Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigarayı Bırakıyoruz!

Yanıt
Old 19-08-2008, 22:31   #151
Nur Deniz

Varsayılan Ben Buldum

Bence siz Şehper Hanım her şey bi kenara, bir bağımlıktan kurtulmak ve özgür olmak için bile terkedersiniz. Ne dersiniz??
Old 19-08-2008, 22:33   #152
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
, bir bağımlıktan kurtulmak ve özgür olmak için bile terkedersiniz.

Evet evet! Bunu sevdim, nasıl bildiniz?!
Old 19-08-2008, 23:30   #153
Nur Deniz

Varsayılan :))

Hiç kimse size ne yapacağınızı söylemesin değil mi?? Kimse de sizi kontrol etmesin, siz ne zaman ve nasıl duracağınızı zaten bilirsiniz..Sağlık filan da çok korkutmaz bence sizi , bunlada başetmeyi bilirsiniz.. Anca özgürlük , bilmiyorum yazım tarzınızdan bunu hissettim, evde yeter mi yetmez mi düşüncesi gibi.. Beni de en çok rahatsız eden konu bittiği zaman alınana kadar bir kaç kere başkasından istemek zorunda kalmıştım.. Öyle düşman filanda değil, Çok yakın arkadaşım olmasına rağmen beni kısıtladı, sinir oldum. Bu derece beni hiç bir şey bağlamamalı diye düşündüm. Çünkü açlığa, susuzluğa, uykusuzluğa , yalnızlığa dayanmak mümkün ama bu ucuz , ayaklatı varlık her yerde..
Harikasınız bence..O yüzden söledim, sadece kendiniz için yaparsınız,
Hem kavgada yumruk sayılmazmış, sayıp durmayın kaç tane içtiğinizi bence, karar verirken olur böle diye düşünüyorum, vicdan azabıda çekmeyin .. Dediğim gibi o SON SİGARA maçın sonu olacak ve siz bunu tuşa getireceksniz
Ben eminim bunu yapacak biri daha var burda ama şimdilik sempatizan davranıp uzak oynuyo. Az kaldı C... Bey, Ben sizin içerken bakıp düşündüğünüzü biliyorum.
Sevgiler
Old 20-08-2008, 10:46   #154
Gülümse

Varsayılan devam

Alıntı:
Yazan Av.Şehper Ferda DEMİREL
Sayın Nur Deniz, Bırakmak için bırakmayın, özenti için de bırakmayın, demişsiniz. İyi de o zaman ne için bırakayım? Bu forumun rüzgarı olmasa belki hiç niyet de etmeyecektim. Halihazırda, esen rüzgarın yerinde etkisiyle ve akıl yolu ile, sağlık namına hareket etmek niyetim.

İlk güne denize karşı köy kahvaltısı ile başladım, üstüne üstlük tüm olumsuz(!) güzelliklere rağmen, kahvaltıda da hiç aramadım--, kokusunu zaten içerken bile özlediğim yok. İki arada bir derede başlamışım zaten, iki arada bir derede de bırakmaya kararlandım.

Sigarayı bırakmanın en uygun zamanı sizin bıraktığınız zamandır. O yüzden devam Demirel, devam demiyeceğinizi hissetiğiniz an yardım istemeyi unutmayın.

Tamam ben baştan beri tıbbi ya da bırakmayı destekleyen kuruluşları öneriyorum, ama bu eşiniz kızınız oğlunun ya da yakın bir arkadaşınız olabilir. Önemli olan size destek olmaları.

Mesela beni arayabilirsiniz Ben sizi gayet güzel destek çıkarım...

Sigara içmeden geçirdiğiniz tüm zamanınız tüm gayretiniz size rehber olsun. Kendi çabanıza ve emeğinize duymanız gereken saygıyı da unutmayın.
Old 20-08-2008, 13:29   #155
Av.Nilay TOPRAK

Aslında ben de,mecburiyetten sigarayı bırakmalıyım,hatta şimdiye kadar bırakmalıydım... Ama hala bırakmak isteyip istemediğimi bilemiyorum. Günde 1-1,5 paket içirken 2-3 adete düşürdüm.2- 3 den de kurtulmayı istemediğimi de kendime itiraf edemiyorum ve çoğu zaman vicdan azabı çekiyorum.
Hiç içmeyecek ve ya bir tane içecek de olsam,yanımda sigara bulunduruyorum.İçebilirim,ama bak işte içmiyorum diyorum kendime...
Old 20-08-2008, 14:33   #156
Nur Deniz

Varsayılan Kara dönüştü :)

Çok şaşırdı arkadaşlarım, vaadler arasında bir adet baba marka kot pantolon, 3 günlük gezi, bir de bilezik var.
Sevdim ben bu bırakma işini, mutluyum, gururluyum.
(Yakında şişmanımda eklenecek.)
Çok yiyorum, lütfen yaaaa...
Old 20-08-2008, 15:39   #157
Gülümse

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Çok şaşırdı arkadaşlarım, vaadler arasında bir adet baba marka kot pantolon, 3 günlük gezi, bir de bilezik var.
Sevdim ben bu bırakma işini, mutluyum, gururluyum.
(Yakında şişmanımda eklenecek.)
Çok yiyorum, lütfen yaaaa...

Sigarayı bıraktıktan sonra yemeniz normale dönecek ve kilonuzda eski haline gelecektir emin olun...
Old 20-08-2008, 21:52   #158
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Merhaba;

Güzel haberler arka arkaya geliyor. Devamı da gelecek.

Sigara sohbetlerine devam edelim:

Bu sohbetler aklıma bir şey getirdi:

Zarar kavramı ve somutlaştırılması.

Sigara paketlerinin üzerinde yazar: Sigara sağlığa zararlıdır. Neden? Kısırlık yapar, dolaşım sistemini bozar vs.

20 yaşındaki bir insan için bu ifadeler ne anlatır? Bence hiçbirşey.

Bir arkadaşımın bir tanımlaması vardı: 20 yaşında iken ölüm benden çok uzaktı. Hiç bana ulaşabileceğini varsaymıyordum. Şimdi bakıyorum ki aramızda birkaç sıra kalmış. Onlar biçilince sıra bende. Çünkü yaş ilerledi.

20 yaşında saat gibi çalışan bir vücuda sahip insanlar için bu ifadeler sadece bir riskdir. Hem de çok uzak bir risk. Böyle bir risk için keyfinden vazgeçmez. Sorduğunuzda zararlarını bilir. (Ama inanmaz ya da ciddiye almaz)

Suat beyin bir ifadesi var dı? doktor yok mu onlar bıraktırıyor diye.

Onlar bıraktırıyor. Çünkü devreye doktor girdiğinde zarar somutlaşıyor. Ya bacağın kesilecek diyor, ya şunu diyor ya bunu. Ama artık ortada kanıtlanmış somut bir zarar vardır. O da etkisini gösteriyor.

Kızım alerjik astım hastası. geç zamanlarda çıktı. Hacettepeye götürdük (başka yerlere de gitti ama en ciddi hacettepe ilgilendi.) yüzlerce deney. Neredeyse herşeye tepki veriyor. Çözüm bulunamadı.

Gel zaman git zaman kızın İTÜ yü kazandı okumaya gitti. Alerji korkunç boyutlara çıktı. Hemen hacettepeden yeniden randevu alındı. Sorunun özü saptandı. Kızım sigaraya başlamış.

Sonuçta kızım sigarayı bıraktı. Neden belirlendi: geçmişte yoğun sigara dumanı altında kalması.

Olan olmuş, biten bitmiş de diyebilirim. Şimdi bıraksam ne olur bırakmasam ne olur da diyebilirim. O zaman zararı kavramamış ya da kavramak istememiş olurum.

Eşim sigara içmez. Bu zararın kaynağı benim. Zararın benim bedenimde doğmamış olması onun somut bir zarar olma özelliğini ortadan kaldırmaz. Sadece zarar olarak algılamamı güçleştirir. Kızım şimdi benimle birlikte yaşamıyor. Ama benile birlikte yaşayan eşim de bu riskin altında. Ya da yanında sigara içtiğim diğer çocuklar.

Belki de torunumun yanında sigara içeceğim.

Onun için içmemeliyim.

Şöyle bir düşünün sizin benden çok daha fazla gerekçeniz ve doğacak zararınız var.

Saygılar.
Old 20-08-2008, 23:56   #159
Nur Deniz

Varsayılan Teşekkür

Bu forumu okuyan, yanıtlayan, yazan, düşünen, merak eden, katkıda bulunan, haberdar eden, samimiyetle paylaşan herkese ve Muzaffer Abi' ye çok teşekkür ediyorum.
İyi ki varsınız..
Old 21-08-2008, 00:31   #160
Av.Mürsel SARI

SEvgili Nur Deniz,

Hukuk aşığı olmanın vermiş olduğu bir tabloyu tanımladınız.

Naçizane çorbada tuzumuz olsun diye uğraşırız..
Old 21-08-2008, 07:17   #161
Gülümse

Harika temiz havalı sigarasız bir gün dileğiyle...
Old 21-08-2008, 09:32   #162
preciada

Varsayılan Ben de varım..

Merhabalar,
Yeni bir üye olarak ben de bu sigaraya meydan okuma davasındayım,bu da sizlerin yazılarını okumakla gerçekleşti..
Kendime gün belirledim,ancak ne kadar gerçekleşir bu bilemem..çok iradesiz olduğumun bilincindeyim,çünkü defalarca bırakmaya çalıştım,nafile..
Güya yazın dersler olmayacak,oooo çok rahat bırakırım edalarındayken şimdi okul açılacak,sigarasız nasıl sınavlara hazırlanırım telaşına düştüm..
Bırakmayı ertelediğim yetmezmiş gibi bahanelerim de çok mantıklı kendimce)
Her yaktığımda bırakacağım günü söylüyorum içimden,ama bir yandan da sigarasız nasıl zaman geçireceğim diyorum..Yardımlarınıza ve desteğinize çok ihtiyacım var..şimdiden teşekkür ederim..
Old 21-08-2008, 10:21   #163
Av.Mürsel SARI

Böylesi telaşenin hiç olmamasını istemek inanın imkansıza eş bir durum.
Niçin mi? Onu da anlatayım:2005 bahar dönemmi finalerinde 3(üç) paket sigara içme yarışında olan biri olarak anlatayorum.
Yaz tatili evresi dediğiniz gibi en ideal evre (ben bu zamanlamayı yakaladım), ama dersler başlar sınav tarihleri yaklaşır arkadaşlar ile kantinde oturup çay, kahve bide vazgeçilmez sigara ikramları olunca (gel de dayan) özelikle vucudun (!) uyarını dikkate alarak o ortamlardan kaçmaya başladım.VE bu evreden sonra en önemlisi kendime zaman ayırdım,yürüyüşlere, parklarda boş basketbol sahalarında stres atmaya başaladım,(arkadaşlardan sitemler duymadım değil ama) zaman herşeyin ilacıdır deyip 5/4 sonra eski muhabetlere devam ettim, sınav öncesi gaz odasını andıran odadan kurtuldum ve en nihayetinde 2006 finalerine sigaarasız girip temelli kurtulma bayramını yaptım(sigarayı 2005 eylülden sonra hiç içmedim).

DArısı arkadaşlarımın meslektaşlarımın başına.En temel bırakma evresinde farklı bir uğraş edinmek ((bolbol kitap ve doğaya açılmak spor yapmak))..

Benim reçetem buydu dilerim faydasını görürsünüz.
Old 21-08-2008, 14:00   #164
uye8490

Sigara kullanıcısı olduğum dönemlerde (dört ay öncesinden bahsediyorum) günün ilk sigarasından sonra ,sanki çalan tüm telefonlar birer felaket haberi verecek,birilerine bir yerlerde çok kötü bir şey olacak,televizyonu açtığımda yine yürek daraltıcı haberlerle yüz yüze geleceğim,birilerine ,tanıdık veya tanımadık birilerine çok kötü bir şeyler olacak gibi bir iç sıkıntısı istila ederdi içimi,boğazımı.

Belki istemememe rağmen kurtulamadığım kötü bir alışkanlıktan dolayı duyduğum suçluluğun beynimde ve yüreğimde yarattığı tahribattı bu ,bilmiyorum.

Ama bildiğim ve asla unutmadığım tek şey şu an burnuma gelen sigara kokusunun bile ,o korkunç felaket senaryolarının boğazımı sıkarcasına yarattığı iç sıkıntıyı yaratmaya yettiğidir.
Bundan dolayı kokusuna bile tahammül edemiyorum artık ve bundan dolayı artık asla bir sigara kullanıcısı olmayacağıma eminim.

Sigara bizim varlık sebebimiz olamaz.Ama O'nun varlık sebebi biziz ve O'nu yok etmek kendi elimizde.Bu yürek daraltıcı alışkanlıktan her insan kurtulabilir.
Old 21-08-2008, 15:21   #165
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Bir önceki mesajımı düzeltiyorum

Teşhis Ankara Hastanesi'nde konmuş.

Saygılar
Old 21-08-2008, 21:50   #166
Nur Deniz

Sn Muzaffer Erdoğan yazdığınız samimi mesaj beni çok etkiledi teşekkür ederim. Ve mürsel Bey de aynı sıcaklıktaki destek veren mesajı da çok anlamlıydı.
Sn Gülümse de bakış açısından dolayı sıcak bir teselli hissediyorum. Ve Tobaccoexper bir süreliğine admin den isim değişikliğini bile sormayı kabul etti..

Yok bu böyle olmayacak , ne iyi ettinizde bu alanı açtınız, çok iyi oldu valla. Tek tek yazmak çok zor olacak benim için , o yüzden yine herkese çok teşekkür ediyorum.
Ben sigarayı bırakalı yarın tam 7 gün bitecek. Kimse beni zorlamadı, imrendim ve cesaretlendim burda.
Ama itiraf bölümüne yazmak istemeyipte buraya yazmak zorunda olduğum bir konu var.
Dün akşam saat 22:00 sularında nöbette aldığım bir haber üzere bir adet sigarayı içtim.Bahanem yok, bilerek yaptım, pişman değilim. Hayatım boyunca bir daha aynı olay olmayacaktı.
Yine sizlerden Barolar Birliğinden bir cvp aldım ve uzun süren bir mücadele sonrası (19 ay) sonunda oybirliği ile lehime karar almışlar. Şikayetçiydim . Bekledim ve sabrettim. Tam 8 yıl boyunca olan ve bitenin bir cümle ile özetlenmesi beni ne kadar dinlendirdi ve mutlu etti tarif bile edemem.
İşte bu haberin üzerine yeşilliğe karşı bir tane yaktım. İyi yapmadım biliyorum. Bir tandeden de çok şey olur onu da biliyorum. Ama oldu işte. Gerçekten pişman değilim.
Şimdi içtim deyip pişman olursam strese gircem. Bir kere içtim diyerek bırakmaktanda vazgeçmedim.Bunu şuna benzettim bu bir boks maçıysa bir raundda bir yumruk çok önemli değildir.
Önemli olan altın kemeri kimin alacağıdır.Ne güzel sölemiş atalar kavgada yumruk sayılmazmış.) Bu tam uymadı ama olsun..
Özür dilerim. Cezamı çekerim. Suç işleme kasdım yoktu.
Azmettiren de yoktu ama içtim işte..
Hakketen ben naptığımı bilmiyodum.
Yaptığımın bilinçli mi bilinçsiz mi olduğunu anlamak için psikiyatri heyet raporuna gönderin. (En azından zaman kazanırım.)
Devam ediyorum bıraktım ben, bunu göz kırpmaya saysın sigara ciddi bir niyetim yok.
Kızmadınız umarım.
Old 21-08-2008, 22:02   #167
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Ve Tobaccoexper bir süreliğine admin den isim değişikliğini bile sormayı kabul etti..

ne demek sayın nur deniz ama sayın adminden cevap gelmedi
Old 21-08-2008, 22:08   #168
Nur Deniz

[quote=tobaccoexper]ne demek sayın nur deniz ama sayın adminden cevap gelmedi
Sormadık ki.
:
Benim krizim geçti bu arada etkilenmemeye başladım.
Old 21-08-2008, 22:10   #169
supernatural

Neşeli

[quote=Nur Deniz]
Alıntı:
Yazan tobaccoexper
ne demek sayın nur deniz ama sayın adminden cevap gelmedi
Sormadık ki.
:

o zaman problem yok yuppi
Old 22-08-2008, 08:43   #170
preciada

Herkese günaydın,
Nur Hanım'ın başına gelen (1sigara içme)olayı defalarca yaşadığımdan ötürü iradesiz olduğumu ifade etmiştim.Sakın üstünüze alınmayın Nur hanım,çünkü ben değil 7gün,2tam gün bile bırakamadım daha. O yüzden siz o zor günleri atlatmışsınız,ne olur içmeyin ve ben de sizi örnek alabileyim,her gün takip ediyorum burada yazılanları...İyi günler..
Old 22-08-2008, 08:58   #171
Atahun

Alıntı:
Yazan Nur Deniz

Sayın Tobaccoexper ; Sayın Nur Deniz, sanırım sizin adınızı gördükçe raflardaki sigara paketlerini görmüş gibi oluyor.

Bu arada, bu kampanya sonunda sigarayı bırakanlar, Türkiye' nin orta bir yerinde bir parti verirler herhalde...
Old 22-08-2008, 09:00   #172
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Atahun
Sayın Tobaccoexper ; Sayın Nur Deniz, sanırım sizin adınızı gördükçe raflardaki sigara paketlerini görmüş gibi oluyor.

Bu arada, bu kampanya sonunda sigarayı bırakanlar herhalde Türkiye' nin orta bir yerinde bir parti verirler herhalde...

Galiba Sayın Atahun

bu arada bu orta yer Ankara olmasın sakın
Old 22-08-2008, 09:03   #173
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Atahun
Bu arada, bu kampanya sonunda sigarayı bırakanlar herhalde Türkiye' nin orta bir yerinde bir parti verirler herhalde...

"THS Sigarayı Bırakanlar 1.Buluşması" yakın desenize. Katılabileceğimi umuyorum, ummak istiyorum.
Old 22-08-2008, 09:11   #174
Gülümse

Tabi neden olmasın Aladağ, o toplantıda size de bir baş köşe hazırlayabiliriz ne dersiniz
Old 22-08-2008, 09:14   #175
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Gulumse
Tabi neden olmasın Aladağ, o toplantıda size de bir baş köşe hazırlayabiliriz ne dersiniz

Baş köşe istemiyorum. Şu illetten kurtulayım, kapı arkasına bile razıyım.
Old 22-08-2008, 09:16   #176
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Meslektaş dayanışmasının önemini vurgulamak amacıyla 3 günlük "mesaj grevine" başlıyorum. ("THS İtiraf.com", "Sigarayı Bırakıyoruz!" adlı forumlar ile olası İzmir toplantısı ile ilgili mesaj yazma hakkımı saklı tutuyorum.)

Sayın Aladağ grevinizde başarılar
Old 22-08-2008, 09:17   #177
Gülümse

Siz yeterki isteyin, biz size en uygun yöntemi buluruz... Ben de sizi toplantı boyunca başımın üstünde taşırım.
Old 22-08-2008, 09:25   #178
Atahun

Sayın Aladağ; "THS. Sigarayı bırakanlar 1. buluşması" organizasyonunu dolaylı olarak üstlenmiş bulunuyorsunuz. Size başarılar diliyorum.
Old 22-08-2008, 09:28   #179
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Atahun
Sayın Aladağ; "THS. Sigarayı bırakanlar 1. buluşması" organizasyonunu dolaylı olarak üstlenmiş bulunuyorsunuz. Size başarılar diliyorum.

Sayın Atahun,
Fikir sizden çıkmadı mı ? Genelde fikri ortaya atan yapar bakın Sayın Ege'ye
Old 22-08-2008, 09:29   #180
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Atahun

Sayın Atahun, organizasyonu "Türkiye'nin orta yerinde" bir arkadaşımızın yapması daha uygun olacak.
Aaaa.. tesadüfe bakınız ki, siz tam "Türkiye'nin orta yerinde" bulunuyorsunuz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi