Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

Başucu kitapları

Yanıt
Old 12-03-2007, 19:33   #31
Opioid

şu ana kadar sayılan başucu kitaplarının
hepsini kapsar nitelikte olarak gördüğüm tek isim vardır dünya üzerinde..
Küçük İskender..
çoğu cümlesini 3 defa okuduktan sonra idrak edebildiğim,
anlayınca da bir kaşifin yeni bir kıtayı bulduğu andaki gülümsemesini yüzümde fark ettiren insan..
Türk Edebiyatı'nın Fransız Edebiyatıyla savaştığı bir meydanda bizi
muzaffer kılabilecek tek asker, Aschil'dir benim nezlimde.
o bir jokerdir sıralanmış başucu kitaplarının arasında..
çekin o kartı ve oyunu kazanın..
saygılarımla..
Old 13-03-2007, 14:26   #32
duru_hukuk

kitap okumayı çok seven arkadaşlar için benim de birkaç tavsiyem olsun istiyorum;
1.HENRI CHARRIERE_KELEBEK(biraz kalın bir kitaptır ama zevkle okuyacağınıza inanıyorum suçsuz yere hapse giren ve müebbet hapse mahkum edilen ve yıllarca hapiste kalan bir adamın kaçışlarını,hapisanelerde geçen ömrünün hikayesi ve bildigim kadarıyla Fransa'da yaşanmış gerçek bir olay anlatılmış)
2.ERDAL ÖZ_YARALISIN
3.ERDAL ÖZ_KANAYAN
4.IRVIN D.YALOM_NIETZCHE AĞLADIĞINDA
5.IRVIN D.YALOM_AŞKIN CELLADI(okurken çok etkilendiğim bir kitaptı aşk ve insan psikolojisi bu kadar güzel anlatılamazdı bence şiddetle tavsiye ediyorum
saygılarımla...
Old 20-03-2007, 12:58   #33
cLaW

Varsayılan Kişisel Kanaat

Nietzche ağladığında kitabı bünyeye zararlıdır( ) kaldı ki Nietzche başlı başına ziyan bir kişiliktir Mutlu olmak istiyorsanız okumayınız ama gerçekliğin farklı bir boyutuyla yüzleşmek istiyorsanız tadılması gerekli bir lezzettir.

Saygılarımla.
Old 29-03-2007, 21:48   #34
Av. Galip DAĞTEKİN

Şuan Zülfü Livaneli'nin Leyla'nın Evini okuyorum ve herkese tasiye ederim...Saygılarımla
Old 29-03-2007, 22:24   #35
halit pamuk

Kişisel kanaatim, "Nietzche ağladığında" çok güzel bir roman.

Ancak, Nietzche yaşamış olsaydı ve bu kitabı ve hakkında yazılnları okusaydı: o devamlı bahsettiği sürü'nün kendisini ne hale getirdiğini görür ve üzüntüsünden ağlardı! Ve bir kitap daha yazardı:Sürünün intikamı.

Nietzche'ye bir de hollywood el atsa tam olacak.
Old 30-03-2007, 15:09   #36
*sinequanon*

Okuduğum kitaplar arasında başucu kitabı olarak değerlendilmeye en layık olanı Montaigne'in "Denemeler"idir.Okuduğumda ortaokul 2. sınıftaydım.Altını çize çize ve aileme "Şu anlatımın güzelliğine ve sadeliğine bakar mısınız!" diye parça parça okuduğum bir kitaptı.Hala da belli aralıklarla okurum.Hayata dair,arkadaşlığa dair,her şeye dair çözümler barındıran tam anlamıyla muhteşem bir kitaptır.Çevirmeni Sabahattin Eyüboğlu der ki;"Sanki okuyup bir kenara bıraktığınız kitaba akşamları Montaigne gizlice gelip bir şeyler ekliyor gibidir."Gerçekten de her okuduğunuzda farklı bir şeyler görürsünüz.Eminim zaten % 90'ınız bu kitabı okumuştur.Ama kesinlikle tekrar tekrar okunmaya değer.
Old 30-03-2007, 16:44   #37
haklaw

Tarih hakkında bildiklerinizi unutun.Mustafa Armağan'nın "Küller Altında Yakın Tarih" adlı kitabını okumanızı tavsiye ederim.
Old 05-04-2007, 23:31   #38
tuval2310

cezmi ersöz:şizofren aşka mektup...
yıllardır tekrar tekrar okudum..
şiir tadında kitaplar sevenler için...
Old 06-04-2007, 14:17   #39
tombombadil

Öncelikle herkese meraba

Yazılardan anladığım kadarıyla pek fantastik edebiyat seven yok aranızda ama öyle bir yazar var ki; onu okuduğunuzda tüm kitaplara bakış açınız birden bire değişiyor. Fastastik edebiyatın kurucusau J. R. R. Tolkien den bahsediyorum tabiki...

Yüzüklerin Efendisi üçlemesini tam üç kez okudum. her okuduğumda bambaşka bir dünyadaydım sanki. O kadar güzel bir anlatımı var ki elimden bırakamıyordum kitabı.

Neyse lafı uzatmadan şunu söyleleyim, farklı bir deneyim ve eğlenceli saatler için Yüzüklerin Efendisi üçlemesini muhakkak okuyun. Tabi Silmarillion ve Hobbit de var ama fantastik edebiyattan hoşlanmayanlar için yorucu olabilir.

Ayrıca Nehir Aydın Gök Duman' ın "Özgürlük Ateşi" (bu tarzdan hoşlanmamama rağmen) beni çok etkilemiş olan bir kitaptır. Ayrıca Simyacı gerçekten çok güzel bir kitap...
Old 16-04-2007, 19:28   #41
ahriman

Gecenin Sonuna Yolculuk-Céline
Tutunamayanlar-Tehlikeli Oyunlar-Korkuyu Beklerken-Oğuz Atay
Aylak Adam-Yusuf Atılgan
Saatleri Ayarlama Enstitüsü-Ahmet Hamdi Tanpınar
Kürk Mantolu Madonna-Sabahattin Ali
Kara Kitap-Orhan pamuk
1984-George Orwell
Üzümün Kardeşliği-John Fante
Old 17-04-2007, 10:29   #42
av.sally

Bende tadını başka kitaplarda bulamdığım bir romanı tavsiye etöek isterim insan psikolojilerini farklı açılardan ancak günlük yaşayışla anlatan farklı bir roman:Buket UZUNER in Kumral Ada Mavi Tunası beni hayli etkilemiştir.
Ya bi de kadınları bu kadar tanıyan başka bir erkek olabilir mi diye beni kitapları sayesinde düşündüren tek adam Ahmet ALTAN.
Old 17-04-2007, 11:26   #43
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Felsefenin Tesellisi - Alain de Botton

Gerçek bir başucu kitabı.
Old 29-04-2007, 18:00   #45
betülözülkü

stephan king'in Oyun adlı kitabı gece yapmadan önce hoş olabilir ancak o kitaba kendinizi kaptırırsanız uyuyabileceğinizi pek sanmıyorum.bunun dışında belki okumuşsunuzdur ama umberto eco'nun gülün adıda orta çağ bağnazlığını anlatan okunması gereken bir kitap
bayanlara uyarı:Oyun'u okurken kendinizi yatağa kelepçelenmiş kadın yerine koymamanızı öneririm..
Old 17-05-2007, 23:46   #46
Av.Ateş

Roman olarak da Vedat Türkali'yi (Güven,Kayıp Romanlar)şiddetle tavsiye ederim.Orhan Pamuk'un Benim Adım Kırmızısı.

Şiir konusunda hiç kimse ama hiç kimse benim için Cemal Süreya'nın yerini tutamaz.

“ölüyorum tanrım
bu da oldu işte
her ölüm erken ölümdür
biliyorum tanrım.
ama, ayrıca aldığın şu hayat
fena değildir
üstü kalsın...” C.S.
Old 24-05-2007, 04:52   #47
Gülümse

Eksi Oykuler kitabi yaklasik 2 hafta sonra genc dostalarimdan bir tanesi tarafindan hediye geldi.. Onceleri sadece icine goz atip bir kenara biraktigim kitabi yeniden elime aldigimda hic pisman olmadim.

Sanirim bir yerde rastlayip okumaya kalkarsaniz, sizde pisman olmayacaksiniz..

Saygi ile
Old 24-05-2007, 19:35   #48
Opioid

KADIN TAMİRCİSİ
Türkiye'deki en sıradışı kitaplarından biri.
Yayınevi bulamamıştır.
Yazarın adı Erol Hızarcı gibi birşeydi ama emin değilim.
Çok bomba bir kitaptır..
Saygılarımla..
Old 09-06-2007, 21:10   #49
Defi-Def

Gabriel Garcia Marquez 'in "Anlatmak İçin Yaşamak'ı da çok iyidir.Hatta tüm kitaplarını tavsiye ederim. Vasgonzales'in Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım'nı yıllar olmuştur okuyalı ama hala elimin altındadır. Balzak (Vadideki Zambak)Şimdilik bunlar geldi aklıma. Bir de Hasan Hüseyin (hepsi) ve elbette Aragon (Sana bir sır vereceğim Elsa/Zaman sensin...)
Old 12-06-2007, 21:21   #50
eylemk

Başucu kitabı deyince akla sürekli elimizin altında bulundurduğumuz kitaplar gelir. Benim başucu kitaplarım biraz fazla sanrım. İlk aklıma gelenler, Dostoyevski'nin "Suç ve Cezası", Michel Foucault'un "Özne ve İktidarı, Büyük Kapatılması", Cervantes'in "Don Kişot'u", Hasan Hüseyin'in, Aragon'un ve Ahmet Telli'nin tüm şiiirleri, Vasgonzales'in Şeker Portakalı ve Güneşi Uyandıralım'ı .....
Old 17-06-2007, 22:58   #51
adalet tanrıçası

Olumlu Dostoyevski...

Dostoyevski'nin bütün kitapları başucu kitabı olacak nitelikte ama SUÇ VE CEZA'nın tadı bambaşka...
Old 18-06-2007, 10:10   #52
ecesaka

Trevanian - Şibumi...

Trevanian'ın kim olduğunu sadece yayınevi sahibinin bildiğine dair dedikodular var. Gizemli bir yazar kendisi Ayrıca yazmış olduğu romanlarda anlattığı olayları o kadar detaylı ve gerçekçi anlatıyor ki, bir romanında yazdıklarını uygulayan hırsızların Lourve müzesinden tablo çaldıkları söyleniyor. Hatta bu nedenle Trevanian Şibumi adlı romanında tehlikeli bulduğu bazı konularda çok fazla detaya girmekten kaçınmıştır... Akıcı üslubuyla sizin için elden bırakılamayan kitaplar arasında olacağından eminim...
Old 18-06-2007, 11:48   #53
Av.Bulut

Mutlu

Oğuz Atay Tutunamayanlar derinliği ve farklı tarzıyla başucu kitaplarımın en başında.Şiddetle tavsiye ederim
Old 18-06-2007, 19:46   #54
thepanu

Alıntı:
Yazan cLaW
Okuyupta çok etkilendiğim,yıllardır okumaktan sıkılmadığım kitapları sizinle paylaşmak istiyorum,okumuş/denemiş olanlar yorumlarını yazarsa ya da benim gibi her okuduğunda farklı bi tat buldugu kitaplar varsa ve paylasırlarsa sevinirim..Saygılarımla
İlk kitap Trevanian/Şibumi..go oyunu ve komplo teorisiyle ilgili mükemmel bi kitap
Sonraki ikisi felsefe Nietzche/Zerdüst böyle buyurdu ve Oruç Aruoba/De ki işte..Kitaplar biraz eski bir solukta can cekerek okuyamayanlar olabilir belki ama benim okudukça hayatımdaki boşlukları dolduruyorlar..bir nevi hayatımı kaydıran kitaplar ilk aklıma gelenler bunlar oldu.
sayın claw öncelikle ;ths'nin yeni bir üyesi olarak ilk mesajımı size atma sebebim olan başucu kitapları olarak önerdiğiniz tüm kitaplar ; gerçekten çok başarılı ve listenize bir kaç isimde ben eklemek istedim izninizle.. milan kundera'nın varolmanın dayanılmaz hafifliği ve şaka isimli kitaplarının okunmaya değer olduğu kanaatindeyim ayrıca george orwell'dan 1984..
ve nietzche'nin böyle buyurdu zerdüşt adlı kitabını herhangi sebeple beğenmeyen arkadaşım içinse antrenman amaçlı nietzche ağladığında' yı tavsiye ediyorum kendisi benim felsefeyle tanıştığım kitaptı beğeneceğinizi umarım. (kitabın yazarı irvin d. yalom)
saygılar
Old 02-08-2007, 16:52   #55
ommerfarruk

Felsefe,tarih,psikoloji,klasikler vb. bunlar zaten okunması gereken ve okunması gerektiğini de hepimizin iyice bildiği kitaplar.Ama bunlardan yorulduğunuzda elinize bir stephen king (mesela hayvan mezarlığı)alıp okumanızı öneririm.Ne kadar muhteşem olduğunu göreceksiniz.
Old 06-08-2007, 15:38   #56
betülözülkü

İçinizce MARLO MORGAN'IN BİR ÇİFT YÜREK'İ OKUYAN VAR MI????Kitap tam bir roman özelliği taşımasa da gezi yazısı türünde okunması gereken müthiş bir kitap...
Old 19-08-2007, 22:13   #57
M P

Selamlar ,
1-Surname
2-Kontur Gerilla kiskacinda Turkiye
3-kelile ve dimme
4-zor zamanda konusmak
Saygilarimla
Old 20-08-2007, 02:36   #58
atrocity

merhaba nietzche ağladığında gerçekten mükemmel bir kitap. ayrıca buket uzuner'in kumral ada mavi tuna kitabını kesinlikle tavsiye ediyorum aklıma gelen bir diğer kitap ise Can Dündar'ın Yarim Haziran adlı kitabı.
Old 30-08-2007, 14:38   #59
cLaW

Huzursuzluğun kitabı-Fernando Pessoa.

-"Özgürlük, yalnız kalabilmeye denir. İnsanlardan uzaklaşabiliyorsanız, onlara hiçbir muhtaçlığın, paraya ihtiyacın, sürüye uyma içgüdün, aşka, şana şöhrete hevesin ya da merakın yoksa özgürsündür, bunların hepsi sadece yalnızlıktan ve sessizlikten beslenir. Yalnız yaşayamıyorsan, doğuştan kölesin demektir."

-"hayat, bir ünlemle bir soru arasındaki tereddüttür. şüphenin içinde bir son nokta vardır."

...
Old 11-10-2007, 21:19   #60
av.Halil ibrahim Vargün

Dostoyevski-Karamazov Kardeşler...üstadın bu romanı, roman olmanın ötesinde bir insanlık ansiklopedisidir...selametle...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi