Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimin evlendikten sonra kazanılmış mallarda hiç bir katkısı olmadığı halde benden hak alabilirmi

Konuyu Kilitleyin
Old 12-12-2013, 11:49   #1
Konuk

Varsayılan eşimin evlendikten sonra kazanılmış mallarda hiç bir katkısı olmadığı halde benden hak alabilirmi

merhaba
31 yaşındayım 3 çocuğum var biri okula gidiyor diğerleri küçük eşimle şiddetli geçimsizliğimiz var hakareti çok fazla hiç bir konuda anlaşamıyoruz o ilk okul mezunu ben lise fikir ayrılıklarımız çok.çalışıyorum muhasebeciyim o vasıfsız bir adam sürekli iş değiştirir çıktğı yerlerdende kötü ayrılır aramızda onun benden alçak kalmasından dolayı aşırı kıskançlık ve aşağılık duygusu var ayrılmak istiyorum çok bunaldım banka da bir miktar param var eski iş yerimden aldığım tazminat ve tokiden taksitle aldığım bir evim var daha taksitlerini ödüyorum eşimin bunlarda hiç bir hakkı yok kendi maaşımla ödüyorum o sorumsuz savruk bir adam ama boşanırken bunların hepsini senden alacağım diye beni tehtid ediyor evin peşinatınıda kendi altınlarımı bozdurup annemden de bir miktar borç alarak yatırdım ne yapmalıyım ? kendisinin babasından kalma bir evi var oranın kirası ile şuan ki evin kirasını ödüyoruz ne yapabilirim bunları elimden almamaı için teşekkürler
Old 12-12-2013, 13:58   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

a-Katılım alacağı/artık değer1 Ocak 2002 tarihinde yeni Medeni Yasa Yürürlüğe girmiştir.Yasaya göre evlenme tarihinden sonra ve karşılığı verilerek elde edilen kazançla bir mal(ev,araba vb) alınır veya bir para biriktirilir ise ,diğer eşin bu değerin yarısını isteme hakkı bulunmaktadır.Buna katılım alacağı /artık değer denir.Bahsedilen mallara diğer eşin herhangi bir katkı yapıp yapmaması bu hesaplamada önemli değildir.Eş olmak yeterlidir.

b-Katkı payı /değer artışı:Tarihi ne olursa olsun bir taraf,diğer tarafın mal edinmesine aktif katkıda bulunmuş ise bunu geri isteyebilir.Buna da katkı payı/değer artışı denir.

Anlatımlarınızdan yola çıkarak:Annenizden aldığınız para ve takılarınızı bozdurarak elde ettiğiniz para çalışma karşılığı kazanılmamıştır.Bu para sizin kişisel malınızdır.Bu miktar hesaplamaya girmez.

Evin taksitleri,eşinizin kişisel malının kirası ile ödenmektedir.Eşinizin evi değil ama kira geliri edinilmiş maldır.( yarı değeri sizin katılım alacağınızdır)Eşiniz edinilmiş malından sizin malınıza geçiş sağlamıştır.Bu durum hesaplamada dikkate alınacaktır.

Mal rejimi tasfiyesi karmaşık ve teknik bir konudur.Boşanmaya karar verdiğinizde hem boşanma hem de mal rejimi tasfiyesi konusunda bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınıza olacaktır.
Old 12-12-2013, 15:50   #3
Konuk

evin taksitlerini kendim maaşımla ödüyorum onun babasından kalma evinden gelen kira ile şuan oturduğumuz evin kirasını ödüyoruz tokideki malın henüz tapusu yok 60 ay daha taksiti var mahkeme tapusu olmayan evi taksitleri bitmemiş evi mal paylaşımına sokarmı
Old 14-12-2013, 00:23   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,

Eşinizin kira geliri ev ihtiyaçları için tüketilmektedir.Doğal olarak birikmeyen paradan alacak olmaz.

Fakat sizin maaşınızdan ev için ödediğiniz para birikimdir ve yarı değeri eşinizin katılım alacağına konu oluşturur. Boşanma davasının açıldığı tarihe kadar ödenen taksitler hesaplamada dikkate alınacaktır. Hatırlatalım ki mal rejimi tasfiye davasında mülkiyet değil,alacak hakkı talep edilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi