Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kocalık görevini ve maddi yükümlülüklerini yerine getirmeyen eşe boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Old 02-09-2013, 13:43   #1
konuk pulvin

Varsayılan kocalık görevini ve maddi yükümlülüklerini yerine getirmeyen eşe boşanma davası

merhaba,
danışmak istediğim bir çok konu var. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

eşimle 2 yıl önce evlendik. 1 yıl sonra cocugumuz oldu. kızımız şuan 10 aylık.
ben özel sektörde maaşlı çalışan bir bayanım. eşim ise ticaretle ugrasıyor. küçük bir dükkanı var.

sevgililik, nişanlılık ve evlilik dönemlerinin tamamında eşimin maddi sorunları oldu. halen de var.

sürekli bir borç yapma durumu söz konusu. evlendiğimiz zaman ve kızımızın dogumunda takılan takıları sıkışık oldugu dönemlerde bir kısmını bozdurdu. halen bir miktar var.

ayrıca benim mesleğim itibari ile ek iş yapma imkanım var. buradan gelen gelirin büyük cogunlugu da eşimin borçlarına gitti.

dükkanı sürekli zarar ediyor. evliliğimiz boyunca ona iş değiştirmesini defalarca söyledim. kabul etmedi. başkasının yanında maaşlı calısamayacagını dile getiriyor. başka bir iş ise yapamam diyor.
bu borç hali sürekli artarak devam etmekte.

ayrıca kocalık görevlerini hamileliğimle birlikte başlayan dönemde azalttı. dogumdan sonra iyice bitti. 10 ay geçmesine ragmen hala eskisi gibi olamadık.
bu konuda dr gitme ya da psikolojik destek alma fikrine tamamen karşı.

2 yıldır süre gelen bu düzenin içinde çok bunaldım.
hamileliğimden önce ve hamileliğimin ilk bir kaç ayı beraber aile terapistine gittik. seansları yarım bıraktı.
ben halen psikolik destek alıyorum.

rahatlayabilmek adına ara ara psikologa gidiyorum.

tüm bu şartlar içinde eşimle defalarca konustum. yeri geldi tatlı dille yeri geldi kavgayla.
iş konusunda değişiklik yapıp bizi bu borç düzeninden kurtarmasını rica ettim. kocalık görevlerini yerine getirmediğini söyledim. ne söylersem ne yaparsam hep bana karşı durdu.hiç bir değişim yok.

tembel değil çalışıyor ama eve borç getiriyor. kazancı giderleri karşılamıyor. hayatımızda luks yok. harcamalarımız hep kontrol altında. buna ragmen yetmiyor. iş ise değiştirmiyor.

ortak kazanclarımız ve birikimlerimiz hep onun borclarına gidiyor.

zaman içinde ev yaşantımız da keyifsiz bir hal aldı. bi de üstüne cinsellik eklenince.

sorum söyle olacak. bosanma davası açtıgımda kızımın velayetini ben alabilir miyim? özel sektörde maasla calısan bir anneyim.

ikinci sorum ise karsı taraf bosanmak istemezse
kocalık görevlerini yerine getirmiyor olması, maddi yükümlülükleri yerine getirmiyor olması yeterli bir sebep olur mu?

yıllarca mahkeme de bosanmak için ugrasmak zorunda kalır mıyım?

ayrıca kızım için nafaka alabilir miyim?

teşekkürler.
Old 02-09-2013, 22:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı

Açacağınız bir boşanma davasında eşinizin kusurlu olduğunu, evlilik birliğinin sorumluluklarını yerine getirmediğini, haklı bir sebebi olmaksızın çözümden kaçındığını kanıtlamak zorundasınız.

En yakın akrabalarınız dahil, arkadaş ve komşularınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz. Sürekli yapılan borçlar, icra dosyaları vs. delil olarak gösterilebilir. Sizin gelirinizin eşinizin borçlarına harcandığı ve eşiniz tarafından çözüm üretilmediği aksine borcun aileye zarar verecek biçimde katlanarak arttığı ispatlanabilir. Sizin gelirinizle ve emeğinizle bu borçları finanse edemeyeceğiniz ortaya konabilir. Eşinizin bu durum için önlem almayışı, kusuru olarak değerlendirilebilecektir. Yine aynı şekilde özel hayattaki sıkıntılar için de nedensiz olarak çözüm önerilerini reddeden eş kusurlu sayılacaktır. Şiddetli geçimsizlik ve evlilik birliğinin onarılamayacak biçimde sarsıldığı ortaya konursa boşanma gerçekleşebilecektir. Her tür delilden yararlanabilirsiniz.

10 aylık bebek anne bakım ve şefkatine muhtaçtır. Velayet için öncelikli olarak düşünülürsünüz. Baba maddi gücü oranında çocuğunun giderlerine katılmak zorundadır. Çocuğunuz için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Daha fazlası için bir avukatla yüz yüze görüşmeniz ve yol almanız yararınızadır.

Saygı ile,
Old 04-09-2013, 09:09   #3
Konuk

yanıtınız için çok teşekkür ederim.

eşim eve haciz getirecek kadar kötü duruma düşmedi.
aile içindeki maddi durumuzu arkadaş ve aile çevremizden saklıyoruz. şahit olarak gösterebileceğimiz kişiler yok diyebilirim.

banka hesaplarımız incelense delil olarak kabul edilebilir mi acaba?
Old 04-09-2013, 16:31   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,Banka kayıtları dahil her türlü yasal delili ,süresinde bildirebilir ve toplanmasını isteyebilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi