.K.166. maddeye dayanmakta olduğundan, 3 aylık süre dolup davanın açılmamış saylması kararı verilene kadar, önceki dava derdest durumdadır ve derdestlik itirazı ile karşılaşabilirsiniz. Saygılar
Old 09-05-2011, 00:36   #7
Av. Bülent Sabri Akpunar

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Kanımca,
Her iki davanız da M.K.166. maddeye dayanmakta olduğundan, 3 aylık süre dolup davanın açılmamış saylması kararı verilene kadar, önceki dava derdest durumdadır ve derdestlik itirazı ile karşılaşabilirsiniz. Saygılar

Vekalet ücreti ile ilgili husus davalı vekilinin inisyatifindedir. Hükmedilmesi istenmezse imzalı beyan ile duruşmada veya dilekçe ile bundan feragat edilebilir.Derdestlik ile ilgili neden kaygı duyduğunuzu anlamadım.Zira malumunuz olduğu üzere derdestlik resen incelenmez, dava şartı sayılmaz. Eğer anlaşmalı boşanma davası açılacaksa, davalı yan da bu konuda mutabıksa neden itiraz ileri sürsün ki?..

Burada benim asıl üzerinde durmak istediğim konu şu: "Her iki dava da MK.166'ya dayandığından davalar derdesttir" yargısına nasıl varılmıştır?

Derdest davalarda Taraflar,Dava Konusu,Dava Sebebi aynıdır.
Dava Sebebi nedir? Dava sebebi hukukumuzda uygulanması istenen hukuk normu değil, maddi olaylardır. Ben tarafları ve konusu aynı olan ve şiddetli geçimsizliğe dayalı bir davam derdest iken aynı şekilde yine şiddetli geçimsizliğe dayalı bir başka dava daha açabilirim! Nasıl? İkinci davada dayanacağım vakıalar farklı olaylar ise derdestlik itirazı ile de bağlı kalmam.
Old 10-05-2011, 00:54   #8
BALDIRAN

Sn.Bülent Sapri Akpunar.
Kanımca;
Elbette, derdestlik itirazı için davanın tarafları,konusu ve sebebi aynı olmalıdır.
Soru bağlamında düşünürsek, her iki davanın taraflarının ve konusunun aynı olduğunu sanırım sizde kabul ediyorsunuz.
Davanın sebebine gelince.İkinci davada, ancak, ilk davadan sonra yaşanmış maddi vakıalar var ise onlara dayanabilirsiniz kanısındayım, ilk davadan önceki maddi vakıalara dayanırsanız derdestlik itirazı söz konusu olacaktır sanıyorum.
İlk dava evlilik birliğinin temelinden sarsılması dayalı boşanma davası ise, ikinci davada aynı hukuki temele dayalı bir davadır sadece bu davada, hakim, çekişmeli boşanma davasından farklı olarak, tarafların ikrarı ile bağlı olup, evlilik birliğinin temelinden sarsılıp sarsılmadığını araştıramaz.diğer olgular aynı olduğu (evlilik birliğinin temelinden sarsılması ve ortak hayatın çekilmezliği) için derdestlik itirazında bulunulabileceği kanısındayım.
Derdestlik itirazının, ilk itirazlardan olduğu ve resen incelenemeyeceği konusunda size katılmakla beraber,anlaşmalı boşanma dahi olsa karşı tarafın son dakikada protokoldeki bir hükmü bahane ederk,bu itirazı mahkeme önünde yapmasını engelleyen bir hüküm olmadığını düşünüyorum.Saygılarımla
Old 10-05-2011, 16:10   #9
Av.Kaan

Davanın açılmamış sayılması kararında karşı taraf lehine vekalet ücreti hükmedilir. Asil veya vekil bundan feragat edebilir. Derdestlik itirazı hem yersiz olur (Bülent Sabri bey'in dediği gibi) hem de haksız olur.
Old 13-05-2011, 13:22   #10
Av. Bülent Sabri Akpunar

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Davanın sebebine gelince.İkinci davada, ancak, ilk davadan sonra yaşanmış maddi vakıalar var ise onlara dayanabilirsiniz kanısındayım, ilk davadan önceki maddi vakıalara dayanırsanız derdestlik itirazı söz konusu olacaktır sanıyorum.

Katılıyorum.Şiddetli geçimsizlik nedeniyle açılan ilk dava dilekçesinde yer almayan maddi vakıalar sonradan başka bir dava ile ileri sürüldüğünde, dava açılmasının davalı lehine gerçekleşen neticelerinden "davayı genişletme yasağı" ve "derdestlik" engeline takılacağı açıktır. Ama işbu yasağın uygulanabilmesi için bahsi geçen vakıaların sizin de belirttiğiniz gibi ilk dava açılırken sözkonusu olması gerekir. Tamamen yeni vakıalar bu engele takılmaz.

Benim de üzerinde durduğum konu HMUK'ta dava sebebi olarak maddi vakıaların kabul edilmiş olması; aynı hukuki nedene dayalı olarak yeniden dava açılabileceği ama yukarıda adıgeçen sınırlamalara tabi olacağı idi.

Teşekkür Ederim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi